cat
n.d.
n.d.

Z psem na plażę

n.d.

Wyprowadzanie psa na plażę czy zabieranie pupila nad morze ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Gdzie warto jechać nad morze z psem i co należy robić, aby nasz pupil wytrzymał kilkugodzinne siedzenie na plaży?

 


O czym należy pamiętać?


Przede wszystkim, aby naszemu psu było w miarę chłodno. Nie wolno doprowadzić do stanu przegrzania się naszego zwierzaka, który osiągając temperaturę 41 stopni zacznie nam powoli padać i będzie wymagał interwencji weterynarza.

pies plaża, nad morze z psem,
Psy w odróżnieniu od ludzi nie pocą się przez co muszą radzić sobie z gorącem inaczej - między innymi poprzez wydychanie ciepłego powietrza przez pysk. Zbyt długie leżenie czy przebywanie psa na plaży bez odpowiedniej ilości wody oraz kawałka cienia może doprowadzić np. do udaru, zaburzeń układu ruchowego bądź oddechowego. Także kąpiel psa w słonej wodzie nie musi być dla niego zbawienna, bowiem słona woda wywołuje u niektórych czworonogów alergię (pisaliśmy o tym TUTAJ). Jeśli jej nie ma, nie pozwalajmy mu od razu wskakiwać do zimnej wody. Psa do morza trzeba wprowadzać stopniowo, aby przypadkiem nie doznał szoku termicznego, który także jest możliwy.


Każda polska plaża wymaga od właścicieli psów, aby zwierzęta będąc na plaży, były na smyczy a większe osobniki obowiązkowo nosiły kaganiec. Naturalnym jest także sprzątanie po swoim pupilu, ponieważ jak wiadomo psie odchody mogą być groźne dla człowieka, zwłaszcza dzieci.


Warto się zastanowić czy jadąc z psem nad morze nie narażamy go na nudę, albo wręcz odwrotnie, czyli dodatkowy stres. Leżenie w słońcu niekoniecznie musi się podobać naszemu pupilowi, a chodzenie wśród tłumu plażowiczów może okazać się dla niego denerwujące.

 


Gdzie w Polsce są plaże dla psów?

pies plaża, nad morze z psem,
W naszym kraju, choć nie tylko ("Z psem za granicą"), nie można zabierać psów na plaże przeznaczone dla wczasowiczów bez zwierząt. Jednak niektóre nadmorskie miejscowości stworzyły miejsca, gdzie właściciele psów będą mogli w spokoju, przez cały dzień, odpoczywać w obecności psów. Takie miejsca są m.in. w całej gminie Rewal, Świnoujściu (jako pierwsze w Polsce wprowadziło plaże dla psów), Dziwnowie, Międzyzdrojach czy ostatnio w Sopocie i Gdyni. Sopot wprowadził jednak ograniczenia w postaci godzin w jakich można wchodzić z psem na plażę. Sopocki piasek jest dostępny dla czworonogów w godzinach 18-24. Z drugiej strony nadal są miejscowości, które kategorycznie zabraniają wyprowadzania psów nad morze. Nie wolno tego robić np. w Mielnie czy Kołobrzegu.


Pamiętajmy, że chodzenie z psem na plaży, na której jest to zakazane grozi mandatem do 500 złotych!

n.d.