cat

Ropomacicze u suk

Wielu właścicieli ignoruje pierwsze objawy ropomacicza, sądząc, że jest to po prostu przedłużająca się cieczka, czy chwilowe pogorszenie nastroju u ich czworonożnej podopiecznej. Niekiedy ropomacicze przebiega prawie bez objawów i można je stwierdzić dopiero, gdy stan suki jest już ciężki.

 

 

 

 

Ropomacicze to groźna, ale i dobrze poznana choroba macicy, która dotyczyObjawem ropomacicza są m.in. apatia czy wymioty samic różnych gatunków zwierząt. Przede wszystkim jednak w codziennej praktyce weterynaryjnej pacjentami są dorosłe i starsze suki. Za główną przyczynę tego procesu chorobowego uznaje się zaburzenia gospodarki hormonalnej suki i wtórne infekcje bakteryjne wywołujące stan zapalny macicy.

Mogą chorować zarówno suki starsze, jak i młodsze,  suki rasowe, jak i mieszańce. Nie ma określonych predyspozycji rasowych, choć zwiększony odsetek zachorowań obserwuje się u takich ras jak: jamnik, foksterier, czy west highland white terier. Najczęściej jednak schorzenie występuje u suk, które nigdy wcześniej nie rodziły lub tylko raz były w ciąży, a także u suk poddawanych terapii progestagenowej w celu antykoncepcji, czy u suk u których stosowano leki wczesnoporonne po niechcianym kryciu.

 

 

Rozwój choroby             

 

Choroba zazwyczaj rozwija się u suk między 5 a 6 cieczką, około 4-8 tygodni po jej zakończeniu, w tak zwanej fazie ciałka żółtego. Innymi słowy, w okresie porujowym. Dochodzi wtedy, na skutek wysokiej koncentracji endometrialnego progesteronu, do zamknięcia szyjki macicy, a gruczoły jej błony śluzowej zaczynają intensywnie się rozrastać, produkując przy tym duże ilości wydzieliny. Środowisko przestaje być sterylne, bo pod koniec cieczki, kiedy to jeszcze szyjka macicy jest otwarta, z pochwy do wnętrza narządu dostają się liczne bakterie, które teraz mają idealne warunki do rozwoju.

Głównie ze zmienionej chorobowo macicy izoluje się Escherichia coli - bakterię, która za pomocą substancji, z których jest zbudowana, powoduje procesy zapalne w narządach miąższowych, co może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, a w konsekwencji  do wstrząsu septycznego. Uszkodzeniu mogą ulec: nerki (kłębuszkowe zapalenie nerek), wątroba,  serce, szpik kostny (trombocytopenia, leukocytoza), a nawet kora i rdzeń nadnerczy.

Zmieniona chorobowo macica suki - ropomaciczeGdy ropomacicze przebiega w bardzo niebezpiecznej, „zamkniętej” postaci, przy braku odpływu ropy z macicy, w niedługim czasie dochodzi do zakażenia organizmu i przenikania toksyn bakteryjnych do krwi. Powiększa się brzuch, a na skutek osłabionej ściany macicy, może dojść do jej pęknięcia i wylania się ropnej zawartości do jamy otrzewnowej, co z reguły kończy się śmiercią.

Poza pałeczkami  E.coli w wydzielinie pojawiają się także takie drobnoustroje jak:  Staphylococcus sp., Streptococcus sp., Pseudomonas sp., Proteus sp., Klebsiella sp., czy Pasteurella sp.

 

 

Rozpoznanie ropomacicza

 

Aby rozpoznać chorobę i trafnie postawić diagnozę, lekarz weterynarii musi przeprowadzić wywiad z właścicielem, zbadać klinicznie sukę i wykonać badania dodatkowe (USG, RTG, czasem wymaz bakteriologiczny z pochwy).

 

Najczęstszymi objawami ropomacicza są:

 

- charakterystyczny ropny wypływ ze szpary sromowej: brunatno- czekoladowy, o specyficznym zapachu (często opisywany przez właścicieli jako przedłużająca się cieczka); należy zwrócić uwagę , że przy zamkniętej szyjce macicy w tzw.: "ropomaciczu zamkniętym" może w ogóle nie być wydzieliny;

- nadmierne wylizywanie przez sukę dróg rodnych i plamienia;

- polidypsja i poliuria ;

- brak apetytu;

- ogólne osłabienie, apatia;

- biegunka;

- uporczywe wymioty;

- powiększenie obrysu jamy brzusznej;

- temperatura w granicach normy, lekko podwyższona i tylko u około 30% suk gorączka 40-41*C;

- niedowład tylnych kończyn.

