cat
n.d.
n.d.

Przepuklina u psa

n.d.

Wydawać by się mogło, że przepuklina to problem, który dotyka tylko ludzi. Niestety nasze zwierzaki także mogą cierpieć z jej powodu.

 

 

 

 

Co to jest przepuklina?

 

Przepuklina jest to przerwa w powłokach brzusznych, najczęściej mięśniach przez którą mogą wydostawać się pod skórę narządy jamy brzusznej. W najlepszym przypadku jest to tłuszcz z sieci jelit, ale może się tam również dostać odcinek jelita cienkiego, grubego, jądro, powrózek nasienny  czy nawet pęcherz moczowy. Grozi to uwięźnięciem jelita, jego niedrożnością, a nawet martwicą co nieuchronnie prowadzi do zabiegu resekcji jelita. W przypadku pęcherza moczowego problemy z oddawaniem moczu. Najczęściej właściciele zauważają „gule” przesuwalną pod skórą, od czasu do czasu znikającą samoistnie lub wyniku masażu zmiany.

 

 

Jakie są rodzaje przepuklin?

 

Najczęściej spotyka się 4  rodzaje przepuklin: pępkową, pachwinową, kroczową i pourazową. Rodzajów przepuklin jest o wiele więcej. Oprócz przepuklin zewnętrznych wyróżnia się przepukliny wewnętrzne np. przeponową i rozworu przełykowego.

 

Przepuklina pępkowa najczęściej występuje u szczeniaków w miejscu gdzie wnikały naczynia pępowinowe do jamy brzusznej. Czasami u bardzo młodych psów (1-3 miesiące) przepuklina potrafi zarosnąć, ale jeśli do około 6 miesięcy nie zmniejsza się, albo nawet się powiększa należy udać się do swojego lekarza weterynarii.

 

 Przepuklina pachwinową umiejscawia się po wewnętrznej stronie ud. Występuje w różnym wieku. Powstaje wskutek przedostawania się zawartości jamy brzusznej przez kanał pachwinowy pod skórę. Podobnie jak w przypadku przepukliny pępkowej w worku przepuklinowym mogą znajdować się fragmenty jelit, sieci, ale również powrózek nasienny i jądra(np.u wnętrów). Ryzyko nie zoperowanej przepukliny jest podobne jak wyżej.

 

Przepuklina kroczowa powstaje w okolicy odbytu po prawej lub lewej stronie, zdarza się, że obustronnie. Występuje głównie u starszych psów. Charakteryzuje się „guzem” pod skórą w tej okolicy, utrudnionym oddawaniem kału lub moczu. W worku przepuklinowym mogą się znajdować zachyłki odbytu czy pęcherz moczowy. Jest to dość trudna okolica do operowania ze względu na obecność ważnych naczyń krwionośnych, nerwów oraz ryzyko uszkodzenia zwieracza odbytu.

 

Przepuklina pourazowa, pooperacyjna powstaje wyniku wypadku komunikacyjnego, kopnięcia, pogryzienia czy po zabiegu chirurgicznym. Zawartość jamy brzusznej wydostaje się poprzez pęknięte wyniku urazu powłoki brzuszne. Wszystkie przepukliny są potencjalnie stanem zagrożenia życia i nie powinny być lekceważone.

 

 

Jak się leczy przepukliny?

 

Najskuteczniejszym sposobem jest leczenie chirurgiczne. Zabieg wykonany w miarę szybko, u młodych zwierząt niesie bardzo niskie ryzyko znieczulenia i powikłań. Zabieg polega na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej po wcześniejszym sprawdzeniu jej stanu oraz zaszyciu pierścienia przepuklinowego. Jeśli jest to przepuklina powikłana np. martwicą czy niedrożnością jelit należy usunąć zmieniony odcinek przewodu pokarmowego.

 

Niektóre przepukliny nie zoperowane w porę mogą prowadzić do osłabienia okolicznych powłok brzusznych i mięśni co może prowadzić do nawrotów przepuklin. Wtedy konieczne jest stosowanie siatek chirurgicznych, a taki zabieg jest już bardzo kosztowny.Wydawać by się mogło, że przepuklina to problem, który dotyka tylko ludzi. Niestety nasze zwierzaki także mogą cierpieć z jej powodu.

n.d.