cat
n.d.
n.d.

Rak płuc u psa to złośliwy nowotwór ukladu oddechowego

n.d.

Rak płuc diagnozowany u psów może być zmianami pierwotnymi, jak i wtórnymi. Wtórne nowotwory płuc rozwijają się w wyniku przerzutów z innych nowotworów rozwijających się w organizmie. Pierwotne nowotwory to w 75% przypadków nowotwory złośliwe głównie gruczolakorak. Nie obserwuje się predyspozycji rasowych, choć szczególnie często diagnozowany jest ten nowotwór u psów rasy Boxer.

 

Nowotwór Płuc - pracownia RTG - SGGW

 

Objawy raka płuc:

 

Są głownie związane z układem oddechowym, choć mogą również być niespecyficzne. W przypadku, gdy nowotwór płuc jest wtórnym nowotworem do zmiany umiejscowionej w innym organie, objawy mogą dodatkowo pochodzić z układu na terenie, którego rozwinął się nowotwór pierwotny.

Najczęściej występującymi objawami są:

 • duszność
 • kaszel
 • przyspieszony oddech
 • płytki oddech
 • szybsze męczenie się
 • apatia
 • utrata apetytu
 • chudnięcie
 • wodobrzusze

 

Przyczyny nowotworzenia:

 •  idiopatyczne
 • częściej spotykane są wśród psów zamieszkujących środowiska miejskie (wysokie zanieczyszczenie powietrza)

Diagnoza raka:

Stawiana jest na podstawie obserwacji objawów, historii choroby, oraz kolejno:

- pełnym badaniu klinicznym

- badaniu krwi (morfologia oraz biochemia)

- wykonaniu zdjęcie RTG (ważne! Zawsze minimum 2 projekcje: boczna oraz ap, wykonanie jedynie projekcji bocznej jest błędne)

- tomografia klatki piersiowej oraz/lub rezonans magnetyczny

- warto wykonać badanie USG – celem wykluczenia przerzutów

 

Leczenie:

Procedura leczenia nowotworów płuc jest dostosowana do konkretnego przypadku. Lekarz ocenia lokalizację guza, rozmiar guza, ewentualne przerzuty, stan ogólny zdrowia psa. W zależności od przypadku dobierana jest procedura leczenia:

- chemioterapia

- chirurgiczne usunięcie guza

- radioterapia (niedostępna w Polsce oraz kontrowersyjna, z powodu konieczności każdorazowego znieczulania psa do sesji)

- terapia łączona (chirurgiczne usunięcie + chemioterapia), dotychczas opisywana jako najbardziej skuteczna.

- w niektórych przypadkach, zalecane pozostaje leczenie paliatywne (mające na celu zwiększenie komfortu życia pacjenta, poprzez redukcję bólu)

 

Rokowanie przy raku płuc:

W przypadku nowotworów płuc, które w 75% procentach stanowią guzy złośliwe rokowanie jest raczej ostrożne do złego. Psy, u których wykryto przerzuty zwykle nie przeżywają dłużej niż kilka miesięcy (w niektórych przypadkach proces chorobowy postępuje nawet szybciej). Należy precyzyjnie ocenić stan zdrowia pacjenta, przeanalizować wszystkie za i przeciw. Niestety guzy płuc, dają bardzo uciążliwe objawy, redukując znacznie komfort życia psa. W sytuacji, gdy duszność występuje u psa w znacznym stopniu i nie reaguje na leczenia pomocnicze, należy rozważyć eutanazję. 

n.d.