cat

Pies alergik

Gdy przychodzi wiosna i rośliny zaczynają pylić, wielu z nas odczuwa dyskomfort. Jak się okazuje, nie tylko ludzie są alergikami. Nasze zwierzaki także nie czują się najlepiej, kiedy mają do czynienia z alergenami.

 

 

 

Alergia, czyli nadwrażliwość jest chorobą dającą szereg różnych objawów patognomicznych. Jest to nadmierna reakcja systemu immunologicznego. Mechanizm alergii jest podobny u ludzi i zwierząt.
U zwierząt wylizujących miejsca ze świądem (brzuch, łapki lub inne części ciała), skóra może być niezmieniona. Psy rzadziej niż ludzie dostają alergii na pyłki i alergii kontaktowej.

 

Co powinno zaniepokoić właściciela psa i wzbudzić w nim podejrzenia, że zwierzak ma alergię?


Aby alergia zamanifestowała się objawami typowo klinicznymi musi dojść do zbiegu w podobnym czasie wielu czynników genetycznych czy środowiskowych oraz zafunkcjonowania tzw. wyzwalaczy.
 

Symptomy alergii:

 

 • zmęczenie, uczucie zimna, spadek wydolności;
 • świąd, zapalenie skóry, atopia;
 • kichanie, przewlekły nieżyt błony śluzowej nosa, zapalenie spojówek, kaszel, astma oskrzelowa;
 • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, żołądka, jelit, biegunki, wzdęcia, zaparcia;
 • tachykardia, częstoskurcze, kołatanie serca, skurcze dodatkowe, utrata przytomności, zmiany ciśnienia tętniczego;
 • wielomocz lub bezmocz, utrudnione oddawanie moczu, skłonność do infekcji dróg moczowych;
 • wstrząs anafilaktyczny;
 • bóle mięśniowe, reumatyzm, porażenia;
 • zmienność nastroju, objawy paniki, lęku, agresji lub nadmierna wręcz aktywność, objawy nerwicowe, somatyzacja narządowa (odczuwany dyskomfort, bolesność) na tle zaburzeń psychicznych.


 

Na co może być uczulone nasze zwierzę?

 • drób, białko i żółtko jaja ,wołowina, mleko, ryby, roztocza kurzu domowego, naskórki, wełna owcza, pierze gęsie i kacze, pyłki drzew, traw i chwastów, zarodniki pleśni, alergeny kontaktowe (szampony, detergenty, metale), alergie na pchły, inne owady : komary, meszki, pszczoły, uczulenie na leki, autoalergie;
 • pyłki traw, zioła, drzewa: szczaw, komosa biała, babka, pokrzywa tymotka, kostrzewa, brzoza, leszczyna, buk, wierzba, żyto, bylica;
 • roztocza domowe, magazynowe, pleśnie: Altenaria, Aspergillus;
 • pchły i owady: meszki, komary, bąki, bolimuszki, karaluchy.

 

Zapobieganie: dostarczanie wystarczającej ilości witamin, makro- i mikroelementów, probiotyków i prebiotyków, niepodawanie do jedzenia tzw. alergenów głównych, unikanie ekspozycji zwierzęcia na alergeny, odżywianie prawidłowe ilościowe i jakościowe.

 

Na czym polega dieta zbilansowana?


To odpowiednie karmy/diety specjalistyczne, zestawione do wieku naszego psa. Podawanie preparatów na odporność: z dodatkiem czosnku,  mleczko pszczele, witamina C, beta glukany.


Diagnostyka alergii:
 

 • wywiad i badanie kliniczne
 • alergiczne testy skórne: śródskórne, punktowe, skaryfikacyjne, pocierania,
 • testy prowokacyjne donosowe, dooskrzelowe
 • testy alergiczne oparte na receptorze Fce
 • test na alergię pokarmową wykrywający przeciwciała IgE i IgG

Powszechną i uznaną metodą jest odczulanie za pomocą komercyjnych zestawów. Wcześniej należy wyleczyć pozostałe schorzenia. Inne metody terapeutyczne: biorezonans, homeopatia, akupunktura, użycie krwi, koloroterapia, terapia enzymatyczna.
 

