cat

Światowy Dzień Kota

Koty to jedne z najczęstszych zwierząt domowych, które żyją przy człowieku. Doskonale dostosowują się do mieszkania zarówno na wsi, jak i w mieście. Jako ich opiekunowie i właściciele, jesteśmy zobowiązani o nie dbać - czemu więc nie obchodzić również ich święta?

 
 
 
 
 
Kot to jeden z najwierniejszych towarzyszy człowieka
Światowy Dzień Kota (World Cat Day) obchodzony jest w większości krajów 17 lutego. Najhuczniejsze uroczystości z nim związane organizowane są we Włoszech, gdzie dodatkowo 17 listopada obchodzi się również Dzień Czarnego Kota. Niektóre kraje to święto obchodzą w innym okresie, na przykład Stany Zjednoczone – 29 października.
 
 
 
 
Polska tradycja świętowania Dnia Kota zrodziła się w 2006 roku, na kanwie kultury włoskiej. Pomysłodawcą przeniesienia święta w realia polskie był miesięcznik Kot. W trakcie tego dnia szczególny nacisk kładzie się na opiekę nad kotami domowymi i ich pielęgnację, a także dbanie o ich zdrowie. W rozmaite imprezy zaangażowane są również schroniska dla bezdomnych  zwierząt czy organizacje zajmujące się bezdomnymi kotami – wówczas szuka się im domów, podkreśla się, jak ważne jest zapobieganie rozrodowi kotów domowych poza hodowlami. Organizowane są tez akcje zbiórkowe jedzenia czy pieniędzy na koty wolno-bytujące w Polsce.
 
Światowy Dzień Kota
 
 
Tegoroczny Światowy Dzień Kota będzie świętowany w praktycznie większości dużych miast. Informacje o tych imprezach możecie znaleźć w naszym kalendarium.
Obrazek użytkownika Paulina Dudek

Nasz specjalista Redaktor Paulina Dudek

Polecane artykuły

  • Majestatyczne, pełne gracji, niezależne i bardzo inteligentne, do tego sprytne i uczuciowe- mowa o rasie kotów, która pojawiła się w Polsce po 1989 roku- kotach syberyjskich.
  • Koty perskie są jedną z najstarszych i najbardziej popularnych ras kotów na świecie. Swoją piękną, długą sierścią i dystyngowanym usposobieniem zachwycały już w XVI wieku, kiedy to stanowiły ozdobę dworów królewskich.
  • Te urocze, nieśmiałe czworonogi z załamanymi uszkami podbiły serce już niejednego hodowcy kotów.

Dodaj nowy komentarz