cat
n.d.
n.d.

Sznaucer miniaturowy

n.d.

Niegdyś pies od łapania myszy w gospodarstwach, dziś zazwyczaj członek niejednej rodziny i pies do towarzystwa. Sznaucer miniaturowy cieszy się popularnością na całym świecie, dzięki swojej inteligencji i wierności, choć do aniołków nie należy.

 


Pochodzenie


sznaucer miniaturowy, opis rasy, rasy psówSznaucery miniaturowe nie od razu były nazywane tak jak obecnie. W XIX wieku na południu Niemiec oraz Szwajcarii mówiono o tej rasie jako szorstkowłosym pinczerze karłowatym. Zmieniło się to w 1899 roku, kiedy niejaki Josef Berta postanowił rozdzielić dwie rasy psów i od tamtego momentu na wystawach pojawiały się rasy pinczera karłowatego krótkowłosego oraz pinczera małpiego.


Sznaucer miniaturowy od początków istnienia żył na gospodarstwach, gdzie tępił myszy i szczury. Z upływem lat sytuacja nieco się zmieniała i przez wystawne salony dam trafiał do domów jako członek rodziny, a nie pies stróżujący.

 


Wygląd sznaucera miniaturowego


sznaucer miniaturowy, rasy psów, opis rasyWielkość sznaucerów miniaturowych nie przekracza 35 centymetrów. Zarówno psy, jak i suki osiągają maksymalną wagę w okolicach 7,5 kilograma. Budowa ciała „miniaturek” jest kwadratowa, a długość głowy rasowego sznaucerka powinna odpowiadać połowie długości tułowia. Z kolei kufa tego psa musi być długa i w formie ściętego, ponieważ krótką kufę uważa się za wadę tej rasy.


Sierść sznaucera miniaturowego składa się z gęstego podszerstka, okrytego nie za krótkim, twardym i szorstkim włosem okrywowym. Włos powinien być taki na całym ciele, natomiast na kufie oraz nad oczami jest nieco dłuższy, przypominając typową brodę i krzaczaste brwi u psa. Uznaje się cztery umaszczenie sznaucera miniaturowego: czarną, białą, czarno-srebrną oraz „pieprz i sól”.

 


Utrzymanie „miniaturki”


Sznaucery miniaturowe to zdrowe psy, mogące żyć nawet 15 lat. Nie wymagają naszej szczególnej pielęgnacji, choć wypada je co jakiś czas szczotkować, aby uniknąć maty. Trymowanie sznaucera to chyba najważniejsze zajęcie jego właściciela, ponieważ sierść psa wymaga profesjonalnej pielęgnacji, jeśli chcemy aby nasz pies zawsze prezentował się schludnie i godnie.


Sznaucery spokojnie mogą żyć w miejskim mieszkaniu, jednak zalecana jest odpowiednia dawka ruchu. Rasa tych psów charakteryzuje się temperamentem psów miniaturowych więc żywiołowość jest jedną z głównych cech sznaucerów miniaturek i można uprawiać z nimi nawet sporty takie jak agility czy obedience.


Pomimo, że opisywana rasa psów jest bardzo odporna na zmienne warunki pogodowe oraz nie cierpi na choroby wrodzone w starszym wieku może nabawić się chorób skóry, nerek a nawet cukrzycy czy jaskry. [więcej o Cukrzycy u psa]

 


Charakter sznaucera


sznaucer miniaturowy, opis rasy, rasy psów, Sznaucer miniaturowy charakterem przypomina sznaucera średniego, czyli wyróżnia się uporem, odwagą i niemałą inteligencją. Prowadzi to często do śmiesznych sytuacji, kiedy „miniaturki” dokuczają dużo większym od siebie osobnikom. Wpływ na to ma również temperament oraz dziarskość rasy, która należy przecież do miniaturowych, a te charakteryzują się nieugiętością i przede wszystkim szczekliwością. Zgadza się, sznaucery miniaturowe to psy nie dające o sobie zapomnieć i są rekomendowane dla osób o sporej cierpliwości. Teoretycznie łatwe do tresury, wymagają konsekwentnego prowadzenia, żeby nie wejść opiekunowi „na głowę”.


W zamian za poświęconą im uwagę i czas potrafią odwdzięczyć się ogromnym oddaniem oraz zaangażowaniem w sytuacjach rodzinnych. Dużo radości powinny mieć z nimi zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze lubiące oddanych kompanów. Z kolei w stosunku do obcych są raczej nieufne i niemiłe, co tworzy z nich czujne psy stróżujące, nie omieszkujące szczekać na wszystko co zbliży się do posesji.

n.d.