cat

Światowy Dzień Kota

Koty to jedne z najczęstszych zwierząt domowych, które żyją przy człowieku. Doskonale dostosowują się do mieszkania zarówno na wsi, jak i w mieście. Jako ich opiekunowie i właściciele, jesteśmy zobowiązani o nie dbać - czemu więc nie obchodzić również ich święta?

 
 
 
 
 
Kot to jeden z najwierniejszych towarzyszy człowieka
Światowy Dzień Kota (World Cat Day) obchodzony jest w większości krajów 17 lutego. Najhuczniejsze uroczystości z nim związane organizowane są we Włoszech, gdzie dodatkowo 17 listopada obchodzi się również Dzień Czarnego Kota. Niektóre kraje to święto obchodzą w innym okresie, na przykład Stany Zjednoczone – 29 października.
 
 
 
 
Polska tradycja świętowania Dnia Kota zrodziła się w 2006 roku, na kanwie kultury włoskiej. Pomysłodawcą przeniesienia święta w realia polskie był miesięcznik Kot. W trakcie tego dnia szczególny nacisk kładzie się na opiekę nad kotami domowymi i ich pielęgnację, a także dbanie o ich zdrowie. W rozmaite imprezy zaangażowane są również schroniska dla bezdomnych  zwierząt czy organizacje zajmujące się bezdomnymi kotami – wówczas szuka się im domów, podkreśla się, jak ważne jest zapobieganie rozrodowi kotów domowych poza hodowlami. Organizowane są tez akcje zbiórkowe jedzenia czy pieniędzy na koty wolno-bytujące w Polsce.
 
Światowy Dzień Kota
 
 
Tegoroczny Światowy Dzień Kota będzie świętowany w praktycznie większości dużych miast. Informacje o tych imprezach możecie znaleźć w naszym kalendarium.
Obrazek użytkownika Paulina Dudek

Nasz specjalista Redaktor Paulina Dudek

Polecane artykuły

  • Istnieją koty z długą sierścią, praktycznie nagie, te z długimi ogonami lub wręcz bez ogona. Jednak najbardziej niespotykaną rasą jest Munchkin - kot z krótkimi nóżkami.
  • Koty rasy Maine Coon to największe z rasowych kotów domowych. Wyróżniają się jednak nie tylko rozmiarami, ale również usposobieniem.
  • Jedna z najstarszych ras kotów półdługowłosych, której powstanie przebiegło w sposób naturalny. Gratka dla miłośników kotów.

Dodaj nowy komentarz