cat

Rasy brachycefaliczne psów

Istnieją trzy typy czaszki u psów, jednak najmniej korzystny dla zdrowia czworonoga jest typ brachycefaliczny. Występują on u takich ras jak buldogi francuskie, boksery czy Shih Tzu, a leczenie tego syndromu wymaga coraz częściej korekty plastycznej psiaka.

buldog, rasy psów, syndrom brachycefaliczny


Co to jest typ brachycefaliczny?


Typ brachycefaliczny czaski psa oznacza krótką kufę, która wyróżnia się kwadratową głową oraz wąskim tyłem i szerokim, spłaszczonym pyskiem. Występuje również przodozgryz utrudniający psom rozgryzanie pokarmu i jedzenie. Ta nieprawidłowa budowa anatomiczna powoduje poważne schorzenia takie jak duszności, omdlenia, sinicę czy zapalenia górnych dróg oddechowych (więcej w zakładce Choroby). Ponadto powoduje u psów charakterystyczne sapanie podczas oddychania, które jest w tym przypadku utrudnione.


syndrom brachycefaliczny, rasa psów, buldog, shih tzuTa wada anatomiczna występuje u np. bokserów, buldogów francuskich i angielskich, mopsów, Shih Tzu bądź boston terierów, a nawet zdarza się u kotów (rasy himalajskie). U każdej z tych ras typ brachycefaliczny czaski jest ich charakterystyczną rzeczą.


Powoduje to jednak sporo niedogodności dla psów, które nie mogą przesadzać ze spacerami, powinny unikać wysokich temperatur i stresów, a jedynym wyjściem z tej sytuacji jest chirurgiczna korekta w obrębie pyska.

 


Zapobieganie i leczenie


Każdy nowy właściciel, który ma zamiar lub kupuje pieska z syndromem brachycefalicznym powinien zasięgnąć wiedzy na temat dolegliwości z tym związanych. Od wieku szczenięcego pupila powinien być pod opieką lecznicy, aby w razie czego szybko reagować na utrudnienia związane z nietypową kufą zwierzaka. Niestety zazwyczaj jest tak, że kwestią czasu jest kiedy piesek zostanie poddany zabiegowi chirurgicznemu poprawiającemu drożność dróg oddechowych.


shih tzu, opis rasy, syndrom brachycefalicznyJednakże pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na to z jakiej hodowli kupujemy szczeniaka z tą wadą oraz czy jego rodzice „mają papiery” na brak jakichkolwiek zaburzeń kardiologicznych. Wraz z dorastaniem małego shih tzu czy buldoga na pewno zauważymy sapanie towarzyszące oddychaniu, a nawet duszności. Dzieje się to przez przerośnięte podniebienie miękkie, które utrudnia przepływ powietrza oraz zbyt wąski nos sprawiający wrażenie klamerki na nosie psiaka.


Jeśli zostaną stwierdzone te przypadłości i zauważymy, że nasz piesek męczy się podczas oddychania zaleca się przeprowadzenie zabiegów skrócenia podniebienia miękkiego i rozszerzenia nozdrzy nosa. Polepsza to komfort życia psa, który może w pełni cieszyć się z normalnego oddychania i nie będzie to powodować u niego późniejszych problemów kardiologicznych.


Pomimo zabiegu należy nadal unikać wychodzenia z psem na upały. Grozi to udarem cieplnym [artykuł o udarze cieplnym], na który najbardziej narażone są właśnie rasy brachycefaliczne psów. Ich krótka kufa utrudnia wentylacje i schładzanie organizmu.


Jednakże jakiej rasy byśmy nie wybrali, praktycznie każda ma jakieś mniejsze lub większe wady wrodzone. Zawsze musimy to brać po uwagę kupując czy przygarniając psa ze schroniska. W przypadku ras psów brachycefalicznych przynajmniej właściciel wie z czym ma do czynienia i jak radzić sobie z psem o takiej budowie kufy. Pomimo wszystko każdy pies czy kot potrzebuje opieki i miłości swojego opiekuna i tylko tym powinno się kierować przy nabyciu domowego zwierzaka.

 

Obrazek użytkownika RPotocki

Nasz specjalista Robert Potocki

Redaktor portalu - wielbiciel zwierząt, w szczególności psów. Absolwent dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższe we Wrocławiu. Ponadto z wykształceniem anglistycznym.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz