cat

Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy, zwany inaczej też ratler lub ratlerek, jest mniejszą wersją pinczera niemieckiego oraz kuzynem dobrze znanego Dobermana. Pinczery miniaturowe to jedne z najmniejszych ras psów domowych.

 


Historia rasy


Rasa pochodzi z Niemiec, gdzie już kilkaset lat temu pinczery miniaturowe były wykorzystywane do łapania szczurów. Z biegiem czasu ich wielkość doprowadziła do tego, iż ratlerki stały się ulubionymi psami salonowymi, gdzie dla eleganckich dam stanowiły ozdobę. Co ciekawe wzmiankę o bardzo podobnym do pinczera karłowatego praskim ratlerze znajdziemy w literaturze i sztuce już XIV wieku, kiedy to czeski król Karol I podarował takiego pieska francuskiemu królowi Karolowi V (Kramer 1998, s.44). Na początku lat sześćdziesiątych XX-wieku  ta stara rasa psa została odtworzona w Czechosłowacji.

 


Jak wygląda pinczer miniaturowy?

pinczer miniaturowy, ratler, rasy psow,
Popularny ratler powinien wyglądać jak pinczer niemiecki, jedynie w formacie zminiaturyzowanym, bez oznak karłowatości. Typowe dla tej rasy pinczera są okrągła czaszka ze szpiczastą mordką, wypukłe oczy i szpiczaste uszy. Charakterystyczna jest także kwadratowa (długość ciała proporcjonalna do wysokości), silnie wyglądająca sylwetka oraz lśniąca, krótka sierść (dowiedz się więcej jak dbać o sierść swojego psa). Jej umaszczenie najczęściej jest czarne lub w różnych odcieniach rudego.


Pinczery miniaturowe osiągają wielkość do 30 centymetrów i ważą od 4 do 6 kilogramów. Jest to rasa nie dotknięta przez żadne choroby genetyczne, dzięki czemu pinczery mogą żyć do 15 lat.

 


Utrzymanie


Z racji tego, że ratlery mają krótką i twardą sierść, ich pielęgnacja nie wymaga uważnej pielęgnacji oraz czesania.pinczer miniaturowy, ratler, rasy psow, Oczywiście dostarczać naszemu pupilowi niezbędnych witamin i minerałów, ponieważ nieodpowiednia dieta dla pinczera może się skończyć jego otyłością (więcej o otyłościu wśród psów TUTAJ). Wskazane jest również dbanie o zęby czworonoga, ponieważ większość właścicieli pinczerów miniaturowych zwraca uwagę na skłonności tej rasy do osadzania się kamienia nazębnego.


Ratlerki przez swój płaszcz oraz niewielkie rozmiary są wrażliwe na zimno, dlatego przestańmy drwić z opiekunów pinczerów, że mają dla nich ubranka, które tak naprawdę dają psu komfort i przyjemność z odbywania spacerów zimą.

 


Charakter pinczera


Pinczer miniaturowy pomimo swoich niewielkich rozmiarów spełnia się jako pies stróżujący, dzięki swojej ciekawości i odwadze. Ponadto jest lojalny wobec swojego pana oraz lubi zaznaczać swój teren. Ratlerek - który nadaje się zarówno do mieszkania w małej kawalerce, jak i sporym gospodarstwie - nie wymaga treningu, jednak jego żywiołowość i energiczność nakazuje właścicielowi do częstych spacerów.


pinczer miniaturowy, ratlerek, rasy psowPinczer miniaturowy zawsze powinien mieć swojego pana, który nie pozwoliłby przejąć nad sobą kontroli. Nie oznacza to, że nie nadają się do życia w rodzinie. Ratlerki, pomimo swojej nieufności do obcych, lubią towarzystwo dzieci choć z początku może to wymagać krótkiej socjalizacji pieska, ponieważ bywają przypadki, że pies przywiązuje się do jednego góra dwóch członków rodziny. Pinczer to rasa bardzo inteligentna więc jakiekolwiek treningi czy tresura nie zajmuje dużo czasu.


Warto wspomnieć także o lojalności psów tej rasy. Pinczery miniaturowe to psy jednego właściciela i niektóre próby zmiany tego stanu rzeczy mogą fatalnie wpłynąć na zdrowie, a nawet życie psa.

Obrazek użytkownika RPotocki

Nasz specjalista Robert Potocki

Redaktor portalu - wielbiciel zwierząt, w szczególności psów. Absolwent dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższe we Wrocławiu. Ponadto z wykształceniem anglistycznym.

Polecane artykuły

Obrazek użytkownika Anonim

Mój pinczerek jest piękny

Ma 2,5 roku i wyraźnie brakuje mu partnerki do pobaraszkowania. Na spacerze zawsze szuka zapachów suczki i jak już znajdzie to nie można go odciągnąć. Ciekawe, że nie zwraca w ogóle uwagi na koleżanki swojej rasy. Kiedy już spotka suczkę podobną do siebie, kompletnie ją ignoruje, a na inne reaguje ogromnym zainteresowaniem.
Obrazek użytkownika Anonim

Pinczerki

Mój pinczuś ma 3,5 ,a wciąż jest zwariowany faktycznie najgorzej było gdy wypadały mu zęby, bo wszystko gryzł.
Obrazek użytkownika Anonim

tylko 15 lat?

Mój ma 16 lat i 3 miesiące, cały czas się zastanawiamy ile jeszcze pożyję, mam nadzieję że chociaż 20 lat!
Obrazek użytkownika Anonim

Pinczusie sa kochne,

Mam 6 letniego pinczusia i w życiu bym go nie oddala nikomu! Super kochany zwariowany i groźny przykurczony doberman!
Obrazek użytkownika Anonim

pinczer

te pieski sa naprawde przyjazne, mój ma 4,5 miesiecy a jest tak milusi :D
Obrazek użytkownika Anonim

kocham te male urwisy

Sama mam pinczerka miniaturowego to prawda trzeba przy nim mieć oczy do okola głowy bo nie wiadomo co mogą zaraz wymyślić ale bym nie zamieniła, jest wierny i bardzo radosny.

Dodaj nowy komentarz