 

Lekarz weterynarii, dopełniając obrazu, przeprowadzi badania dodatkowe, przede wszystkim wykona USG, które pozwoli rozwiać wątpliwości. W obrazie ultrasonograficznym widoczna będzie macica, jej pogrubiała ściana, zawartość, a także rozdęte i wielokrotnie powiększone rogi macicy.

 

Prowadzący psa lekarz weterynarii dokona także analizy badań laboratoryjnych, podejmie się oceny:

 

-  morfologii krwi, gdzie głównie obserwuje się znaczny wzrost białych krwinek (leukocytoza) pod wpływem silnego stanu zapalnego;

biochemii krwi, gdzie podwyższone mogą być transaminazy wątrobowe (ALT, AST), czy parametry nerkowe (mocznik, kreatyna).

 

Mając do dyspozycji  te wszystkie metody pomocnicze,  lekarz weterynarii może dokładnie określić  stan pacjenta, jego dalsze leczenie i rokowanie.

 

 

Leczenie ropomacicza

 

Jamniki częściej chorują na ropomacicze niż inne psy

Mimo, że istnieje możliwość leczenia zachowawczego, jedyną metodą gwarantującą wyzdrowienie jest ovariohysterectomia, czyli zabieg usunięcia jajników i zmienionej patologicznie macicy - inaczej mówiąc, sterylizacja.

Po operacji  objawy chorobowe szybko ustępują, a suka powraca do zdrowia. Staje się niepłodna, ale dzięki szybkiej i skutecznej pomocy lekarza weterynarii może jeszcze przez wiele długich lat towarzyszyć swoim właścicielom.

Leczenie zachowawcze jest możliwe, ale bardzo często nie przynosi oczekiwanych efektów, a po pewnym czasie i tak następuje nawrót choroby.

 

 

 

PAMIĘTAJ!

 

 

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, coś Cię niepokoi, Twoja suka ma kilka z wymienionych objawów, miesiąc lub dwa temu miała cieczkę, a dalej pojawiają się plamienia - udaj się do lekarza weterynarii, on rozwieje Twoje obawy, a szanse na wyleczenie będą tym większe, im wcześniej choroba zostanie rozpoznana.

Obrazek użytkownika vet

Nasz specjalista Lek. wet. Maciej Ozimirski

Lek. wet. Maciej Ozimirski jest absolwentem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Obecnie pracuje w lecznicy w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie opiekuje się zwierzętami towarzyszącymi.

Polecane artykuły

Obrazek użytkownika Anonim

Moja herra ma 12 lat to malamut.

Wymioty od wczorajszego dnia cała noc się utrzymywały dziś byłam na wizycie o 16 rozpoznanie ropomacicze dostała 3 zastrzyki i na tyle lekarz kazał pokazać się jutro na dalsze badania, ale czytając artykuł i posty teraz bardzo się obawiam o jej zdrowie bo przecież nie zrobił żadnych innych wyżej wymienionych badań
Obrazek użytkownika Anonim

ropomacicze u yorka

mam sunię yorka 7 lat Kejsi. Od wczoraj wymioty i biegunka z krwią. Dostała u veta kroplówkę, dziś rano też i postawiono rozpoznanie - cholerne ropomacicze. Wieczorem zabieg, trzymajcie kciuki
Obrazek użytkownika Anonim

