cat
n.d.
n.d.

Zaćma u psów

n.d.

Zaćma, inaczej katarakta, to często spotykane schorzenie występujące i objawiające się pod różnymi postaciami. Każdy właściciel psa powinien wiedzieć jakie są objawy zaćmy oraz w jaki sposób pies powinien być leczony.

okulista pies, oczy psa, zaćma  u psa


Objawy zaćmy i jej wykrycie


Najczęstszą przyczyną konsultacji u lekarza weterynarii związanego z zaćmą  jest zauważone przez  właściciela „zmętnienie oka”. Czasami również opiekun zauważa spadek aktywności  swojego pupila po zmierzchu. Niekiedy natomiast nie dostrzega się żadnych zmian, a nieprawidłowości w strukturze oka zostają wychwycone w trakcie profilaktycznego badania klinicznego przeprowadzonego przez lekarza. Podsumowując zmętnienie soczewki, widoczny brak przezierności , „mleczna soczewka”, to najczęstsze objawy, po których można rozpoznać zaćmę.


Dokładne przyczyny  powstawania zmętnienia nie są poznane. Zmętnienie może mieć różną wielkość, kształt, położenie w soczewce, etiologię. Może pojawić się w różnym wieku i nasilać się z różną szybkością.


Rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje zaćmy u psów, które dzielą się na wrodzoną, nabytą, cukrzycową oraz starczą.

 


Zaćma wrodzona

 

zaćma u psów, zaćma wrodzona, szczeniakiPojawia się już w życiu płodowym. Choroba może być dziedziczna, wtórna do innych zmian rozwojowych oka. Nie każda zaćma wrodzona jest dziedziczna. Aby ustalić czy posiada tło genetyczne należy przeanalizować historię  miotu, z którego pochodzi zwierzę oraz historię  rodziców. Zaćma wrodzona bardzo często jest efektem innych zmian rozwojowych takich jak: przetrwała błona źreniczna, małoocze, dziedziczny zespół owczarków australijskich charakteryzujący się wadami przedniego i tylnego odcinka oka.


Gdy mamy do czynienia z zaćmą wrodzoną, decyzja o przeprowadzeniu zabiegu okulistycznego u tak młodego osobnika zdaje się być kontrowersyjną. Przede wszystkim z tego względu, że wymagane po zabiegu zszycie powiek może predysponować do niedowidzenia, wynikającego z braku pobudzenia centralnego układu nerwowego przy niewłaściwej stymulacji świetlnej w okresie rozwoju szczenięcia.

 

                                            
Zaćma nabyta


Przyczyną może być uraz mechaniczny. W wyniku uszkodzenia torebki soczewki dochodzi do przenikania cieczy wodnistej  do włókien soczewkowych, co powoduje ich puchnięcie a następnie zniesienie przezierności soczewki.


zaćma u psa, zaćma objawy, leczenie zaćmyTen rodzaj katrarakty bywa także spowodowany czynnikami toksycznymi takimi jak – radioterapia czy stosowanymi lekami  takimi jak  ketokonazol, który stosowany przewlekle sprzyja rozwojowi tej choroby.


Zaćma żywieniowa również klasyfikuje się jako choroba nabyta a wynika z błędów żywieniowych popełnionych przez opiekunów szczeniąt, którzy podają nieodpowiednio zbilansowane preparaty mlekozastępcze, bez niezbędnych aminokwasów. Nie ogranicza widzenia w znacznym stopniu, dlatego zazwyczaj nie jest poddawana leczeniu.

 


Zaćma cukrzycowa


Wysokie stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia) wywołuje zmiany w soczewce oka. Glukoza zaczyna przenikać z krwi do cieczy wodnistej oka, a z niej do soczewki. W soczewce przekształca się w inny cukier - sorbitol, który ulega w niej kumulacji. Odkładający się w soczewce sorbitol wywołuje wzrost ciśnienia osmotycznego w jej wnętrzu, co skutkuje zwiększonym napływem wody do soczewki, która ulega obrzękowi i w rezultacie zaćmie. Niestety  w tym przypadku proces pogłębiania się zmian następuje najczęściej bardzo szybko. Ważne, aby często kontrolować  u takiego pacjenta stopień zmian, gdyż  dość nierzadko zaćma cukrzycowa prowadzi do jaskry.

 


Zaćma starcza


Rozwój zaćmy starczej to część procesu starzenia się. Wraz z wiekiem pojawiają się pojedyncze pasma zmętnienia w obrębie soczewki. Podzielone są opinie dotyczące pochodzenia tego typu zmian. Wielu lekarzy uważa, że jest to opóźniony objaw zaćmy wrodzonej. Przeciwnicy tej teorii dopatrują się innej lokalizacji zmian w obrębie soczewki w przebiegu tych chorób.

 


Leczenie


operacja psa, leczenie chorego psa, zaćma u psówLeczenie farmakologiczne – nie zostały przeprowadzone szczegółowe badania potwierdzające skuteczność  farmakologicznego leczenia zaćmy. Niektórzy stosują antyoksydanty, zarówno miejscowo jak i ogólnie, jako formę przyhamowania procesów zmętnienia. Dotychczasowa wiedza bazuje na badaniach klinicznych, które wykazały nieznaczne zmniejszenie zmętnienia, co natomiast nie przekładało się na poprawę widzenia u pupila.


Leczenie operacyjne – przeprowadzane są zabiegi okulistyczne. Polegają one, w przybliżeniu, na otwarciu soczewki, wypłukaniu jej ze złogów zmniejszających przezierność, sprowadzeniu brzegów torebki soczewki.


Ewentualna decyzja o zabiegu musi być skonsultowana z lekarzem okulistą, który zakwalifikuje danego pacjenta i podejmie odpowiednie kroki w celu właściwego przygotowania zwierzęcia do zabiegu. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że rezultat jest bardzo dobry - około 95% pacjentów odzyskuje wzrok . Nie jest to jednak bezterminowe. Czasem, w wyniku ukrytych powikłań pacjenci mogą ponownie utracić możliwość widzenia.

n.d.