cat

Zapadanie tchawicy u psów

Właściciele psów przywykli do tego, że jakikolwiek kaszel u ich pupila oznacza zazwyczaj niegroźną infekcję gardła czy górnych dróg oddechowych. Tymczasem kaszel, który nawraca i występuje najczęściej po wysiłku może oznaczać – zwłaszcza u modnych ostatnio yorków – groźne dla życia psa zapadanie tchawicy.

 

 

 

 

Co to jest zapadanie tchawicy?

 

Tchawica fizjologicznie, w przekroju poprzecznym, jest okrągłego kształtu, a jej Yorki coraz częściej chorują na zapadanie tchawicyświatło jest cały czas otwarte dzięki obecności chrzęstnych pierścieni w strukturze jej ściany. Zwężenie światła tchawicy i zmniejszenie jej średnicy wpływa na zwiększenie oporu w przepływie powietrza oraz lokalne utrudnienia w wymianie zwrotnej gazów, a w konsekwencji nawet na zaburzenia poszczególnych układów organizmu.

 

Pod pojęciem zapadania tchawicy rozumiemy zwężenie jej światła, wynikające ze spłaszczenia pierścieni tchawicznych, przerostu błony śluzowej tchawicy w jej grzbietowej części, lub też, kiedy obydwie przyczyny mają miejsce równocześnie. Zapadalność dotyczy odcinka szyjnego, piersiowego lub obydwu.

 

Bardzo ważnym jest fakt, że wraz z zapadnięciem się piersiowego odcinka tchawicy, u części psów dochodzi do przewlekłego zapalenia oskrzeli, co zaś powoduje w dalszym etapie zapadnięcie się oskrzeli głównych.

 

 

Występowanie i objawy

 

Niektóre rasy psów są predysponowane do tej choroby w wyniku wrodzonych, anatomicznych nieprawidłowości w budowie chrząstek tchawicznych (np. yorkshire terier), ale w młodzieńczym okresie praktycznie nie chorują lub chorują bez poważnych objawów klinicznych. Dopiero po pewnym czasie pojawia się kaszel. Wówczas dochodzi niezwykle często do ukształtowania się pewnych bardzo niekorzystnych splotów wydarzeń w organizmie, które prowadzą do powstania przewlekłego zapalenia tchawicy, zmian w błonie śluzowej tchawicy, a w konsekwencji - utrwalenia kaszlu.

 

Objawy zapadania tchawicy dotyczą głównie psów ras małych i miniaturowych w średnim i starszym wieku, jak i psów młodych dużych ras. Problem ten praktycznie nie dotyczy kotów. Objawy często występują nagle, jednakowoż schorzenie postępuje skrycie przez wiele lat. Dla właścicieli objawem rozpoznawczym jest charakterystyczny, suchy kaszel.

 

Powyższe objawy nasilają się w momencie pobudzenia emocjonalnego, po intensywnym wysiłku czy w wyniku ucisku mechanicznego okolicy tchawicy. W konsekwencji, po paru latach rozwija się duszność, głównie w wyniku zwężenia dróg oddechowych oraz rekompensowanego przez organizm wysiłku fizycznego, emocjonalnego pobudzenia czy też przegrzania organizmu. Często do kaszlu dołączają ogólne symptomy, jak: osłabienie i chudnięcie.

 

 

Diagnostyka

 

Lekarz weterynarii przy badaniu i uciśnięciu tchawicy sam może wywołać kaszel u badanego psa. W trakcie badania pacjenta i osłuchiwania, można usłyszeć trzaski w końcowej fazie wydechu. Dotyczy to zapadalności w odcinku piersiowym. Tutaj często po wysiłku pacjenta obserwujemy tzw. duszność wydechową, zaś w przypadku zapadnięcia się tchawicy w odcinku szyjnym - duszność wdechową.

 

Pudle miniaturowe również narażone są na zapadanie tchawicyBardzo istotna jest równoczesna diagnostyka różnicowa. Mamy tu na myśli schorzenia kardiologiczne, jak choćby powiększenie lewego przedsionka serca, co może zmieniać obraz problemu lub równocześnie, niezależnie od siebie, współistnieć. Taka sytuacja jeszcze bardziej wikła ogólny stan pacjenta na niekorzyść.

 

Równie istotnym jest wykluczenie takich przypadłości, jak: infekcje dróg oddechowych; zapalenie oskrzeli tła alergicznego, bakteryjnego; uczulenie na dym papierosowy swych właścicieli; zbyt długie podniebienie miękkie; zwężenie skrzydełek nosowych; nadczynność kory nadnerczy; otyłość.

 

Zapadnięcie tchawicy diagnozowane jest najczęściej  na podstawie objawów klinicznych oraz zmian stwierdzanych radiologicznie po wykonaniu zdjęcia RTG szyi i klatki piersiowej. Zdjęcie RTG potwierdza również częste zmiany współtowarzyszące tej jednostce chorobowej.

 

Aby stwierdzić zapadalność tchawicy w odcinku szyjnym, czyli zwężenie światła tchawicy w tym odcinku, wykonuje się zdjęcie w fazie wdechu. Takie same zdjęcie w fazie wydechu jest wykonywane, kiedy podejrzewane są zmiany w odcinku piersiowym.

 

Innymi metodami - bardziej czułymi – służącymi do wykrywania zapadania tchawicy, są bronchoskopia lub fluoroskopia (można tu wykonać popłuczyny tchawicy i oskrzelików).

 

Leczenie

 

Leczenie w większości przypadków jest zachowawcze – farmakologiczne Na zapadanie tchawicy chorują głównie psy małych ras(czasowe uspokojenie objawów, leki rozszerzające oskrzela, przeciwkaszlowe, preparaty steroidowe) lub radykalne (chirurgiczna korekcja, podtrzymywanie tchawicy za pomocą zewnętrznej szyny, innego rodzaju stenty wewnątrz-tchawiczne).

 

Dodatkowo wspomagające terapię jest odchudzanie psów otyłych, zakładanie szelek zamiast obroży, uspokajanie nadmiernie pobudliwych czworonogów (czasem i farmakologiczne), unikanie wysokich temperatur.

 

Rokowanie jest tu ostrożne i zależne od możliwości technicznych oraz wyposażenia lecznic weterynaryjnych, możliwości finansowych właścicieli czy wieku pacjenta i stopnia zaostrzenia objawów.

 

Obrazek użytkownika marcinzawadzki

Nasz specjalista Lek. wet. Marcin Zawadzki

Lek. wet. Marcin Zawadzki w latach 1998-2003 studiował na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej (dzisiejszy Uniwersytet Przyrodniczy) we Wrocławiu.

Polecane artykuły

Obrazek użytkownika Anonim

Zapadanie tchawicy

witam mam Chihuahua, która skończyła rok objawy były kilka razy dziennie . Pies brał 2 tabletki ...... potem 1, ma początku objawy ustały potem bez zmian wiec leki zostały odstawione . Pies przeszedł na karmę dedykowaną rasie i kaszel pojawia się raz w tygodniu .
Obrazek użytkownika Anonim

7 letni york zapadnieta tchawica 3 stopnia odcinek piersiowy

Witam u mojego psa zdiagnozowano zapad tchawicy 3 stopnia wet przypisał mu sterydy który podaje już 5 tyg przy dawce pól tabletki na dzień 2 x po ćwiartce pies mniej się dusi prze ekscytacji. Dodam ze napady duszności ma tylko przy ekscytacji w codziennym życiu kaszel czy duszenie nie występuje. Czy można psu podawać ten steryd bez końca? wet powiedział ze możliwe ze będzie musiał to brać do końca życia! Podaje mu tez osłonkę na wątrobe oraz tabletki na wzmocnienie stawów (chrząstek stawowych) .
Obrazek użytkownika Anonim

Szczeniak 3 miesięczny.

Mój York od dnia kiedy go kupiliśmy ma takie objawy: rano po przebudzeniu strasznie chrząka, czasem nawet podczas snu. Po przebudzeniu zaczyna biegać i wtedy to się zaczyna... chrząkanie i kichanie noskiem, czasem dzieje się to podczas większego wysiłku, ale mniej... dostała antybiotyk, ale nic się nie zmieniło.
Obrazek użytkownika zwierzaczek

Po operacji wprowadzenia stenta do tchawicy

Nasz czteroletni yoreczek jest po operacji tchawicy. Stent wprowadzony ma długość 10cm, gdyż zapadnięcie było w dwóch miejscach. Dramatyczne chwile za nami. Edek wrócił do normalnego życia, choć oczywiście pokasłuje i wiemy, że kaszel będzie towarzyszył mu już zawsze. Ale jest, żyje, ma się dobrze. A było bardzo źle, zapewne gdyby nie zabieg nie żyłby dziś już. Jesteśmy świadectwem na to, że operacje nie są doświadczalne, udają się i warto dać swojemu przyjacielowi szansę skoro taka istnieje. Operację naszemu psu wykonał dr. Piotr Skrzypczak i dr. Dariusz Niedzielski. Bardzo wiele dla nas zrobili. Dziękujemy.
Obrazek użytkownika Anonim

Podobny problem

Witam ! Byłam z moim 10 miesięcznym yorkiem u weterynarza. Jest podejrzenie zapadniętej tchawicy :( mam nadzieję że to nie to .
Obrazek użytkownika Anonim

Zapadnięcie tchawicy

Witam, mój pies Jack Russel Terrier ma 6 lat a II stopień choroby zapadnięcia tchawicy. Jak lepiej leczyć, przeprowadzać zabieg chirurgiczny ( słyszałam, ze jest to w fazie eksperymentów) ?
Obrazek użytkownika Anonim

zapad tchawicy

proszę o kontakt na meila magda251@onet.eu, chetnie porozmawiam i doradzę, mój pies choruje od 6 lat

Dodaj nowy komentarz