cat

Zwierzęta w komunikacji zbiorowej

Dziś czwarty sierpnia – wakacje trwają w najlepsze. Niezliczona ilość osób z kraju i za granicy odwiedza polskie plaże. W te wakacje radziliśmy na jakie plaże można udać się ze zwierzętami. Nadszedł czas, aby zwrócić się do tych, którzy dopiero wybierają się nad morze ze swoimi pupilami, a ich środkiem transportu nie będzie samochód.

Osoby korzystające z własnego środka transportu mają ten komfort, że mogą zabrać ze sobą swojego psa, kota lub inne zwierzątko. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na taką wygodę i musi skorzystać z usług przewoźników co często stwarza problemy, jeśli chcemy ze sobą zabrać zwierzę. Wielu pasażerów jest temu przeciwnych, powodem są często: lęk przed zwierzętami, ich zapach, obawa, że pies nie będzie kontrolował swoich potrzeb fizjologicznych czy też hałas. Przewoźnicy z kolei obawiają się uszkodzenia wyposażenia swoich środków transportu i utratę klientów, którzy są przeciwni przewożeniu zwierząt komunikacją zbiorową.

 

 

Autokary

 

Oczywiście ciężko wymienić wszystkich przewoźników i jakie panują zasady w ich autokarach dotyczących zwierząt, dlatego skupię się na tych największych i najbardziej rozpoznawalnych na polskich drogach.

 

Zacznijmy od Polskiego Busa, który łączy największe miasta naszego kraju swymi charakterystycznymi autokarami i sympatycznym wizerunkiem bociana. W Regulaminie zamieszczonym na stronie przewoźnika (www.polskibus.com) pod §9 możemy wyczytać, że przewożenie zwierząt jest kategorycznie zabronione za wyjątkiem psów przewodników, które asystują osobie niepełnosprawnej. Dodatkowo jesteśmy poinformowani o potrzebie posiadania certyfikatu, który potwierdza status psa przewodnika, a także taki pies musi mieć uprząż i zaświadczenie o wykonaniu niezbędnych szczepień weterynaryjnych.

 

Inne podejście ma firma PKS Polonus świadcząca usługi autokarami, na których widnieje piastowski Biały Orzeł. Na stronie przewoźnika (www.pkspolonus.pl) znajdziemy Regulamin, który w punkcie IX określa zasady dotyczące zwierząt. W podpunkcie pierwszym jest napisane:

 

W autobusach Przewoźnika dopuszcza się przewożenie zwierząt domowych w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr. 111, poz. 724 z późn. zm)

 

Teraz pozostaje pytanie co ta ustawa konkretnie reguluje. Ustawa ta co prawda nie należy do najdłuższych, ale dokładne jest omawianie od początku do końca zanudzi większość czytelników, dlatego wymienię najważniejsze regulacje dotyczące przewozu zwierząt domowych, a tych, którzy chcą przestudiować dokładnie tą Ustawę odsyłam do: Internetowego Systemu Aktów Prawnych (isap.sejm.gov.pl)

 

Przechodząc do konkretów Ustawy określa ogólne zasady transportu zwierząt, czyli:

- zapewnienie odpowiedniego ulokowania,

- powierzchnia wewnątrz pojazdu powinna być odpowiednio dobrana w celu utrzymania higieny,

- w razie dłuższego transportu zwierzęta muszą mieć zapewnioną wodę, pokarm i odpoczynek,

- ponadto zabrania się przewozu zwierząt w okresie okołoporodowym oraz młodych zwierząt oddzielonych od matek, które nie są wstanie bez nich przyjmować właściwego pokarmu.

 

PKS Polonus dodatkowo zabrania przewożenia zwierząt jadowitych i uznawanych za niebezpieczne oraz informuje o potrzebie wykupienia dodatkowego biletu jeśli zwierzę zajmie dodatkowe miejsce w autokarze. Nawet jeśli naszego pupila przewozimy na kolanach zostanie pobrana dodatkowa opłata. Wyjątek stanowią certyfikowane psy przewodnicy osób niepełnosprawnych.

 

 

Transport pociągiem

 

To tyle jeśli chodzi o największych przewoźników autokarowych, a jak wygląda sprawa w komunikacji kolejowej? Na stronie PKP Intercity możemy znaleźć informację, że przewoźnik jest bardzo otwarty na zwierzęta domowe. Oczywiście wymaga to odpowiedniego zabezpieczenia, które zapewni komfort zwierzęciu jak i innym podróżującym osobom. PKP Intercity nie pobiera opłat za przewóz zwierząt, które można zabrać w specjalnej klatce na kolanach oraz jeśli ich hałas i zapach nie przeszkadza innym pasażerom. Opłata dodatkowa za przewóz psa wynosi 15,20 zł.

 

Jeśli ktoś będzie korzystał z usług innych przewoźników, a jest ich wiele radzę odwiedzenie jego strony internetowej, na której z pewnością znajduje się informacja dotycząca przewozu zwierząt. Pamiętajmy, że nasz ukochany pupil może powodować dyskomfort dla innych podróżnych, dlatego zadbajmy o odpowiednią higienę naszego podopiecznego. Nie zapominajmy, także o naszych kotach, psach, papużkach czy świnkach morskich, ponieważ podróż jest często dla nich czymś nowym i może powodować różne nieoczekiwane emocje. Po za tym w imieniu Redakcji e-lecznica.pl życzę udanych wakacji i miłego wypoczynku ze swoimi pupilami.

Obrazek użytkownika kkozlowski

Nasz specjalista Kacper Kozłowski

Pochodzący z Miłkowa k. Jeleniej Góry miłośnik zwierząt domowych. W 2014 ukończył Dziennikarstwo i komunikacje społeczną. Dobry dziennikarz potrafi napisać o wszystkim, ale prawdziwy...

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz