cat

Zerwanie więzadeł krzyżowych u psa

Naderwanie i uszkodzenie więzadła krzyżowego stawu kolanowego jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu ruchu. Głównym objawem są utrudnienia w poruszaniu – kulawizna tylnej kończyny.

 

Jak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby u naszych podopiecznych?

 

Przednie więzadło krzyżowe w stawie kolanowym łączy kość udową z kością piszczelową. Jego główne zadanie polega na stabilizowaniu stawu, czyli zapobieganiu nadmiernej rotacji i wysuwaniu kości piszczelowej w stosunku do kości udowej. Uniemożliwia ono także przeprostowywanie kolan. Zerwanie tej struktury jest najczęstszą przyczyną kontuzji u sportowców. Problem ten dotyka najczęściej psów ras dużych.

 

uraz psa, więzadła krzyżowe u psów, uszkodzenie stawu kolanowegoUszkodzenie więzadła następuje w wyniku urazu mechanicznego i ostrego zerwania jego struktur lub jest następstwem wolno przebiegającego procesu zwyrodnieniowego. Zwyrodnienie może być spowodowane starzeniem organizmu lub nieprawidłową postawą kończyn – choćby koślawością kolan. Wady postawy skutkują niewłaściwym rozkładem sił obciążeń w stawie kolanowym i postępującą degradacją jego struktur – także więzadeł. Postępujące oraz długotrwałe unieruchomienie kończyny np. w opatrunku gipsowym oraz mała ruchliwość zwierzęcia rozwijają zmiany zwyrodnieniowe. Zerwanie zdrowego więzadła wymaga działania znacznego obciążenia i naprawdę pechowego skręcenia kończyny – tzw. rotacji. Przerwanie jest dużo prostsze, gdy procesy zwyrodnieniowe naruszą anatomiczne struktury stawu.

 

 

Objawy zerwania więzadeł krzyżowych

 

 

Objawy zależą od topografii i stopnia zerwania więzadła (całkowite i częściowe), a także od zaawansowania procesu zwyrodnieniowego, zmian nowotworowych. Ostre, pourazowe zerwanie objawia się kulawizną. W takim przypadku należy oszczędzać chorą kończynę naszego zwierzaka. Natomiast częściowe naderwanie zwykle objawia się okresowym utykaniem o słabym nasileniu. Ruchomość kości w obrębie chorego stawu jest zwiększona – stwierdzane jest to w diagnostycznym teście szufladkowym. W wyniku odciążania kontuzjowanej kończyny dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni.

 

 

Przyczyny i czynniki urazu

 

 

uraz, pies u weterynarza, uszkodzenie stawu kolanowegoBezpośrednie przyczyny zerwania więzadeł to: urazy, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz wady postawy. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tej dolegliwości na pierwszym planie stoi otyłość. Namiar kilogramów – nadmierne obciążenie struktur stawu przekłada się na ryzyko uszkodzeń więzadeł krzyżowych! Drugim czynnikiem jest słaba budowa ciała – słaba obudowa mięśniowa. Dobrze rozwinięte mięśnie działają stabilizująco na stawy, dlatego istotne są regularne ćwiczenia rozwijające muskulaturę ciała. Regularny ruch zwierząt jest niezbędny (można go zapewnić m.in uprawiając sporty takie jak agility czy flyball). Pozostałymi czynnikami są uwarunkowane genetycznie, anomalie budowy kośćca, np. zwężone doły międzykłykciowe, nadmiernie nachylona piszczel lub rzepka podatna na zwichnięcia. Z tego względu zaleca się, aby zwierzęta obciążone wadami postawy i nieprawidłowościami budowy kośćca nie były dopuszczane do rozrodu, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia podobnych anomalii u potomstwa.

 

Powodzenie leczenia z dietą, rehabilitacją, lekami jest wysokie – sięga 80-85%.

Obrazek użytkownika marcinzawadzki

Nasz specjalista Lek. wet. Marcin Zawadzki

Lek. wet. Marcin Zawadzki w latach 1998-2003 studiował na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej (dzisiejszy Uniwersytet Przyrodniczy) we Wrocławiu.

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa, kłosy roślin, pasożyty, a także nowotwory mogą wywołać zapalenie ucha u zwierzecia. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie zdradza lekarz weterynarii.
  • Zapalenie spojówek występuje powszechnie zarówno u psów jak i u kotów. Początki choroby są mało widoczne, a objawów zapalenia spojówek jest naprawdę sporo.
  • Wydawać by się mogło, że przepuklina to problem, który dotyka tylko ludzi. Niestety nasze zwierzaki także mogą cierpieć z jej powodu. O przyczynach i leczeniu przepukliny opowiada nasz ekspert.
Obrazek użytkownika Anonim

WKP

LECZENIE CAŁKOWICIE ZERWANEGO WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO DIETĄ I REHABILITACJĄ JEST POZBAWIONE SENSU. Ludzie nie wypisujcie bzdur, czytają to właściciele psów i kotów i powtarzają takie brednie. WIĘZADŁA SIĘ NIE ZRASTAJĄ. Potrzeba operacja!

Dodaj nowy komentarz