cat

Pochodzenie i historia psa domowego

Powszechnie uważa się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Psy są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na całym świecie. Od wieków postrzegane są jako istoty wierne, oddane i posłuszne. Towarzyszą człowiekowi już od bardzo odległych czasów. Tak odległych, że należy przypomnieć kiedy to nastąpiło i jakie były tego okoliczności.

Pochodzenie psa

 

Naukowcy są zgodni, że jest to pierwsze zwierzę, które zostało udomowione przez człowieka, jednak zdania na temat przodka psa domowego są podzielone. Pierwsza teoria i zarazem posiadająca najwięcej zwolenników zakłada, że psy oddzieliły się od euroazjatyckich wilków ok. 135 tys. lat temu, a ostateczny gatunek ukształtował się od 15 do 40 tys. lat temu. Naukowcy popierający tą teorie zwracają uwagę na podobieństwa wilków i psów takie jak:

 

- zachowania „społeczne”,

 

- budowa białek,

 

- powierzchnia czwartych zębów przedtrzonowych,

 

- ciężar mózgu.

 

 

Odmienne stanowisko prezentował Karol Darwin, który wysnuł hipotezę według, której kojoty i szakale są przodkami psa domowego. Podobnie jak w przypadku teorii ewolucji Darwin bazuje jedynie na przypuszczeniach zamiast nałożyć nacisk na badania. Oczywiście w jego czasach pewnych badań np. krwi nie można było przeprowadzić, ale mógł poświęcić czas na obserwacje zachowań w stadzie szakali i kojotów. Istnieje również teoria mówiąca o istnieniu przodka psa domowego spokrewnionego z dingo, jednak z powodu braku dowodów należy nazwać to hipotezą.

 

 

Udomowienie psa

 

Zawsze powszechnie uważano, że udomowienie psa miało miejsce ok. 12 – 17 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Turcji, Izraela, Iranu, Iraku, a także w Europie. Jednak prace archeologiczne w jaskini Goyet (Belgia) zmuszają nas do zmiany tych założeń. Podczas tych prac odnaleziono szkielet psa sprzed 31 tys. lat. Udomowić psa udało się nie tylko w Europie i Azji. Istnieją dowody potwierdzające, że 10 tys. lat temu na terenach Idaho (Stany Zjednoczone) żył przodek psa domowego.  Oczywiście udomowienie psa nie było procesem jednorazowym. Był to proces udamawiania wielu różnych przedstawicieli przodków psów domowych w różnych miejscach na świecie. Najprawdopodobniej takim pierwszy etapem była symbioza ludzi i wilków (przyjmijmy to zwierzę, ponieważ większość badaczy to właśnie w nim upatruje przodka psa), czyli wraz z osiedleniem się ludzi w pobliżu domostw powstawały miejsca, w których znajdowały się różne odpady z jedzenia co było wykorzystywane przez osobniki mniej płochliwe. Następnie ludzie najprawdopodobniej z „ciekawości” starali się przywołać do siebie wilki wyrzucając więcej jedzenia co na przestrzeni lat zaowocowało udomowieniem. Oczywiście w między czasie osobniki te oddzieliły się genetycznie od innych wilków, które są zwierzętami dzikimi. Jest to hipotetyczna możliwość udomowienia przodka psa co ma swoich zwolenników jak i przeciwników, jednak powszechna nauka przyjmuje tą wersję za najbardziej prawdopodobną.

 

Wyjątkową cechą psów jest ich różnorodność. Wszystkie rasy mają bardzo zróżnicowaną budowę ciała, umaszczenie i wielkość. Bardzo możliwe, że już starożytni Rzymianie selekcjonowali rasy psów. Badania genetyczny wskazują, że wyselekcjonowanie dzisiejszych ras psów miało miejsce przez ostatnie 500 lat.

 

Bardzo ciężko jest podać, które zwierzę jest przodkiem psa i kiedy nastąpiło jego udomowienie. Do dziś jest to powodem sporów wielu naukowców. Nawet wykopaliska szczątków zwierząt znajdujących się w pobliżu ludzkich szkieletów są ciężkie do zidentyfikowana czy należały do wilka czy do psa. Być może świadczy to o pochodzeniu psa. Niezależnie od tego czy pies pochodzi od wilka czy od szakala to nie stało się to z dnia na dzień był to długotrwały proces. Wilki mogły dołączać się do ludzi jeszcze przed powstaniem psów. Psy są obecne w naszej historii od bardzo dawna i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta się zmieniła, ponieważ psy nadal nas fascynują i są wyjątkowymi przyjaciółmi. Teorii o ich pochodzeniu jest wiele, jeśli kiedyś poznamy prawdę niezależnie jaka ona będzie to psy nie przestaną nas fascynować i zachwycać swoją wiernością i inteligencją.

Obrazek użytkownika kkozlowski

Nasz specjalista Kacper Kozłowski

Pochodzący z Miłkowa k. Jeleniej Góry miłośnik zwierząt domowych. W 2014 ukończył Dziennikarstwo i komunikacje społeczną. Dobry dziennikarz potrafi napisać o wszystkim, ale prawdziwy...

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz