cat
n.d.
n.d.

Opieka przed i pooperacyjna nad zwierzęciem - cz. I

n.d.

Właściwe przygotowanie zwierzęcia do zabiegu oraz późniejsza opieka po operacji jest bardzo istotnym etapem w procesie leczenia i rekonwalescencji. Dobra współpraca między lekarzem weterynarii a właścicielem jest niezwykle ważna. Szansa na to, że czworonożny domownik na pewnym etapie swojego życia będzie musiał być poddany znieczuleniu, jest duża. Dlatego warto „uzbroić się w wiedzę”, która umożliwi odpowiednie postępowanie przed i po zabiegach wymagających znieczulenia.

 


Premedykacja a znieczulenie ogólne


operacja u psa, chory pies, opieka nad psemPremedykacja polega na podaniu środka farmakologicznego, będącego „wstępem” do znieczulenia ogólnego. Premedykacja wywołuje zmniejszenie lęku i niepokoju zwierzęcia, co umożliwia wykonanie krótkich, niebolesnych procedur, takich jak np. wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, USG, zmiana opatrunku lub zdjęcie szwów u niespokojnych lub agresywnych pacjentów.


Do wykonania zabiegu chirurgicznego konieczne jest znieczulenie ogólne. Jest ono wykonywane po premedykacji i dzięki niemu pacjent zapada w sen oraz nie odczuwa bólu. Niestety podobnie jak u ludzi, każde znieczulenie i premedykacja wiąże się z pewnym ryzykiem i zawsze należy mieć tego świadomość.

 


Przed zabiegiem operacyjnym


Na skutek premedykacji zwierzę jest bezwładne i nie panuje nad swoimi odruchami. Często jednym z efektów ubocznych są nudności i wymioty, które mogą prowadzić do zachłyśnięcia zwierzęcia. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed planowanym zabiegiem pacjent był na czczo. Właściciel nie powinien podawać pupilowi jedzenia na minimum 8 godzin przed zabiegiem. Koty wychodzące trzeba zatrzymać w domu, aby podczas nocnej wyprawy nie zjadły czegoś „na mieście”.


opieka nad kotem, operacja u kuta, chory kotPrzed zabiegiem warto też wykonać badania krwi, które w niektórych lecznicach wykonuje się standardowo [czytaj więcej o badanich krwi u zwierząt]. Niestety część osób odbiera to jako sposób „naciągania” klienta na dodatkowe koszty. Takie badania tymczasem są bardzo potrzebne, zwłaszcza u zwierząt w podeszłym wieku czy cierpiących na przewlekłe schorzenia. Niektóre choroby, takie jak np. niewydolność nerek lub schorzenia wątroby, mogą przebiegać w początkowej fazie bezobjawowo, dlatego wykonanie badań krwi może przyczynić się do wykrycia ewentualnych zaburzeń.


Umożliwia to też dobór odpowiednich do znieczulenia anestetyków, nieobciążających chorego narządu. W przypadku, gdy diagnoza nie zostanie postawiona, narkoza może prowadzić do zaostrzenia się niewykrytej wcześniej choroby, a konsekwencje bywają bardzo niebezpieczne dla naszego pupila.

 


Operacja naszego zwierzaka


Warto dopilnować, aby nasz czworonożny przyjaciel załatwił swoje potrzeby fizjologiczne przed zabiegiem, ułatwia to zadanie zarówno chirurgowi podczas operacji, jak i właścicielowi po zabiegu.


operacja u psa, znieczulenie, premedykacja, weterynarzW większości lecznic przed operacją właściciel ma obowiązek podpisania zgody na zabieg - na ogół jest tam informacja dotycząca ryzyka związanego ze znieczuleniem. Jest to standardowa procedura, która ma na celu uświadomienie, że zawsze istnieje takie zagrożenie. Oprócz tego należy podać swoje dane kontaktowe, wraz z numerem telefonu, oraz dane dotyczące zwierzęcia z aktualną masą ciała i wiekiem. Przed zabiegiem trzeba również poinformować lekarza, czy zwierzę jest uczulone na którykolwiek z leków oraz czy istnieją choroby towarzyszące, np. problemy z układem krążenia lub padaczka.


Pacjent jest zazwyczaj znacznie bardziej zdenerwowany od swojego właściciela, ponieważ nie rozumie, o co chodzi. Niepewność opiekuna powoduje, że w zwierzęciu narasta lęk, który może prowadzić nawet do agresji. Pobudzone zwierzęta gorzej znoszą znieczulenie, ponieważ konieczna jest większa ilość środków, a etap premedykacji przebiega dłużej. Dlatego warto zachować „zimną krew”, aby być oparciem dla swojego czworonoga.


Zdarza się, że w czasie zabiegu, chirurg chce się skontaktować z właścicielem: niekiedy podczas operacji okazuje się, że należy wykonać dodatkową procedurę lub podjąć jakąś decyzję. Pamiętajmy wtedy, aby pozostawić telefon kontaktowy do siebie lub innej osoby odpowiedzialnej za zwierzę.


W drugiej części artykułu, która ukaże się we wtorek, dowiemy się jak wygląda powrót pupila do domu po operacji. Opisane będą również sposoby opieki nad naszym zwierzakiem oraz na co należy zwracać uwagę w pooperacyjnej opiece.

n.d.