cat

Turecka Angora

Jedna z najstarszych ras kotów półdługowłosych, której powstanie przebiegło w sposób naturalny. Jednak dopiero niedawno tureckie angory zostały uznane przez światowe organizacje felinologiczne.

turecka angora, angora starożytna, kot turecki

 


Historia rasy


Wzmianki o tych pierwszych kotach długowłosych  Europie sięgają 1500 roku, kiedy z Turcji sprowadzono je do Rosji czy Afganistanu. Najstarsza rasa kotów w Turcji swoja nazwę wzięła od miejsca pochodzenia, czyli Angory, która po erze starożytnej przyjęła nazwę Ankara. Od początków XVII wieku tureckie angory zaczęły być sprowadzane przez kraje zachodnie takie jak Francja czy Włochy, a od tamtych czasów zaczęły powstawać nawet dzieła sztuki poświęcone tej rasie.


turecka angora, angora obraz, Z początkiem XX. wieku popularność i liczebność tureckich Angor zaczęła słabnąć, a wszystko za sprawą kotów perskich, których hodowli zaczęło przybywać. Jak wiadomo Persy powstawały z krzyżówek tureckiej Angory z długowłosymi kotami pochodzącymi z Persji. Przez tę sytuację rząd kraju znad Bosforu zaczął się niepokoić najstarszą rasą kotów i podjął decyzję o organizacji programu hodowli, mającego na celu zachowanie czystości rasy. Tureckie angory są hodowane w ankarskim zoo do dzisiaj i są uważane za dobro narodowe Turcji.

 


Wygląd angory


kot turecka angora, turecka angora, kot tureckiTureckie Angory są kotami średniej wielkości ze smukłym ciałem i lekko wydłużonym tułowiem oraz kończynami. Sprawia to, iż każdy ruch tych kotów sprawia wrażenie dostojnego i pełnego gracji. Ponadto oczy tej rasy są duże i okrągłe, najczęściej ubarwione na kolor niebieski, złoty lub dwubarwny. Ogon z kolei imponuje swoją puszystością i długością. Samce są większe od samic, a ich maksymalna waga oscyluje około 4,5 kilograma.


Sierść jest na ogół dłuższa, jednak w okresie letnim Angory mocno linieją, ponieważ w cieplejszym klimacie jest im za gorąco. Typowymi cechami rasy są także kołnierz wokół szyi oraz większa ilość futerka na „portkach” zwierzęcia co sprawia, że koty wydają się jeszcze bardziej puchate. Umaszczenie sierści występuje w wielu odmianach m.in. rudym, szylkretowym czy czarnym, jednak hodowcy dążą do tego, aby akceptowana była tylko jedna barwa – biała. Niestety, ten naturalny kolor prowadzi często do komplikacji zdrowotnych kotów. Gen powodujący białe umaszczenie Angory może spowodować, iż koty będą cierpieć na głuchotę czy uszkodzenia serca.

 


Zdrowie i pielęgnacja


turecka angora, kot turecki, angora wyglądPrócz wad związanych z genem odpowiedzialnym za białą sierść kotów, tureckie Angory są kotami niezwykle zdrowymi (w końcu rasa ta potrafiła przetrwać 6 miesięcy mroźnych zim w górach). Rzadko spotykanymi dolegliwościami wśród Angor są jedynie ataksja oraz kardiomiopatia przerostowa.


Pomimo dłuższej okrywy sierści tureckie Angory są łatwe w pielęgnacji, a wpływ na to ma ich schludność oraz częściowy brak podszycia. Oczywiście jedynie miesiące letnie mogą być okresem kiedy koty zaczną zrzucać zbyt długa sierść i będą wymagały częstego czesania w celu pozbycia się martwego włosa. Jeśli mamy białego kota to jasne jest, że futro będzie trzeba częściej czyścić czy nawet kąpać.

 


Charakter Angory


turecka angora, kot turecki, kot wyglądKocie symbole Turcji to osobniki bardzo towarzyskie, szybko nawiązujące kontakt z właścicielem, którego darzą ogromnym zaufaniem. Angory są przyjaciółmi człowieka i lubią także towarzystwo dzieci. Wykazują się dużą ciekawskością i żywiołowością, co sprawia, że można się z nimi bawić godzinami.


Angory mają także skłonności do lubienia wody i pływania (podobnie jak Turecki Van), na co wpływ miało prawdopodobnie pochodzenie z nad jeziora Van. Uwielbiają również skakać, a ich właściciele nie ukrywają, że ulubionymi miejscami do przesiadywania ich kotów są wysokie półki, szafy czy miejsca zaraz pod sufitem mieszkania.

 


Ciekawostki


Istnieje legenda o tej rasie kotów, mówiąca o Mahomecie - założycielu religii Islam, który posiadał białego tureckiego kota z długa sierścią. Jego Angora często przesypiała z nim otulona w jego szatach, a opiekuńczy właściciel nie chcąc budzić kota odciął sobie rękaw ubrania.


Angora to nie tylko nazwa dla rasy kotów czy polskiego dziennika. To również nazwa miękkiej tkaniny, która powstaje z futra królików o rasie – jakby inaczej – Angora. Ich sierść potrafi być bardzo puszysta, a same króliki potrafią osiągać niesamowite rozmiary (ponad 6kg wagi!).

 

Obrazek użytkownika RPotocki

Nasz specjalista Robert Potocki

Redaktor portalu - wielbiciel zwierząt, w szczególności psów. Absolwent dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższe we Wrocławiu. Ponadto z wykształceniem anglistycznym.

Polecane artykuły

  • Przedstawiciel kociej arystokracji, posiadający własny herb! Oddany, inteligentny, wrażliwy przyjaciel, którego chęć do szaleństw i zabawy nie opuszcza przez całe życie. Przedstawiamy kota burmskiego.
  • Usposobienie kota tonkijskiego oraz jego zachowanie pozwoliło, że mówi się o nim jako kocie z psim charakterem. Czy to możliwe?
  • Koty europejskie do złudzenia przypominają te, które widzimy na co dzień pod naszymi domami.

Dodaj nowy komentarz