cat

Opieka paliatywna w czasie choroby nowotworowej

Istnieją sytuacje, w których właściciele, jak również lekarze musza podjąć decyzję o nieuleczalnie chorym zwierzęciu. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem wydaje się eutanazja pupila, jednak coraz więcej osób decyduje się na opiekę nad zwierzęciem z chorobą nowotworową.


Jedną z bardziej nieprzyjemnych chwil dla lekarza weterynarii jest moment, kiedy musi przekazać właścicielowi zwierzęcia rozpoznanie choroby nowotworowej. Lekarz prowadzący stara się przekazać wówczas wyczerpująco informacje, na temat typu nowotworu, jaki został zdiagnozowany oraz możliwości leczenia.


opieka paliatywna, chory pies, nowotwór psaW tym czasie musimy podjąć decyzję o dalszej opiece nad zwierzęciem. Kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium i sprawia duży ból zwierzakowi, czasami trzeba podjąć tą ostateczną decyzję o eutanazji. Jest to niełatwy krok zarówno dla lekarza weterynarii, jak i właściciela zwierzaka, ale nierzadko jest najlepszą decyzją. Wielokrotnie jednak możemy przedłużyć życie, nawet o parę lat wykonując zabieg chirurgiczny, podczas którego zostaje usunięta zmiana nowotworowa, poddając pacjenta chemioterapii, radioterapii lub innym metodom leczenia nowotworów. Wszystkie te zabiegi są stosunkowo dużym obciążeniem finansowym dla właściciela, a ich efekt nie jest przewidywalny. Zdarzają się również sytuacje, w których ze względu na typ nowotworu lub jego lokalizację, nie można pacjenta poddać tego typu leczeniu. W takim wypadku pozostaje nam opieka paliatywna nad pacjentem.

 


Co to jest opieka paliatywna?


W zależności od stopnia zaawansowania choroby i typu nowotworu, opieka nad naszym zwierzakiem jest różna. Najważniejsze jest jednak, abyśmy zapewnili jak najlepsze warunki bytowe choremu, ale nie przesadzajmy też z nadmierną opieką.


W niezaawansowanej chorobie wystarczy, aby pies miał zapewnioną odpowiednio suplementowaną dietę w mikro i makroelementy oraz ruch. Powinien również być poddawany kontrolnym badaniom stanu zdrowia oraz regularnie szczepiony przeciw chorobom zakaźnym oraz odrobaczany, tak, aby nie obciążać dodatkowo zdrowia pupila ewentualnymi zarażeniami.


Okres rozwoju choroby nowotworowej jest bardzo zróżnicowany jak również obraz postępujących zmian. W tym czasie zwierzak powinien być pod stałą opieką lekarza weterynarii, który obserwując rozwój choroby oraz wyniki badań, pokieruje jak mamy postępować z naszym podopiecznym.

 


Jak wygląda opieka paliatywna nad zwierzęciem?


opieka paliatywna, choroba psa, nowotwór u psówAby zapewnić odpowiednią opiekę podczas tych trudnych dni, nasz pupil powinien otrzymywać odpowiednio zbilansowaną karmę. Najlepiej, aby była bogata w białko, a uboga w węglowodany. Komórki nowotworowe odżywiają się głównie węglowodanami, stąd taka sugestia. Dbajmy również o to, aby nasz zwierzak nie przybrał zbyt dużo na wadze. Częściej jednak w zawansowanej chorobie nowotworowej dochodzi do wychudzenia zwierzęcia, a w ostatnim etapie wręcz do zmian kachektycznych. W tym okresie musimy zwiększyć dawkę żywieniową, tak, aby wyrównać straty metaboliczne w organizmie. Przez cały okres trwania leczenia naszego podopiecznego, zapewnijmy mu jak najwięcej ruchu. Aktywność fizyczna znacznie przedłuża stan dobrego samopoczucia u pacjenta [poczytaj więcej o zabawach z psem lub ćwiczeniach dla kota]. Istnieją nawet teorie, że zakup bądź adopcja szczeniaka czy kociaka powoduje wzrost chęci do życia naszego pupila.


W przypadku, kiedy choroba jednak na tyle się rozwinęła lub jej postęp jest szybki, często pacjent musi przyjmować leki hamujące rozwój nowotworu, zwalczające choroby towarzyszące, bądź poprawiające komfort życia przez uśmierzenie bądź zmniejszenie bólu.


kroplówka, opieka paliatywna, nowotwory u psów, rak Zdarza się również, że pacjent jest poddawany prostym zabiegom ułatwiającym funkcjonowanie organizmu typu: upuszczanie płynu z jam ciała, który może się tam gromadzić, jako skutek postępujących zmian w organach. Ponadto postępująca choroba wpływa bardzo negatywnie na apetyt zwierzaka, wiele z nich musi być regularnie nawadniane i odżywiane dożylnie, aby nie doszło do śmierci głodowej.


Okres rozwoju choroby nowotworowej jest bardzo zróżnicowany podobnie jak obraz postępujących zmian. Zwierzę powinno być pod stałą opieką lekarza weterynarii, który obserwując rozwój choroby oraz wyniki badań, pokieruje jak mamy postępować z naszym podopiecznym.


Pamiętajmy jednak, że nadejdzie dzień, kiedy będziemy musieli podjąć decyzję, której obawiamy się i nie chcemy dopuścić do myśli. Decyzja ta zawsze należy do właściciela, a lekarz prowadzący może ją tylko zasugerować kiedy zauważy, że leczenie paliatywne nie przynosi efektów, a wręcz pacjent cierpi. Jeśli nadejdzie ten najgorszy moment pozwólmy naszym zwierzakom odejść w spokoju i w sposób humanitarny.

Obrazek użytkownika rafalciaputa

Nasz specjalista Lek. wet. Rafał Ciaputa

Polecane artykuły

  • Kaszel kenelowy to zmora dużych hodowli psów oraz schronisk. Najlepiej rozwija się tam, gdzie zwierząt jest dużo, ponieważ bardzo łatwo się rozprzestrzenia.
  • Oko jest niezwykle złożonym i delikatnym narządem, szybka reakcja jest bardzo istotnym czynnikiem w procesie leczenia chorób oczu.
  • Białaczka jest chorobą wirusową, wywoływaną przez wirusa białaczki kociej. Wirus ten szerzy się drogą pokarmową – głównie dzięki wydzielinom i wydalinom oraz drogą kropelkową. Szczególnie narażone są koty bytujące w większych skupiskach.

Dodaj nowy komentarz