cat

Skręt żołądka u psa

Istnieje wiele chorób, w przypadku których jedynie szybka interwencja lekarza weterynarii daje zwierzęciu gwarancję powrotu do zdrowia. Do takich schorzeń należy również skręt żołądka.

 

 

 

 

Charty, w tym chart afgański, są szczególnie narazone na skręt żołądkaSkręt żołądka to bardzo podstępna  i niebezpieczna choroba, która dotyczy przede wszystkim psów dużych i olbrzymich, a w szczególności ras z głęboką klatką piersiową. W przypadku tego schorzenia, tylko i wyłącznie szybka interwencja chirurgiczna może ocalić życie zwierzęcia. Do tej pory nie poznano dokładnych przyczyn, które wywołują tę jednostkę chorobową.  Objawy skrętu żołądka są jednak tak charakterystyczne, że każdy lekarz weterynarii jest w stanie postawić prawidłową diagnozę.

 

Czynniki predysponujące do skrętu żołądka:

 

- budowa ciała psa: głęboka klatka piersiowa, która pozwala na obrót żołądka;

- objętość, ułożenie i motoryka żołądka;

- ilość spożywanego pokarmu i sposób jedzenia:

           

Ryzyko wzrasta u psów:

 • jedzących tylko jeden posiłek w ciągu dnia;
 • pobierających pokarm szybko, łapczywie;
 • spożywających karmę z misek usytuowanych na podwyższeniu;
 • wykonujących intensywny ruch bezpośrednio po posiłku;

- pokrewieństwo;

- płeć: częściej u samców niż u samic;

- wiek: głównie psy powyżej 7 roku życia;

- waga: powyżej 50 kg;

- narkoza, sen;

- zachowania psów: stres, niepokój, strachliwość i nerwowe usposobienie;

- współistniejące choroby: powiększenie śledziony, zwężenie odźwiernika.

 

Rasy narażone na skręt żołądka:

 

Dog niemiecki jest narazony na skręt żołądka

Istnieją rasy, które są szczególnie narażone na skręt żołądka. Według specjalistów, można podzielić je na dwie zasadnicze grupy:

 

- psy ras dużych i olbrzymich: dogi, bernardyny, owczarki (podhalański, niemiecki, staroangielski), sznaucer olbrzymi, retrievery, doberman, nowofunland, berneńskie psy pasterskie;

 

- psy o wąskiej i wysokiej klatce piersiowej: seter irlandzki, charty (afgański, rosyjski borzoj), rhodesian ridgeback, wilczar irlandzki, wyżeł weimarski.

 

Skręt żołądka – objawy i przebieg

 

Skręt żołądka rozpoczyna się od rozszerzenia tego organu. Dopiero w następnej kolejności zaczyna się on skręcać wzdłuż osi długiej ciała, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powoduje to kaskadę wydarzeń: dwunastnica i odźwiernik przemieszczają się i układają w pozycji dobrzusznej, a następnie wpadają pomiędzy przełyk a żołądek. Takie ułożenie jest bardzo niebezpieczne, pies zaczyna się ślinić, staje się niespokojny, żołądek zwiększa swoją objętość, a sam brzuch staje się rozdęty.

 

Inne objawy skrętu żołądka to:

- wymioty bez treści pokarmowej, ewentualnie z niewielką ilością śliny;

- utrudnione oddychanie: krótkie, płytkie oddechy;

- nagłe osłabienie, pies staje się nerwowy, dyszy, postękuje;

- wstrząs: błony śluzowe zmieniają kolor od bladego po sinoczerwony.

 

W konsekwencji rozszerzenia i obrotu żołądka otaczające naczynia ulegają uciskowi, dochodzi do znacznej utraty krwi, ściana żołądka może ulec zniszczeniu, a sam narząd martwicy. Wydostające się toksyny powodują, że pojawia się intoksykacja organizmu, rozwija się wstrząs, a bez szybkiej i skutecznej pomocy zwierzę umiera.

 

Im szybciej właściciel spostrzeże objawy, tym szybciej lekarz rozpocznie leczenie, a tym samym zwiększą się szanse na przeżycie naszego pupila.

 

 

Postępowanie w razie skrętu żołądka

Doberman to rasa narażona na skręt żołądka

 

Lekarz weterynarii po rozpoznaniu przypadku zleci intensywne nawadnianie psa, dokona dekompresji rozszerzonego żołądka, wykona niezbędne zdjęcia RTG. Następnie przystąpi do zabiegu chirurgicznego, którego celem będzie przywrócenie prawidłowego ułożenia żołądka.

 

Najczęściej odkręcony żołądek zostaje przyszyty do ściany jamy brzusznej, co zapobiegnie nawrotom choroby. Po operacji zwierzę powinno zostać poddane  kilkudniowej hospitalizacji.

 

Zapobieganie skrętowi żołądka – kilka złotych zasad:

 

 • karmienie psa kilka razy dziennie zamiast raz;
 • spożywanie przez psa posiłku bez pośpiechu i stresu;
 • 30-60 minut przed i po posiłku poświęcone na odpoczynek - zabroniony jest ruch, spacery czy zabawa;
 • karmienie psa z miski na ziemi, nie na podwyższeniu;
 • profilaktyczna gastropeksja u młodych psów ras olbrzymich.

 

Obrazek użytkownika vet

Nasz specjalista Lek. wet. Maciej Ozimirski

Lek. wet. Maciej Ozimirski jest absolwentem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Obecnie pracuje w lecznicy w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie opiekuje się zwierzętami towarzyszącymi.

Polecane artykuły

 • Łupież to nie tylko przypadłość zarezerwowana dla ludzi. U psa może występować z różnych przyczyn, jednak istnieje kilka sposobów walki z nim.
 • Wydawać by się mogło, że alergia może dotyczyć tylko ludzi, jak się jednak okazuje nasze zwierzaki także mogą być alergikami i być uczulone na pożywienie.
 • Wydawać by się mogło, że przepuklina to problem, który dotyka tylko ludzi. Niestety nasze zwierzaki także mogą cierpieć z jej powodu. O przyczynach i leczeniu przepukliny opowiada nasz ekspert.

Dodaj nowy komentarz