cat

Przyczyny posikiwania u kotów

Koty są zwierzętami z natury czystymi. Regularnie się myją, a swoje potrzeby fizjologiczne chętnie załatwiają do kuwety, starannie zasypując odchody piaskiem lub żwirkiem.

 

Czasem może się zdarzyć, że kot przestanie korzystać ze swojej kuwety i zaczyna sikać w różnych, często dziwnych miejscach. Przyczyn może być kilka.

 

 

 

Stany zapalne pęcherza i dolnych dróg moczowych

 

 

Częste parcie na mocz powoduje, że kot czasem nie zdąży dotrzeć do kuwety i załatwia się „tam, gdzie stoi”. W tym przypadku charakterystyczne jest częste oddawanie moczu  w niewielkich ilościach. Ból podczas sikania często odstrasza kota od kuwety, ponieważ kojarzy on ową bolesność z miejscem, jakim jest jego toaleta. Przy stanach zapalnych, koty często oddają mocz na miękkie rzeczy - koce, kanapy, ubrania leżące na podłodze. Nie rzadko mocz jest podbarwiony krwią.

 

Nieodpowiednia kuweta

 

Gdy kuweta jest zbyt zabrudzona, ma nieodpowiednią konstrukcję (wiele kotów nie lubi kuwet zamkniętych), został zmieniony piasek lub żwirek (skład, zapach, wielkość żwirku), jest w nieodpowiednim miejscu (kuweta powinna stać w miejscu ustronnym, nie w ciągu komunikacyjnym) , jest za blisko posłania czy misek z jedzeniem, została umyta silnym detergentem, może nie odpowiadać naszemu kotu i z tego względu będzie on załatwiał się poza nią. 

 

Przyczyny psychiczne

 

Częstsze oddawanie moczu poza wyznaczone miejsca zdarza się także pod wpływem stresu. Kot może się zestresować rzeczami, na które my nie zwracamy uwagi: goście, nowy domownik, remont i hałasy za ścianą, samotność.  Często mocz oddawany jest w miejscach przebywania właścicieli - kanapy, fotele, ubrania lub w miejscach o najintensywniejszym  zapachu .

 

Rujka

 

Jeżeli kotka nie była sterylizowana, pod wpływem estrogenu dochodzi do lekkiego zapalenia pochwy na skutek jej rozpulchnienia, co wpływa na częstsze oddawanie moczu.

 

Znakowanie moczem

 

Aby oznakować teren, kot staje, zwykle przebierając tylnymi nogami, porusza ogonem i oddaje niewielką ilość moczu na pionową powierzchnię, na przykład ścianę, zostawiając na niej ślad zapachowy. Typowe miejsca znakowania moczem to drzwi, okna, okolice klapek dla kotów, zasłony, sprzęt elektryczny oraz torby z zakupami i worki ze śmieciami. Przyczyną może być obecność innych kotów w domu, pod balkonem, czy u sąsiada.

 

 

Przyczyny posikiwania u kotów mogą być zatem przeróżne. Gdy podejrzewamy zapalenie pęcherza, należy zanieść mocz do badania lub pobrać go w gabinecie. Przydatny jest specjalny żwirek wykonany z syntetycznego materiału, który nie chłonie wilgoci i pozwala na sprawne zebranie moczu przez właściciela. Wyniki badań pozwolą wdrożyć odpowiedni system leczenia. Gdy problemem jest kuweta, należy starać się czyścić ją częściej, przestawić w bardziej ustronne miejsce, nie używać silnych chemicznie środków do mycia, postawić drugą kuwetę (koty często lubią mieć wybór miejsca do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych). Powinniśmy także trzymać się jednego rodzaju żwirku oraz oddalić nieco toaletę od miejsca spania czy jedzenia. Należy obserwować kota i spróbować ocenić, co może mu nie pasować podczas korzystania z kuwety. W przypadku stresowego oddawania moczu również najlepiej byłoby znaleźć przyczynę i ją zlikwidować. Można także zastosować preparaty zawierające feromony matki, które działają na koty bardzo wyciszająco i uspokajająco - dostępne w postaci obróżek, czy wkładów podłączanych do kontaktu. W przypadku rujki i znakowania, najlepszym wyjściem jest kastracja i sterylizacja. Pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu kociego moczu a także ustrzeżemy naszych ulubieńców przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami w przyszłości.

Obrazek użytkownika magdalenakozioł

Nasz specjalista Lek. wet. Magdalena Kozioł

Lekarz weterynarii, magister ochrony środowiska. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz