cat
n.d.
n.d.

Oswajanie kota to wyzwanie

n.d.

Kot to jedno z najbardziej popularnych zwierząt domowych na całym świecie. Na naszym portalu opisywaliśmy wiele ras kotów, np. Turecki Van, Kot Syberyjski czy Burmski. Nie opisaliśmy jednak nigdy jak oswoić kota co niekoniecznie musi być proste. W tym artykule przybliżymy jak należy w właściwy sposób rozpocząć oswajanie kota w naszym domu.

Nowy kot w domu

 

Mówi się, że pies przywiązuje się do człowieka, a kot do miejsca i jest to prawda. Pierwsze dni dla kota w nowym domu mogą okazać się bardzo trudne. Przyzwyczajenie do obecności człowieka to jedno, ale większym wyzwaniem jest akceptacja nowego otoczenia. Kot musi zapoznać się z nową przestrzenią, zapachem czy też z temperaturą jaka panuje w naszym mieszkaniu. Nasz nowy pupil powinien od nas otrzymać posłanie najlepiej w niewielkim pomieszczeniu, żeby poczuł posiadanie własnego terytorium. Należy pamiętać, że czym większa przestrzeń tym kotu trudniej jest się zaaklimatyzować. Pamiętajmy o tym, że przez pierwsze dni nie powinniśmy zbyt często brać kota na ręce i wymuszać od niego zabawy. Potrzebuje On jak najwięcej czasu dla siebie, aby mógł poznać nowe otoczenie i wszystkie zakamarki, które od tej pory będą jego nowym domem.

 

 

Kot ze schroniska

 

Nie wszystkie koty wychowały się w hodowli, gdzie były otoczone opieką i czułością. Wiele kotów borykało się z wieloma problemami, za przykład możemy podać koty ze schroniska. Adopcja kota ze schroniska wymaga wiele wytrwałości i zaangażowania co oczywiście może nam zostać zwrócone w postaci fantastycznego przyjaciela w naszym domu.

 

Pamiętajmy o tym, że niekoniecznie trzeba brać kota młodego. Panuje powszechny stereotyp, że dorosły osobnik już nie da się oswoić. To bardzo mylna teza, ponieważ starszy kot z większą łatwością zaakceptuje nowe otoczenie. Tym bardziej, że kot jako zwierzę terytorialne mieszkając w schronisku  bardzo pragnie domu, a schronisko nigdy nim dla niego nie będzie. Nie obawiajmy się adopcji dorosłego kota, ponieważ są to osobniki, które czekają z upragnieniem na znalezienie sobie własnego kąta.

 

 

Oswajanie dzikiego kota

 

Może zdarzyć się tak, że znajdziemy bezpańskiego kota na ulicy, który jest po prostu dziki. Wiele osób w takiej sytuacji bez zastanowienia przygarnie takiego kota z litości często nie myśląc o wysiłku jaki należy włożyć w jego socjalizacje w ludzkim otoczeniu. Udomowienie takiego czworonoga może trwać nawet latami i wymaga sporo cierpliwości (dużo więcej niż w przypadku kotów ze schroniska). Ponadto mogą one wykazywać często zachowania agresywne, dlatego w tym przypadku powinniśmy przez pierwsze miesiące nie męczyć kota zabawą i głaskaniem, a jedynie zapewnieniem mu pokarmu i wygód.

 

 

Sprawdzone metody

 

Do najbardziej sprawdzonych metod podczas oswajania kota możemy zaliczyć:

1. Ciągle włączone radio lub telewizor w domu, aby kot mógł się oswoić z ludzkim głosem.

2. Częste, ale łagodne i czułe przemawianie do kota, aby nie czuł strachu związanego z naszą obecnością.

3. Umieszczenie kota w małej przestrzeni (np. w łazience), aby mógł z czasem swoje terytorium powiększać o kolejne pomieszczenia.

4. Stopniowe zachęcanie kota do zabaw i spędzania z nami czasu, aby mógł spokojnie przyzwyczaić się do naszego towarzystwa.

5. Starać się pachnieć jak kot, np. wytrzeć ręce w jego posłanie.

 

 

Pies z kotem

 

Dodatkowym problemem przy udomowieniu kota może być obecność psa w naszym domu, jednak nie ma to nic wspólnego z poglądem o wrodzonej nienawiści między psami i kotami. Problem stanowi to, że kot musi przyzwyczaić się do kolejnego zapachu. Po za tym pies nie rozumie, że powinien uczestniczyć w naszym planie udomowienia kota, dlatego powinniśmy kontrolować początkowo spotkania kota z psem, aby mogli się ze sobą zaaklimatyzować. Problem jest dużo mniejszy w przypadku młodych kociąt, ponieważ są dużo bardziej tolerancyjne na obecność innych zwierząt.

 

Pamiętajmy, że przy oswajaniu kota najważniejsza jest cierpliwość i rozwaga. Nie dajmy się ponieść emocją spowodowanym urokiem naszego mruczącego pupila i nie bierzmy go na siłę na ręce. Potrzebuje on czasu na przyzwyczajenie się do nas, a gdy już to nastąpi będziemy mieli przyjaciela, który obdarzy nas swoją obecnością każdego dnia.

n.d.