Leczenie ropomacicza w stanach

U naszej Soni tez stwierdzono ropomacicze.chcieli troche rozpedzic antybiotykami zanim pod skalpel ,ale choroba byla agresywna I trzeba bylo natychmiast operowac. Vet pozmienial plany I Sonia wyladowala na stole operacyjnym w ciagu dwoch dni.wszystko poszlo dobrze, byla slaba,nie jadla, ale po trzech dniach wrocila do siebie. Dzisiaj biega,plywa,wloczy sie ze mna po gorach. Koszt? 3000 dolarow,ale nie ma ceny ktorej bysmy nie zaplacili dla niej.Sonia ma 6 lat,owczarek niemiecki.
Obrazek użytkownika Anonim

cieczka a ropomacicze

Zaczęło się normalnie jak co roku, normalna cieczka. Traciła siłę dzień po dniu,nie chciała jeść, pomyślałem że znów zjadła coś na osiedlu. Poczułem swąd od niej późnym wieczorem, a na wizytę u weterynarza było o tej porze za późno. Następnego dnia już czekałem na otwarcie przychodni, gotowy pójść z sunią na badanie. Niestety była już w takim stanie ze musiałem ją zanieść. Straciła przytomność, zesztywniały jej wszystkie mięśnie. W przychodni postawiono rozpoznanie ropomacicze, zaczęto robić swoje, kilka zastrzyków bo stan suni był bardzo ciężki. Na wyniki badań musiałem czekać kilka godzin. Po 4 godzinach nie przytomna Sunia odeszła. To była bolesna informacja, była ze mną 9 lat. Wyniki badań były następnego dnia,postawiła diagnozę zamknięte ropomacicze i niewydolność nerek.
Obrazek użytkownika Anonim

zabieg kosztowal 350zł +badanie krwi i ubranko po łącznie 406zl

ale pieniądze to nie wszystko jeżeli możemy suni uratować życie i cierpienie a
Obrazek użytkownika Anonim

Ropomacicze u suni

Moja sunia ma 11 lat. Objawy opisane powyżej w artykule zaprowadziły nas do weterynarza. Brak apetytu, utrata wagi (9kg) i olbrzymie pragnienie (1l wody za jednym podejściem) oraz nietrzymanie moczu. Po wywiadzie, badaniu krwi oraz USG diagnoza ROPOMACICZE...Pocieszający wydaje się fakt, że parametry nerek i wątroby w bardzo dobrym stanie. Od wczoraj kroplówka, których ma dostać jeszcze 2-3. Następnie sterylizacja, która normalnie u zdrowych psiaków kosztuje 370 zł, zaś w przypadku ropomacicza 50% więcej. Zapłacę każdą kwotę byle by moja Mona wyzdrowiała i towarzyszyła do późnej starości. Jest kochanym adoptowanym psem o wielkim sercu i niesamowitej łagodności. Już jako szczeniak wygrała walkę z nosówką, czego następstwem są sporadyczne ataki epilepsji (lekarz stwierdził, że podawanie leku niestety uszkadza wątrobę i jeśli częstotliwość ataków jest niewielka leku się nie podaje). Trzymajcie kciuki. Pozdrawiam Bea
Obrazek użytkownika Anonim

York, 7 lat

Mój york od jakoś 2 tyg z dnia na dzień był coraz smutniejszy.Coraz mniej jadła mimo że wcześniej jadła co popadnie. Poszliśmy do weterynarza i okazało się ze to ropomacicze. Zostało wykryte wyjątkowo późno i piesek jest juz słaby. Teraz operacja, weterynarz powiedział ze nie ma pewności czy pies przeżyje.
Obrazek użytkownika Anonim

zabieg u leonbergerki

Za zabieg zapłaciłam 440zł.
Obrazek użytkownika Anonim

ropomacicze u amstafki

Ma 11 lat i złośliwego raka na śledzionie i przy nerce do tego ropomacicze. Nie ma już dla niej żadnych szans. Operacja nic nie da. Jej otwarcie uaktywni raka. Nie ma gwarancji że przeżyje operację. Żal patrzeć jak słabnie i gaśnie. Pomagają jej leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, siemie lniane i glukoza.
Obrazek użytkownika Anonim

nasz czworonożny przyjaciel

co zrobić co zadecydować jeśli u mej goldi 7.5 roku stwierdzili ropomacicze? Chciałabym leczyć zachowawczo, gdyż uważam że nie mam prawa okaleczać swego przyjaciela. Ponadto lekarz vet powiedział że jest duże prawdopodobieństwo zgonu podczas operacji lub krótko po ..Czy ktoś myśli o cierpieniu i lęku na jakie jest skazany pies podczas takiego zabiegu. Czy ktoś myśli o tym co czuje pies gdy ten co winien mu lojalność stawia go przed taki nieznanym.
Obrazek użytkownika Anonim

