cat

Żywienie szczeniąt

Szczeniaki do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jak je karmić, aby wyrosły na zdrowe i silne?

 

 

 

To, czym karminy naszego szczeniaka w okresie wzrostu ma bardzo duży wpływ na jego rozwój i dorosłe życie. Tak jak z człowiekiem, nieprawidłowe odżywianie pieska może powodować późniejsze kłopoty zdrowotne i częste choroby. Dlatego bardzo ważne jest, by podawać pupilowi prawidłowo zbilansowane posiłki. Dieta ma także ogromny wpływ na  układ odpornościowy, układ kostny i szybkość wzrostu szczenięcia. Bez potrzebnych składników odżywczych rozwój zwierzęcia może przebiegać nieprawidłowo.

 

Bardzo ważny jest czas karmienia przez matkę – jej mleko jest bogate w różne składniki potrzebne psu do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Przez pierwsze 3 tygodnie szczeniętom wystarcza jedynie ten rodzaj pokarmu. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z sierotą, musimy sami zapewnić zwierzęciu mleko. Nie nadaje się do tego mleko krowie – musimy zaopatrzyć się w specjalne mleko zastępcze, które podajemy psu przez butelkę ze smoczkiem. Po trzecim tygodniu życia zwierzęta potrzebować będą powoli „dokarmiania”, ponieważ produkcja pokarmu u matki zdecydowanie maleje. Musimy zatem zacząć przyzwyczajać pupila do nowych posiłków. Na początku oczywiście nie będzie to proste – nic na siłę. Warto rozkładać w okolicy legowiska pojedyncze kulki suchej karmy, aby malec przyzwyczaił się do zapachu. Przechodzenie z mleka matki na pokarm stały warto zacząć dość wcześnie, bo jest to proces długotrwały i musi odbywać się stopniowo. Najlepsza jest oczywiście sucha karma, ale jej konsystencja może być problematyczna, bo pies musi się nauczyć gryźć. Warto więc podawać mu początkowo rozmoczone w mleku lub wodzie kulki, aby ułatwić to zadanie. Stopniowo możemy zmniejszać ilość płynów, aż pies przyzwyczai się do nowego jedzenia.

 

Podstawową zasadą karmienia szczeniąt jest, by dostarczać im odpowiednio dużo energii i składników odżywczych. Nie należy przesadzać z ilością, ponieważ spowoduje to zbyt szybki wzrost, a nawet lekką nadwagę psa. Nie wskazane są też różnego rodzaju resztki ze stoły czy łakocie, które też mogą zaburzyć prawidłowe odżywianie. Najlepszym rodzajem jest karma sucha. Warto wybierać tę najlepszej jakości i przeznaczoną dla odpowiedniego wieku i gabarytów. Dobrym rozwiązaniem są także karmy mokre, które są łatwiejsze do pogryzienia.

 

W karmieniu szczeniąt trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, dzięki którym nasz pupil będzie zdrowy i silny. Przede wszystkim karma musi być dobrej jakości. Unikajmy najtańszych produktów z hipermarketów, a także domowego jedzenia i dodatkowych smakołyków, które sprawią, że pies stanie się wybredny. Powinniśmy też pamiętać o stałym dostępie do świeżej i czystej wody. Ważne jest, aby szczeniak nie miał stałego dostępu do karmy, bo to zaburzy jego wzrost. Jest to najczęściej popełniany przez właścicieli błąd. Zwierzaka powinniśmy karmić 3-5 razy dziennie o stałych porach i w regularnych odstępach czasowych. Także porcje powinny być zawsze tak samo duże, dzięki czemu metabolizm psa się nie rozreguluje. Dajmy mu 20 minut na zjedzenie posiłku, a po tym czasie sprzątnijmy resztki. W około 7, 8 miesiącu życia przestawiamy psa na dwa posiłki dziennie. Bardzo ważne jest, aby zwierzaka nie przekarmić podając mu karmę zbyt często lub w zbyt dużych ilościach na raz.

 

Prawidłowe żywienie jest dla szczeniaka bardzo ważne, głównie ze względu na wzrost i kształtowanie się układu kostnego i mięśniowego. Popełnionych błędów nie da się już naprawić. Decydując się na małego psa, dowiedzmy się zatem najpierw, jak prawidłowo o niego dbać.

Obrazek użytkownika anna-woloncewicz

Nasz specjalista Anna Wołoncewicz

Redaktor portalu - miłośniczka zwierząt, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polecane artykuły

  • Zdarzają się sytuacje, gdy to nowy właściciel nowo narodzonego zwierzaka musi zająć się jego karmieniem zamiast jego matki.
  • Jak się okazuje nadwaga i otyłość to choroba, która dotyka nie tylko ludzi. Już co trzeci z kotów i psów żyjących w domu zmaga się z nadmierną wagą. Czym grozi otyłość i jak jej zapobiec, podpowiada lekarz weterynarii.
  • Wszyscy właściciele psów zadają sobie nieustannie pytanie: jaka karma jest najlepsza dla mojego psa? O tym, jaką karmę zakupimy, powinien decydować: skład, gust naszego psa oraz sposób, w jaki pies karmę toleruje.

Dodaj nowy komentarz