Obrazek użytkownika marcinzawadzki

Nasz specjalista Lek. wet. Marcin Zawadzki

Lek. wet. Marcin Zawadzki w latach 1998-2003 studiował na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej (dzisiejszy Uniwersytet Przyrodniczy) we Wrocławiu.

Polecane artykuły

Obrazek użytkownika Anonim

alergia na bylice

Mój 12 letni piesek ma alergie na bylice, co roku na przełomie sierpnia- września zaczyna się drapać i dostaje czerwone plamy. Weterynarz zalecił smarowanie maścią z antybiotykiem i to mu pomaga :)
Obrazek użytkownika Anonim

Pies Alergik a czosnek

podawanie czystego czosnku psom nie jest najlepszym pomysłem: mogą wytworzyć się ciałka Heinza, ekcentrocyty, wystąpić niedokrwistość hemolityczna i wzrost methmoglobiny. Oczywiście wszystko zależy od dawki, zbyt dużo można przyczynić się do zatrucia swojego zwierzęcia!
Obrazek użytkownika Anonim

alergia psa

Ja również mam problem z 6letnim mieszańcem rasa wilczura i labradora ale bardziej podobny do tego drugiego. Tango od jakiegoś czasu na wiosnę i jesień strasznie się drapie robią mu się rany na tylnej części ciała i pod łapami na opuszkach i po miedzy widzę że pis strasznie się męczy ,rany przemywam rozpuszczonymi fioletowymi kryształkami które zakupiłam od weterynarza, pomaga bo rany się szybko goją ale problem zostaje pies dalej się strasznie drapie. dostawał zastrzyki co 7 dni ale to krotko trwała i doraźna pomoc dosłownie na tydzień lub góra dwa po kuracji. pokarmowa to nie jest alergia bo nie zmieniałam jadłospisu. nie wiem jak pomóc mojemu pupilowi. kupowałam specjalny szampon od weterynarza ulga na parę dni i z powrotem to samo.
Obrazek użytkownika Anonim

Uczulenie u psa, zmiany na skórze

Mam pieska - suczkę i na skórze, a właściwie grzbiecie ma okropna wysypkę skóra jest czerwona i mocno się drapie i się meczy, cza da radę samemu to wyleczyć czy iść do weterynarza
Obrazek użytkownika Anonim

atopia u Colli

Byłam już u trzech weterynarzy tzw. ogólnych, którzy "polegli" i odesłali mnie do specjalisty chorób skórnych u psa, moja pięcioletnia sunia w tym czasie najadła się tylko antybiotyków oraz sterydów, które nie przyniosły większej poprawy...podobno u tej rasy tj, colli jest to choroba nieuleczalna. Dermatolog zalecił robienie testów alergicznych; choć nie bardzo wiem w czym miałyby one pomóc jeśli okaże się że jest np. uczulona na roztocza. Nie wiem co robić nie stać mnie na drogie karmy " skórne" ani na długotrwałe leczenie, obecnie mam dwoje dzieci i w wydaję więcej na leczenie psa niż na dzieci. Środki przepisane działają tylko doraźnie..nie likwidują przyczyny tylko zaleczają objawy. Przestrzegam Was nie porywajcie się na Collie gdyż bardzo często chorują, to jest bardzo wymagająca i droga w utrzymaniu rasa.
Obrazek użytkownika Anonim

psie alergie

Nie kupuj psa jeśli nie stać Ciebie na jego utrzymanie tj.odpowiednia karma gotowa lub domowa,wszelkiego rodzaju leczenia itd,itp wszystko trzeba przewidzieć przed zakupem,ponieważ posiadanie pieska wiąże się z dużym ryzykiem.....
Obrazek użytkownika Anonim

alergia czy choroba

moja suczka 7.5 miesiaca od dwóch dni ma załzawione oczy i wytrzeszcz, czy iść do lekarza czy coś mogę kupić w aptece?

Dodaj nowy komentarz