cat

Zdrowie i choroby Jack Russell Terriera

Jack russell terrier są psami bardzo krzepkimi i długowiecznymi, żyją ok 15 lat. W porównaniu z przedstawicielami innych ras rzadziej zapadają na choroby dziedziczne (genetyczne).

Chory Jack Russell Terrier

Ze względu na swój charakter, objawiający się nadmierną aktywnością mogą mieć problemy behawioralne, biorąc szczeniaka tej rasy trzeba przyłożyć się do konsekwentnego wychowania. Najlepiej przed zakupem pupila przeczytać dokładnie charakterystykę rasy. Ze względu na duże pokłady energii pieski te sprawdzają się jako towarzysze zabaw dzieci, ale jak w przypadku większości psów należy dziecku przedstawić zasady obowiązujące w kontaktach ze zwierzętami.

 

Choroby genetyczne i predyspozycje Jack Russell Terriera


Choroby mięśni i szkieletu:


Zwichnięcie rzepki - Patell luxation (PL)
Rzepka kolanowa nie jest osadzona we właściwym miejscu, jest bolesna i utrudnia poruszanie się. Jednym z objawów zwichnięcia jest okresowe poruszanie się psa na trzech łapach. Choroba nie leczona prowadzi do zwyrodnienia w stawie kolanowym. Najczęstszym leczeniem jest operacja. Choroba ta dotyka przede wszystkim psy małych ras w tym Jack Russell Terriera. Wyniki badań wskazują, że suki są bardziej podatne na zwichnięcia.


Choroba Legg-Calve-Perthesa - aseptyczna martwica głowy i szyjki kości udowej.
Jak sama nazwa mówi polega na jałowej martwicy główki kości udowej, pierwsze objawy kulawizny można zaobserwować w  wieku 6-8miesięcy. Leczenie jest operacyjne i polega na resekcji główki kości udowej. Jest to również choroba dotycząca psów ras małych.


Miastenia gravis - nużliwość mięśni
U jack russell terrier ma charakter wrodzony, choroba polega na niedoborze receptorów dla ACH w synapsach nerwowo-mięśniowych. Mięśnie zaatakowane tym procesem nie są w stanie kurczyć się. Główne objawy to osłabienie zwierzęcia, szybkie męczenie się, chwiejny chód, słabość tylnych kończyn, ulewanie pokarmu zaraz po zjedzeniu. Występuje w wieku ok 2-6 miesięcy, rzadko.

 

Choroby oka


Pierwotne zwichnięcie soczewki - Primary Lens Luxation (PLL)
Choroba ta objawia się zmianami w strukturze włókienek więzadła rzęskowego. W wyniku uszkodzenia dochodzi do przesunięcia (zwichnięcia) soczewki oka, w następstwie może rozwinąć się bolesna jaskra, a także całkowita ślepota. PLL ujawnia się między 3-6 rokiem życia. Najczęstszą metodą leczenia jest operacja. Mutacja genu odpowiedzialnego za tą chorobę dziedziczona jest w trybie autosomalnym recesywnym, sporadycznie spotyka się chore psy o heterozygotycznym genotypie. Jack russell terrier jest jedną z wielu ras, u których wykonuje się to badanie.


Głuchota u psów całkowcie białych, pies taki może nie słyszeć na jedno lub na oboje uszu, więcej możecie przeczytać w tym artykule.


Zaćma - przypuszczalnie dziedziczenie, szerzej o zaćmie przeczytasz w tutaj

Zdrowie Jack Russell TerrieraJest jeszcze kilka chorób genetycznych u Jacków jak: Malignant Hyperthermia (MH), Degenerative Myelopathy (DM), Hyperuricosuria (SLC), Spinocerebellar ataxia (SCA), Brachyuria (stumpy-tail), Late onset ataxia (LOA) można je wykryć na podstawie dostępnych na nie badań.

"Problemy skórne jack russeli są najczęstszymi przyczynami wizyt u lekarza! zwłaszacza u tych krótkowłosych występują problemy ze skórą"

 

Choroby skóry JRT:


Malasezjowe zapalenie skóry - choroba skóry występująca często sezonowo, w każdym wieku, objawia się świądem, przetłuszczeniem i złuszczaniem naskórka, przyczyną jest nadmiar drożdżaków w skórze.


