cat

Ropomacicze u suk

Wielu właścicieli ignoruje pierwsze objawy ropomacicza, sądząc, że jest to po prostu przedłużająca się cieczka, czy chwilowe pogorszenie nastroju u ich czworonożnej podopiecznej. Niekiedy ropomacicze przebiega prawie bez objawów i można je stwierdzić dopiero, gdy stan suki jest już ciężki.

 

 

 

 

Ropomacicze to groźna, ale i dobrze poznana choroba macicy, która dotyczyObjawem ropomacicza są m.in. apatia czy wymioty samic różnych gatunków zwierząt. Przede wszystkim jednak w codziennej praktyce weterynaryjnej pacjentami są dorosłe i starsze suki. Za główną przyczynę tego procesu chorobowego uznaje się zaburzenia gospodarki hormonalnej suki i wtórne infekcje bakteryjne wywołujące stan zapalny macicy.

Mogą chorować zarówno suki starsze, jak i młodsze,  suki rasowe, jak i mieszańce. Nie ma określonych predyspozycji rasowych, choć zwiększony odsetek zachorowań obserwuje się u takich ras jak: jamnik, foksterier, czy west highland white terier. Najczęściej jednak schorzenie występuje u suk, które nigdy wcześniej nie rodziły lub tylko raz były w ciąży, a także u suk poddawanych terapii progestagenowej w celu antykoncepcji, czy u suk u których stosowano leki wczesnoporonne po niechcianym kryciu.

 

 

Rozwój choroby             

 

Choroba zazwyczaj rozwija się u suk między 5 a 6 cieczką, około 4-8 tygodni po jej zakończeniu, w tak zwanej fazie ciałka żółtego. Innymi słowy, w okresie porujowym. Dochodzi wtedy, na skutek wysokiej koncentracji endometrialnego progesteronu, do zamknięcia szyjki macicy, a gruczoły jej błony śluzowej zaczynają intensywnie się rozrastać, produkując przy tym duże ilości wydzieliny. Środowisko przestaje być sterylne, bo pod koniec cieczki, kiedy to jeszcze szyjka macicy jest otwarta, z pochwy do wnętrza narządu dostają się liczne bakterie, które teraz mają idealne warunki do rozwoju.

Głównie ze zmienionej chorobowo macicy izoluje się Escherichia coli - bakterię, która za pomocą substancji, z których jest zbudowana, powoduje procesy zapalne w narządach miąższowych, co może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, a w konsekwencji  do wstrząsu septycznego. Uszkodzeniu mogą ulec: nerki (kłębuszkowe zapalenie nerek), wątroba,  serce, szpik kostny (trombocytopenia, leukocytoza), a nawet kora i rdzeń nadnerczy.

Zmieniona chorobowo macica suki - ropomaciczeGdy ropomacicze przebiega w bardzo niebezpiecznej, „zamkniętej” postaci, przy braku odpływu ropy z macicy, w niedługim czasie dochodzi do zakażenia organizmu i przenikania toksyn bakteryjnych do krwi. Powiększa się brzuch, a na skutek osłabionej ściany macicy, może dojść do jej pęknięcia i wylania się ropnej zawartości do jamy otrzewnowej, co z reguły kończy się śmiercią.

Poza pałeczkami  E.coli w wydzielinie pojawiają się także takie drobnoustroje jak:  Staphylococcus sp., Streptococcus sp., Pseudomonas sp., Proteus sp., Klebsiella sp., czy Pasteurella sp.

 

 

Rozpoznanie ropomacicza

 

Aby rozpoznać chorobę i trafnie postawić diagnozę, lekarz weterynarii musi przeprowadzić wywiad z właścicielem, zbadać klinicznie sukę i wykonać badania dodatkowe (USG, RTG, czasem wymaz bakteriologiczny z pochwy).

 

Najczęstszymi objawami ropomacicza są:

 

- charakterystyczny ropny wypływ ze szpary sromowej: brunatno- czekoladowy, o specyficznym zapachu (często opisywany przez właścicieli jako przedłużająca się cieczka); należy zwrócić uwagę , że przy zamkniętej szyjce macicy w tzw.: "ropomaciczu zamkniętym" może w ogóle nie być wydzieliny;

- nadmierne wylizywanie przez sukę dróg rodnych i plamienia;

- polidypsja i poliuria ;

- brak apetytu;

- ogólne osłabienie, apatia;

- biegunka;

- uporczywe wymioty;

- powiększenie obrysu jamy brzusznej;

- temperatura w granicach normy, lekko podwyższona i tylko u około 30% suk gorączka 40-41*C;

- niedowład tylnych kończyn.

 

Lekarz weterynarii, dopełniając obrazu, przeprowadzi badania dodatkowe, przede wszystkim wykona USG, które pozwoli rozwiać wątpliwości. W obrazie ultrasonograficznym widoczna będzie macica, jej pogrubiała ściana, zawartość, a także rozdęte i wielokrotnie powiększone rogi macicy.

 

Prowadzący psa lekarz weterynarii dokona także analizy badań laboratoryjnych, podejmie się oceny:

 

-  morfologii krwi, gdzie głównie obserwuje się znaczny wzrost białych krwinek (leukocytoza) pod wpływem silnego stanu zapalnego;

biochemii krwi, gdzie podwyższone mogą być transaminazy wątrobowe (ALT, AST), czy parametry nerkowe (mocznik, kreatyna).

 

Mając do dyspozycji  te wszystkie metody pomocnicze,  lekarz weterynarii może dokładnie określić  stan pacjenta, jego dalsze leczenie i rokowanie.

 

 

Leczenie ropomacicza

 

Jamniki częściej chorują na ropomacicze niż inne psy

Mimo, że istnieje możliwość leczenia zachowawczego, jedyną metodą gwarantującą wyzdrowienie jest ovariohysterectomia, czyli zabieg usunięcia jajników i zmienionej patologicznie macicy - inaczej mówiąc, sterylizacja.

Po operacji  objawy chorobowe szybko ustępują, a suka powraca do zdrowia. Staje się niepłodna, ale dzięki szybkiej i skutecznej pomocy lekarza weterynarii może jeszcze przez wiele długich lat towarzyszyć swoim właścicielom.

Leczenie zachowawcze jest możliwe, ale bardzo często nie przynosi oczekiwanych efektów, a po pewnym czasie i tak następuje nawrót choroby.

 

 

 

PAMIĘTAJ!

 

 

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, coś Cię niepokoi, Twoja suka ma kilka z wymienionych objawów, miesiąc lub dwa temu miała cieczkę, a dalej pojawiają się plamienia - udaj się do lekarza weterynarii, on rozwieje Twoje obawy, a szanse na wyleczenie będą tym większe, im wcześniej choroba zostanie rozpoznana.

Obrazek użytkownika vet

Nasz specjalista Lek. wet. Maciej Ozimirski

Lek. wet. Maciej Ozimirski jest absolwentem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Obecnie pracuje w lecznicy w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie opiekuje się zwierzętami towarzyszącymi.

Polecane artykuły

Obrazek użytkownika Anonim

nasz czworonożny przyjaciel

co zrobić co zadecydować jeśli u mej goldi 7.5 roku stwierdzili ropomacicze? Chciałabym leczyć zachowawczo, gdyż uważam że nie mam prawa okaleczać swego przyjaciela. Ponadto lekarz vet powiedział że jest duże prawdopodobieństwo zgonu podczas operacji lub krótko po ..Czy ktoś myśli o cierpieniu i lęku na jakie jest skazany pies podczas takiego zabiegu. Czy ktoś myśli o tym co czuje pies gdy ten co winien mu lojalność stawia go przed taki nieznanym.
Obrazek użytkownika Anonim

ropomacicze ( najgorsze zło)

Moja suczka chihuahua dostała ropomacicza, jest już długo po zabiegu bo miała go 2 lata temu. Pół roku po zabiegu okazało się że sunia ma chore nerki. Obecnie jest na lekach (do końca życia) oraz na specjalnej diecie. To cholerne ropomacicze doprowadziło do tego !! Sunia jest moim całym życiem, dodam że gdy miała zabieg miała tylko 1,5 roczku. To paskudztwo występuje jak widać i u bardzo młodych suczek. Dziś właśnie zobaczyłam u mojej drugiej suni Chihuahua coś w rodzaju ropy ( bardzo śmierdzące) jutro idę z nią do weta, tylko że suczka jest pare dni po cieczce w której była kryta.
Obrazek użytkownika Anonim

Suczka - sznaucer miniaturowy.

Moja suczka jest kiepska. Nie biega, nie je ale za to dużo pije. Byłam u weterynarza. Będzie mieć operację. Jeżeli macie starsze suczki to nie przeżyje, a gdy młodsze - to będzie żyć. Ja mam akurat młodszą. Kto ma to samo co ja?
Obrazek użytkownika Anonim

nasz pies

Właśnie jesteśmy po zabiegu. Koszt zabiegu w Piastowie to 530 pln, wcześniej dwie wizyty 2x180 pln (kroplówka itp), jutro kolejna wizyta po operacji.
Obrazek użytkownika Anonim

leczenie psiaków

a mojej psinie pewien weterynarz zaśpiewał od ok.500 w górę . nie polecam takich fachowców którzy patrzą zedrzec kasę z zdesperowanych ludzi..tym bardziej że zrobił jej wyniki USG krew też i od razu było wiadomo co jej dolega....JEDNAK NAJPIERW kilka wizyt i przeciąganie operacji.kroplóweczka i do domu.prosze przyjsc jutro.ot i cała filozofia..kazda wizyta kosztuje . I cud ......trafiłam lekarza połowa tej ceny i operacja natychmiast.pies też chyba będzie szczęśliwy tak jak jego właścicielka..pozdro
Obrazek użytkownika Anonim

odp 250 zł

koszt zabiegu to około 250 zł
Obrazek użytkownika Anonim

pytanie

ile kosztuje zabieg u kotki z ropomaciczem....???
Obrazek użytkownika Anonim

ja za zabieg u mojej suczki

ja za zabieg u mojej suczki zaplacilam 370zl

Dodaj nowy komentarz