cat
n.d.
n.d.

Wścieklizna

n.d.

Nie bez powodu obowiązuje konieczność szczepienia psów przeciw wściekliźnie - może być ona niebezpieczna nie tylko dla czworonoga, ale i dla człowienia.

 

 

 

 

Wścieklizna u zwierząt

 

Wścieklizna to choroba wirusowa o ostrym przebiegu. Jest wywoływana przezWścieklizna u kotów Lyssavirus. Zakażenie następuje poprzez pogryzienie, zadrapanie lub dostanie się śliny zakażonego zwierzęcia do otwartej rany lub błony śluzowej jamy gębowej, oka, nosa. Wirus wędruje drogą nerwów wstępujących do ośrodkowego układu nerwowego (mózgu, rdzenia kręgowego), gdzie następnie się namnaża. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się od 10 dni aż do 2 lat po kontakcie z chorym zwierzęciem. Na kilka dni przed pojawieniem się objawów wirus wędruje do ślinianek, gdzie jest wydalany razem ze śliną, powodując ślinotok. W momencie, gdy objawy stają się widoczne, zazwyczaj jest już za późno na leczenie i zwierzę jest usypiane bądź umiera.

 

Objawy wścieklizny u psów i u ludzi

 

Wścieklizna objawia się u zwierząt na kilka sposobów. Zauważenie tych objawów powinno pobudzić czujność właściciela:

- podwyższona temperatura ciała;

- zmiana usposobienia: zwierzęta dzikie i agresywne stają się łagodne oraz przestają bać się ludzi, a także na odwrót - domowy pupil zamienia się w agresora;

- ataki szału;

- wzmocnione reakcje na bodźce zewnętrzne;

- ślinotok;

- porażenie mięśni żuchwy, przełyku;

- zataczanie się;

- śpiączka;

- drgawki;

- ogólne otępienie;

- światło i wodowstręt.

 

U ludzi objawy mogę przypominać początki grypy. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się:

- bóle głowy;

- gorączka;

- poty;

- ślinotok;

- drażliwość;

- bolesne przełykanie;

- brak czucia w okolicy pokąsania;

- drgawki, śpiączka, apatia.

 

Profilaktyka przeciw wściekliźnie to szczepienie

 

Podstawą profilaktyki przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe, regularne szczepienie psów na wściekliznę. Powinno następować ono raz w roku, najlepiej tego samego dnia. Regularne szczepienie czworonoga przeciw wściekliźnie pozwala również uniknąć wysokiego mandatu – jego wykonanie to obowiązek ustawowy każdego właściciela psa. Zawsze należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa z odpowiednim zaświadczeniem od lekarza weterynarii, zwłaszcza, gdy jest się w podróży. Niektóre lecznice oferują zawieszki na obrożę, informujące o aktualnym szczepieniu. Zobacz pełny terminarz szczepień psa. Pierwsze szczepienie psa można wykonać już w 2. miesiącu życia. Więcej tutaj: szczepienia u szczeniąt.

W przypadku kotów szczepienie nie jest obowiązkowe w Polsce. Jeśli są to jednak koty wychodzące, mieszkające blisko lasów lub mogące mieć kontakt z dzikimi zwierzętami, dobrze jest je również profilaktycznie zaszczepić kota. Koty powinny otrzymywać zastrzyk w tylne kończyny, ze względu na możliwość wystąpienia u nich odczynu poszczepiennego.

 

Co się dzieję gdy jednak dojdzie do pogryzienia? Leczenie

 

Wścieklizna u psów objawia się ślinotokiem czy agresjąKażde pogryzienie, czy to zwierzęcia, czy człowieka, należy traktować poważnie. Dobrze jest unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami, nawet gdy wyglądają one niegroźnie czy wydają się być pozytywnie nastawione. W razie, gdyby człowiek bądź czworonóg uległ pogryzieniu, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie straż miejską, policję czy lekarza weterynarii.

 

Jeśli pogryziony zostaje człowiek, powinien on natychmiast udać się do lekarza, który zadecyduje o ewentualnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Szpital najczęściej zgłasza fakt pogryzienia do powiatowego inspektoratu weterynarii, ten zaś niezwłocznie zleca obserwację zwierzęcia.

 

Zwierzęta, które pokąsały, są poddawane 15-dniowej obserwacji w kierunku wścieklizny. Obserwację wykonuje wyznaczony lekarz weterynarii. Polega ona na czterech wizytach w gabinecie weterynaryjnym, następujących po sobie w kilkudniowych odstępach. Podczas pierwszej wizyty sporządzany jest protokół dochodzenia epizootycznego: opisywane jest zajście, zanotowane są dane właściciela i zwierzęcia. Podczas kolejnych wizyt lekarz weterynarii ponownie bada zwierzę. Jeśli wszystkie wizyty są negatywne, czyli u psa brak jest niepokojących objawów, uznaje się go za zdrowego i, jeśli nie był szczepiony, podaje się szczepionkę. 

 

Więcej o profilaktyce psów przeczytasz w dziale: Profilaktyka Zwierząt

n.d.