Atopowe zapalenie skóry (atopia, alergia na alergeny wziewne) - choroba cechująca się nadwrażliwą reakcją na alergeny środowiskowe. Ma podłoże dziedziczne. Zazwyczaj objawy pojawiają się po raz pierwszy w 1-3 roku życia, aczkolwiek zaobserwowano je już u 3 miesięcznych osobników i 16 letnich.
Alergie możemy podzielić na całoroczne i sezonowe. Alergenami sezonowymi są najczęściej pyłki traw, drzew, zaś przyczynami całorocznych są roztocza kurzu domowego.
Problemy skórne u JackaChoroba ta jest bardzo dokuczliwa zarówno dla psa jak i właściciela, objawia się uporczywym drapaniem i gryzeniem się doprowadzając do bakteryjnego zapalenia skóry. Alergia jest nieuleczalna, aczkolwiek istnieje odczulanie na dane alergeny, ale pomaga tylko małemu odsetkowi psów. Taki pies musi być pod stałą opieką lekarza.
Wyróżniamy również alergie pokarmowe, które objawiają się świądem. Czynnikiem uczulającym jest najczęściej białko zawarte w pokarmie, leczenie polega na wyeliminowaniu tegoż białka z diety psa.


Rybia łuska - rzadka, wrodzona choroba skóry, objawiająca się silną hiperkeratozą, zmiany widoczne są przy urodzeniu. Występuje złuszczanie naskórka, rumień i silny łojotok.


Zapalenie naczyń - choroba występująca rzadko, jest zwykle reakcją nadwrażliwości typu III.


Acrodermatitis - choroba skóry, która przekazywana jest dziedzicznie przez oboje z rodziców. Rodzice, którzy wydają się zdrowi, mają recesywny gen, co oznacza, że są nosicielami choroby, ale sami nie chorują. Szczenięta dotknięte tą chorobą rzadko dożywają drugiego roku życia.

 

Choroby endokrynologiczne i nowotworowe

 

Cukrzyca - możliwa jest predyspozycja rasowa, chorują Jacki w wieku 4-14 lat, szczytowe występowanie u 7-9 latków. Predysponowane są stare, niesterylizowane samice.


Nadczynność kory nadnerczy: przysadkowo-zależna (PDH) - możliwa jest predyspozycja rasowa, chorują psy w średnim wieku i starsze, 55% to samice.

 

Guz przysadki powodujący nadczynność kory nadnerczy (zespół Cushinga)

 

Choroby jamy ustnej


Jak większość małych ras jack russell terrier ma tendencje do osadzania się kamienia nazębnego. Objawy to przykrym zapachem z jamy ustnej oraz brązowym zabarwieniem na zębach. Nie leczone doprowadza to zapalenia dziąseł, chorób przyzębia, obluzowania się korzeni zębów. W następstwie tego pies z powodu bólu traci apetyt. Jak dbać o higienę jamy ustnej naszego pupila możecie przeczytać i zobaczyć na filmiku.

Obrazek użytkownika lek-wet-Iwona-Szymczyk-Wronska

Nasz specjalista lek. wet. Iwona Szymczyk-Wrońska

Specjalista chorób psów i kotów. Praktykujący lekarz weterynarii. Zajmuje się dermatologią, rozrodem i chirurgią. Z pasją prowadzi domową hodowlę Jack Russell Terrierów i kotów Brytyjskich...

Polecane artykuły

  • Zdarza się, że podczas rutynowego badania klinicznego wykonywanego przed szczepieniem, lekarz weterynarii wykrywa u psa powiększony węzeł chłonny. Podejmuje wówczas decyzję o wykonaniu dodatkowych badań, gdyż istnieje podejrzenie chłoniaka.
  • Coraz częściej trafiają do lecznicy właściciele z psami, u których zdiagnozowano wrzody żołądka. Pojawia się wtedy zdziwienie u opiekunów i pytanie, czy jest to możliwe, aby pies cierpiał na to schorzenie?
  • Podobnie jak u mężczyzn problemy z prostatą bardzo często występują u psów. Już od 5 roku życia u niektórych psów mogą występować wczesne objawy przerostu gruczołu krokowego.

Dodaj nowy komentarz