cat

Nowotwór układu moczowo-płciowego u psa

Na wstępie warto wspomnieć o zwiększonym ryzyku powstawania nowotworów jąder u psów - wnętrów. Wnęter to pies, u którego, podczas rozwoju, nie doszło do prawidłowego zstąpienia jądra/ jąder do worka mosznowego. Najczęściej pozostaje ono w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym. Wysoka temperatura ciała (38,7°C) jest nie właściwa dla komórek wchodzących w skład jądra, co sprzyja procesom nowotworzenia.

Nowotwór jądra u psa

Dlatego istotne jest by psy wnętry poddawać zabiegowi usunięcia jądra znajdującego się w jamie brzusznej /kanale pachwinowym. Usuwanie drugiego jądra (w przypadku wnętrostwa jednostronnego, jest kwestią sporną. W takiej sytuacji należy rozważyć wszystkie za i przeciw, oraz decyzję w sprawie obustronnej kastracji podjąć w zależności od wieku psa/rasy/ usposobienia). Nie należy rozmnażać psów obarczonych wnętrostwem, ponieważ w dużej mierze jest to wada genetyczna, która następnie może zostać przekazana potomstwu.

 

Rodzaje nowotworów jąder u psów:

 

Spośród najczęściej występujących nowotworów jąder wyróżniamy:

  • guz z komórek Sertoliego (Sertolioma)
  • nasieniak  (rzadko obserwuje się wzmożoną produkcję estrogenów lub przerzuty)
  • nowotwory śródmiąższowe (rzadko obserwuje się wzmożoną produkcję estrogenów lub przerzuty)

 

Zdecydowanie najczęstszym przypadkiem jest guz z komórek Sertoliego - nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek podporowych.

-Pojawić się może u wszystkich ras psów (rasa predysponowana - Sznaucer  miniaturowy).

-Guz z komórek Sertoliego jest aktywny hormonalnie, produkujący estrogeny.

 

Objawy nowotworu jądra:

 

powiększone jądro u psa z guzem jądraZajęte nowotworem jądro jest powiększone i twarde, zaś drugie jest bardzo małe i miękkie (atrofia, czyli zanik drugiego jądra).

 

Symetryczne wyłysienia, łupież, psy mogą się drapać. Są to objawy charakterystyczne dla zwiększonego poziomy estrogenów we krwi- podwyższony poziom estradiolu obserwowany jest tylko w 30 % przypadków potwierdzonej Sertoliomy.

 

Feminizacja, czyli zmiany wyglądu i zachowania z samczego na suczy: przerost gruczołów sutkowych, powiększenie sutków, obwisły napletek, ospałość, utrata libido, zmiana w rozmieszczeniu tłuszczu.

 

Objawy hematologiczne. Krążące we krwi estrogeny mogą działać toksycznie na szpik i wywoływać niedokrwistość.

 

Pozostała dwa typy nowotworów (nasieniak oraz nowotwór śródmiąższowy) występują rzadziej.  Objawami dominującymi są: powiększenie/ obrzęk zmienionego jądra.

 

Rozpoznanie guza jądra

 

Stawia się na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych.

Badania dodatkowe:

  • badania krwi (szczególnie morfologia)
  • wykonuje się badanie USG w celu oceny wyglądu guza.
  • ostateczną diagnozę stawia się na podstawie badania histopatologicznego/biopsji.

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów istotne jest by wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (celem wykluczenia przerzutów)

 

Leczenie raka jądra:

 

obustronna kastracja (amputacja jąder)

 

(Niektóre publikacje donoszą o korelacji pomiędzy guzem wywodzącym się z komórek Sertoilego a zmianami w obrazie cytologicznym wymazu pobranego z jamy napletka samców. Co może być łatwym testem wstępnej diagnozy). 

Obrazek użytkownika Magdalena Walewska

Nasz specjalista Magdalena Walewska

Lekarz weterynarii, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w 2010r. Obecnie doktorantka w Wyższej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Polecane artykuły

Obrazek użytkownika Anonim

Rak jądra a kastracja

u mojego 10 letniego sznaucera wyczułam zgrubienie w jednym jądrze (wielkości orzecha), czy to oznacza że należy wykastrować psa? Nie chciałbym tego robić, pies krył i ma liczne puchary z wystaw. Sama nie wiem cy czekać czy nie czekać dla mnie trudne, a robienie operacji i narkoza to przecież ogromne ryzyko i boje się że pies zdechnie. Jakie są rokowania ?
Obrazek użytkownika Anonim

Też mialem takie same obawy

Też mialem takie same obawy ale gdy stwierdzono nowotwór u mojego 13 letniego amstafa przestałem sie wachac dzień po kastracji pies był już weselszy niż przed teraz biega i bawi sie ze swoim 5 miesięcznym wnuczkiem

Dodaj nowy komentarz