przepraszam a to co piszesz

przepraszam a to co piszesz bardziej mi wyglada na obronę sowich przekonań niz prawdziwe dbanie o psa. Mówisz ,że nie masz prawa "okaleczać : swojego przyjaciela a czy masz prawo zadawać mu świadomie ból ? Jeśli nie zoperujesz ropomacicza prawdopodobnie powtórzy się ono po raz kolejny. Poza tym czy zdajesz sobie sprawę ,że może ono doprowadzić do zapalenia otrzewnej i śmierci w cierpieniach. czy widziałaś kiedykolwiek jak cierpi pies z zapaleniem otrzewnej? Wiesz co czuje pies po operacji - ulgę. Moja 10 letnia sunia miała ropomacicze zamknięte i zapalenie otrzewnej , przeszła operację, było ciężko, liczyłam się ,że może nie przetrwać ale wszystko jest ok. Odzyskała apetyt, jest wesoła i ... wdzięczna. Więc nie mów ,że nie masz prawa "okaleczać" Masz prawo i OBOWIĄZEK go ratować.
Obrazek użytkownika Anonim

radzę operować

Przecież taką operację wykonuje się nie dla własnej wygody, tylko żeby uratować życie psa! I suczka będzie po operacji normalnie funkcjonować, tylko będzie bezpłodna.
Obrazek użytkownika Anonim

To ratowanie życia, nie

To ratowanie życia, nie okaleczanie. Pies śpi , później się budzi, trochę poboli i wyzdrowieje. Moja sunia nie dożyła zaplanowanego zabiegu, zmarła we wstrząsie septycznym.
Obrazek użytkownika Anonim

ropomacicze ( najgorsze zło)

Moja suczka chihuahua dostała ropomacicza, jest już długo po zabiegu bo miała go 2 lata temu. Pół roku po zabiegu okazało się że sunia ma chore nerki. Obecnie jest na lekach (do końca życia) oraz na specjalnej diecie. To cholerne ropomacicze doprowadziło do tego !! Sunia jest moim całym życiem, dodam że gdy miała zabieg miała tylko 1,5 roczku. To paskudztwo występuje jak widać i u bardzo młodych suczek. Dziś właśnie zobaczyłam u mojej drugiej suni Chihuahua coś w rodzaju ropy ( bardzo śmierdzące) jutro idę z nią do weta, tylko że suczka jest pare dni po cieczce w której była kryta.
Obrazek użytkownika Anonim

Suczka - sznaucer miniaturowy.

Moja suczka jest kiepska. Nie biega, nie je ale za to dużo pije. Byłam u weterynarza. Będzie mieć operację. Jeżeli macie starsze suczki to nie przeżyje, a gdy młodsze - to będzie żyć. Ja mam akurat młodszą. Kto ma to samo co ja?
Obrazek użytkownika Anonim

nasz pies

Właśnie jesteśmy po zabiegu. Koszt zabiegu w Piastowie to 530 pln, wcześniej dwie wizyty 2x180 pln (kroplówka itp), jutro kolejna wizyta po operacji.
Obrazek użytkownika Anonim

leczenie psiaków

a mojej psinie pewien weterynarz zaśpiewał od ok.500 w górę . nie polecam takich fachowców którzy patrzą zedrzec kasę z zdesperowanych ludzi..tym bardziej że zrobił jej wyniki USG krew też i od razu było wiadomo co jej dolega....JEDNAK NAJPIERW kilka wizyt i przeciąganie operacji.kroplóweczka i do domu.prosze przyjsc jutro.ot i cała filozofia..kazda wizyta kosztuje . I cud ......trafiłam lekarza połowa tej ceny i operacja natychmiast.pies też chyba będzie szczęśliwy tak jak jego właścicielka..pozdro
Obrazek użytkownika Anonim

odp 250 zł

koszt zabiegu to około 250 zł
Obrazek użytkownika Anonim

pytanie

ile kosztuje zabieg u kotki z ropomaciczem....???
Obrazek użytkownika Anonim

ja za zabieg u mojej suczki

ja za zabieg u mojej suczki zaplacilam 370zl

Dodaj nowy komentarz