cat

Pochodzenia i historia kota domowego

Koty są jednymi z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Towarzyszą człowiekowi już od tak dawna, że mało kto z nas zastanawia się nad ich pochodzeniem. Koty od wieków w wielu kulturach utożsamiane były z różnymi bóstwami być może sięgnięcie do historii pozwoli nam zrozumieć co zwierzęta te mają w sobie magicznego i niezwykłego, że nadal uroda i charakter tych zwierząt wprawia nas w zachwyt.

 

 

Udomowienie kota

 

Ciężko jest określić kiedy nastąpiło udomowienie kotów. Z całą pewnością przodkiem kota domowego jest kot nubijski, który został udomowiony ok. 6tys. lat temu, inne poszlaki wskazują, że stało się to o wiele wcześniej. Wykopaliska na Cyprze udowadniają nam, że koty były hodowane już 9500 lat temu. Natomiast w 2000 roku p.n.e. koty były objęte czcią jako utożsamiane z Bastet – boginią miłości, płodności, muzyki, tańca domowego i nie tylko. Bastet była przedstawiana jako kobieta z głową kota. Kult tych zwierząt był niewyobrażalny do tego stopnia, że Egipcjanie stracili miasto Pelusjon w bitwie z Persami, ponieważ Ci postanowili sobie przyczepić koty do tarcz, a mieszkańcy Państwa Faraonów nie odważyli się atakować, żeby nie zbezcześcić wizerunku stworzenia, któremu na co dzień oddawali cześć. Egipcjanie szybko dostrzegli, że te „święte stworzenia” idealnie nadają się do eliminacji gryzoni w domu i tak kot stał się bardzo popularnym zwierzęciem domowym nie tylko w Egipcie, ale również Mezopotamii, Asyrii czy Persji, czyli w regionie historyczno-geograficznym, gdzie zaczęły się kształtować pierwsze organizmy państwowe.

 

 

Rozprzestrzenianie kotów

 

Następnie dzięki wędrownym kupcom koty zostały rozprzestrzenione m.in. do Indii, Chin, Grecji czy na Półwysep Apeniński. W wielu z tych państw szczególnie w Grecji kot początkowo budził zdumienie i ciekawość. Greków zadziwiał charakter kotów, z jednej strony ssak stworzony do polowania z drugiej zwierzę idealnie nadające się do domu nie tylko na towarzysza człowieka, ale także na tępiciela myszy i szczurów. Jednak koty nie odegrały większego znaczenie w kulturze greckiej. W starożytnym Rzymie natomiast kota postrzegano jako symbol wolności, a także doceniono ich funkcje jako obrońców spichlerzy przed gryzoniami. Rzymianie wraz z podbojami rozprzestrzeniali koty, aby te strzegły ich magazynów z żywnością.

 

 

Przodek kota domowego

 

Jak wcześniej pisałem przodkiem kota domowego jest kot nubijski pochodzący z Północnej Afryki. Jest to ssak z rodziny kotowatych osiąga masę ciała maksymalnie do 6,5kg, a długość ciała od ok. 45 do 75cm plus ogon o długości 30cm, czyli gabarytowo podobny do pospolitego dachowca. Kot nubijski to zwierzę o zmiennym umaszczeniu z żółtoszarego do ciemnoszarego. Najnowsze badania genetyczne pokazują, że kot nubijski jest bardzo blisko spokrewniony ze żbikiem. Ten znany z karpackich lasów kot dzielony jest przez zoologów na trzy grupy: żbik europejski, kot stepowy zamieszkujący Azję oraz kot nubijski. Dzisiejsze nauka klasyfikuje kota nubijskiego jako podgatunek żbika. Oczywiście żbiki są nieco większe od swojego afrykańskiego kuzyna (osiągają masę ciała do ok. 10kg), a ich pokarm nie ogranicza się do ptaków i małych gryzoni, ale również chętnie polują na małe sarny i jelonki.

 

Podsumowując koty są obecne przy człowieku niemal od początków cywilizacji. Ich symbolika zmieniała się wraz z przemianami zachodzącymi historii. W starożytnym Egipcie uznawane jako święte. U Rzymian jako symbol wolności, jednak z nadejściem chrześcijaństwa uznawane jako symbol szatana (m.in. z powodu tego, że koty przez wielu pogan były postrzegane jako symbol płodności). Podejście się zmieniło z biegiem lat z różnych powodów zarówno z dostrzeżenia zalet tych zwierząt jak i po prostu kończącymi się mrokami średniowiecza. W krajach muzułmańskich koty traktuje się ze szczególnym szacunkiem nie tylko, dlatego, że Islam zabrania krzywdzić zwierząt, ale według legend koty były ulubionymi zwierzętami proroka Mahometa. Jak widać zwierzęta te towarzyszą nam od bardzo dawna, a z powodu ich charakteru można powiedzieć, że to raczej my towarzyszymy kotom. Jakby nie sformułować naszej fascynacji tymi zwierzętami warto przybliżyć sobie ich historie zaczynając od ich przodka kota nubijskiego.

Obrazek użytkownika kkozlowski

Nasz specjalista Kacper Kozłowski

Pochodzący z Miłkowa k. Jeleniej Góry miłośnik zwierząt domowych. W 2014 ukończył Dziennikarstwo i komunikacje społeczną. Dobry dziennikarz potrafi napisać o wszystkim, ale prawdziwy...

Polecane artykuły

  • Brytyjskie długowłose to duże, piękne koty o majestatycznym wyglądzie są wyjątkowo ciche i zrównoważone. Ku uciesze ich właścicieli są także ”małoskoczne”...
  • Przez ich czarne futro koty bombajskie są nazywane panterami salonowymi. Jednak czy nazwa jest adekwatna do kraju pochodzenia tej rasy kotów?
  • Koty balijskie są bliskimi kuzynami kotów syjamskich, jednak różnią się długością i puszystością futra. Więc skąd nazwa tej rasy kotów jakby pochodziły one z wysp Bali?

Dodaj nowy komentarz