cat

Zaginął pies - ważne kroki w poszukiwaniach

Zaginięcie psa to bardzo stresująca sytuacja, która budzi w nas niepokój i sporo zmartwień. Nikomu nie życzę takiej sytuacji, ale warto by każdy przeczytał ten artykuł, a szczególnie Ci, którzy nie musieli jeszcze poszukiwać swojego pupila. Warto być przygotowanym na tak niemiłą sytuacje, aby móc skutecznie i jak najszybciej rozpocząć poszukiwania, ponieważ czas jest tu niezwykle ważny.

 

zaginął pies co to robić?

 

 

Co robić na początku gdy zaginie pies?

 

Najważniejsze, żeby zapanować nad emocjami i jak najszybciej przystąpić do działania. Gdzie szukać psa? Na początku powinniśmy wsiąść na rower lub przejechać się samochodem po okolicy naszego domu i odwiedzić miejsca, po których często spacerowaliśmy z naszym pupilem. Może okazać się, że pies udał się w jedno z takich miejsc, w którym często spotykał się z innymi psami. Podczas poszukiwań w terenie warto porozmawiać z przechodniami lub pracownikami okolicznych sklepów czy nie widzieli naszego psa. Nie zniechęcajmy się po zapytaniu jednej osoby. Należy porozmawiać ze sporą liczbą osób, spokojnie opisać jak nasz pies wygląda i jakiej jest rasy, podać im swój numer telefonu aby w razie napotkania zadzwonili.

 

 

Ogłoszenie o zaginięciu psa

 

Jeśli okaże się, że odnalezienie naszego pupila nie przyniosło skutku to należy jak najprędzej opracować ogłoszenie i je wydrukować na papierze, które powinno być rozwieszone w okolicy naszego domu, tablicach ogloszeniowych, okolicznych sklepach, lecznicach weterynaryjnych i innych miejscach, w których często przebywaliśmy z naszym psem. Na ogłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: płeć, rasa, charakterystyczne cechy, zdjęcie na jasnym tle, numer telefonu i czy oferujemy nagrodę pieniężną za znalezienie psa. Warto by numer telefonu był na odrywanych karteczkach, niektórzy będą je brali na wszelki wypadek lub sami podejmą się poszukiwań z dobrej woli jak i chęci zdobycia nagrody. W takim wypadku warto wskazać konkretną kwotę znaleźnego (np. 100zł) tak aby zmotywować młodzież. Nie miejmy o to pretensji, najważniejsze by nasz pies się znalazł. Dla przykładu można się kierować poniższym wzorem:

 

zaginął pies - wzór ogłoszenia

Jeśli w dalszym ciągu nie udało się odnaleźć psa to możliwe że pobiegł gdzieś dalej i potrzeba poszerzyć nasze poszukiwania. W takim przypadku koniecznie jest także umieszczenie informacji o zaginięciu w popularnych portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl lub gumtree.pl)  lub na lokalnych forach internetowych. Informacja ta trafi do większej ilości osób. Koszty takiego ogłoszenia są bardzo niskie, a często i bezpłatne. Warto, także napisać informacje o zaginięciu swojego pupila na portalach społecznościowych (np. facebook lub twitter) i poprosić znajomych o udostepnienie postu na swoich profilach.

 

 

Kontakt z lecznicami weterynaryjnymi

 

Wydaje się to bez sensu, ale bardzo często zdarza się, że osoby, które znajdują błąkającego się psa udają się z nim do lokalnej lecznicy weterynaryjnej, aby dowiedzieć się co w tej sytuacji zrobić. Weterynarz może wtedy skojarzyć opis psa i pomóc nam skontaktować się z osobą, która go przyprowadziła. Listę okolicznych przychodni weterynaryjnych w swoim mieście możecie sprawdzić również na naszym portalu w dziale Bazie Lecznic.

 

 

Kontakt z hyclem i schroniskiem dla zwierząt

 

Koniecznie powinniśmy się skontaktować z miejscowym hyclem. Numer kontaktowy znajdziemy w lokalnym urzędzie miasta i gminy w sekretariacie. Zawód rakarza w Polsce długo nie istniał, dopiero od 1997 roku wszystkie gminy w Polsce mają obowiązek wyłapywania bezpańskich zwierząt i opiekę nad nimi. Możemy wprost udać się do najbliższego schroniska dla zwierząt, gdzie nasz pupil być może już odłowiony i na nas czeka.

 

Pamiętajmy o tym, że czas jest nie zwykle ważny, ponieważ zdarza się, że niektóre osoby przygarniają znalezione zwierzęta w celu ich dalszej odsprzedaży lub po prostu zachować dla siebie lub bliskich zwłaszcza jeśli piesek jest w miarę młody i atrakcyjny. Najlepiej nie robić zbyt dużych przerw między poszczególnymi punktami i postarać się wszystko wykonać jeszcze w dniu zaginięcia.

 

Mam nadzieje, że artykuł dostarczył informacji co robić w tak niemiłej sytuacji i pozwoli to sprawniej rozwiązać taki problem w przyszłości, oczywiście mam nadzieje, że nie będzie takiej potrzeby, ale trzeba się z tym liczyć, że nawet najlepiej wytresowany pies może zaginąć, a my musimy być przygotowani, aby skutecznie stawić temu czoła. Nie bójmy się tego problemu, zachowajmy zimną krew i dołóżmy wszelkich starań, aby znaleźć naszego podopiecznego nim będzie za późno. 

Obrazek użytkownika kkozlowski

Nasz specjalista Kacper Kozłowski

Pochodzący z Miłkowa k. Jeleniej Góry miłośnik zwierząt domowych. W 2014 ukończył Dziennikarstwo i komunikacje społeczną. Dobry dziennikarz potrafi napisać o wszystkim, ale prawdziwy...

Polecane artykuły

  • W Polsce nie istnieją przepisy regulujące kwestię właściwego przewożenia zwierząt w samochodzie. Kodeks drogowy nakazuje jedynie, aby transportować je w sposób bezpieczny i nieograniczający kierowcy widoczności oraz możliwości ruchu.
  • Adopcja to jedna z najbardziej ostatnimi czasy popularnych form nabycia zwierzęcia. Dzięki niej również bezdomne i porzucone psy i koty mają szansę na znalezienie idealnego dla siebie domu.
  • Dogoterapia czyli rehabilitacja niepełnosprawnych osób przy pomocy psów jest coraz popularniejsza zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Dodaj nowy komentarz