cat
n.d.
n.d.

Najpopularniejsze rasy psów i kotów

n.d.

Krajowa Baza Danych Zwierząt e-Książeczka.pl opublikowała w ostatnim czasie statystyki dotyczące najczęściej występujących w Polsce ras kotów i psów. Również i my postanowiliśmy sprawdzić, jakie zwierzęta najczęściej goszczą w naszych domach.

 

 

 

W obecnych czasach w samej Polsce można spotkać kilkaset ras psów, spośród których przyszły właściciel może wybrać swojego czworonoga. Części osób nie zależy na konkretnej rasie - ci ludzie biorą urocze mieszańce ze schronisk czy fundacji. Również ras kotów jest coraz więcej, choć nadal największa liczba właścicieli decyduje się po prostu na kota europejskiego, czyli dachowca. Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku właścicieli, którzy zostali zgromadzeni w bazie e-ksiazeczka.pl

 

 

 

Rasy psówNajpopularniejszą “rasą” psa, a raczej miksem ras, jest po prostu mieszaniec. Było to do przewidzenia, patrząc na liczbę psów w schroniskach i fakt, że 90% z nich to właśnie mieszańce.

Na drugim miejscu stanął popularny obecnie yorkshire terrier. To Owczarek niemiecki to dość popularna rasa w Polsceniewielki terier, uznawany obecnie za psa ozdobnego, tymczasem w rzeczywistości to zapalony, bardzo zacięty i uparty myśliwy, który w zamyśle został stworzony, aby tępić gryzonie. Z jego charakteru oraz niefrasobliwego podejścia człowieka do tej rasy wynika obecnie większość problemów behawioralnych yorków.

Na kolejnym miejscu znalazł się owczarek niemiecki. Rasa ta zyskała popularność głównie dzięki filmom i serialom - znany jest nam Szarik, Cywil, czy obecnie komisarz Rex. Owczarki niemieckie to psy bardzo posłuszne i chętne do pracy, ale wymagające konsekwentnego oraz cierpliwego wychowania.

Następny na liście jest labrador retriever, zaś pod koniec zestawienia uplasował się również golden retriever - oba te psy uważane są za bardzo rodzinne i idealne dla dzieci, nie należy jednak zapominać, że to rasy myśliwskie, którym należy zapewnić również odpowiednią porcję ruchu.

W połowie listy widnieje shih tzu, ozdobna rasa niewielkiego psa pochodzącego z Tybetu, którego nazwa znaczy w języku japońskim “lwi pies”. Wzięła się ona od specyficznej sierści tych małych psów.

Na kolejnej pozycji jest cocker spaniel angielski, który swego czasu był dość popularnym psem na ulicach Polski; zbytnia popularność spowodowała, że złota odmiana tej rasy zaczęła cierpieć na różne problemy z zachowaniami, między innymi “rage syndrom”.

Jamnik - jedna z najpopularniejszych ras psów w PolsceNa kolejnym miejscu widnieje sznaucer miniaturowy, który pierwotnie był rasa stróżującą w gospodarstwach wiejskich i, podobnie jak york, tępił gryzonie - obecnie to głównie pies towarzyszący.

Na przedostatnim miejscu jest pekińczyk, rasa ozdobna i towarzysząca, pochodząca z Mandżurii - był to pies... świątynny! Obecnie można go najczęściej spotkać w mieszkaniach w blokach, gdzie doskonale sprawdza się w roli psa towarzyszącego.

Ostatnie miejsce na spółkę zajmują jamnik oraz beagle - oba te psy są rasami myśliwskimi, przez co odznaczają się zawziętością, uporem oraz dość dużą niezależnością.

 Rasy kotówOczywiście, jak można by się domyślić, na pierwszym miejscu są koty europejskie. Tych kotów jest najwięcej na ulicach, najczęściej spotkać je można również w rozmaitych gabinetach weterynaryjnych. Odznaczają się niesamowitą różnorodnością i urokiem, co z pewnością jest argumentem za tym, aby przygarnąć takiego kota pod swój dach.

Na drugim miejscu znajduje się kot brytyjski, rasa, jaka według legendyMaine coon - najpopularniejsze rasy kotów w Polsce przybyła do Wielkiej Brytanii wraz z legionami rzymskimi, które używały tych kotów do polowań na szczury.

Następna pozycja została zajęta przez największa rasę kotów: maine coony - samiec może ważyć nawet do 11kg, a więc może być większy niż część psów!

Pers zajmuje aż dwie pozycje, reprezentując różne rodzaje ubarwienia - koty tej rasy niegdyś były o wiele bardziej popularne. Obecnie nadal można je spotkać powszechnie praktycznie w całej Europie. Ich krajem pochodzenia określa się zazwyczaj Iran.

Pomiędzy różnymi odmianami persów uplasowały się dwie inne rasy: kot egzotyczny, czyli krótkowłosy kuzyn persa, a także kot syjamski. Ten ostatni lata swojej popularności ma już sobą - jeszcze 10 lat temu był spotykany w wielu domach. Jest to jedna z najstarszych ras kotów, wywodząca się z obecnego rejonu Tajlandii.

Ostatnie trzy miejsca są oblegane bardzo ciasno - na każdym z nich znajduje się kilka ras. Ósme miejsce zajmuje kot norweski leśny, naturalna rasa z Norwegii; obok niego uplasował się ragdoll, zwany również “szmacianą lalką”, jako że na rękach staje się bardzo bezwładny. Ostatnią rasą na tym miejscu jest kot syberyjski, który według powszechnego mniemania jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików, bowiem według badań jego ślina zawiera mniej alergizującego białka.

Na przedostatnim miejscu znajduje się kot tajski, pochodzący od kota Kot bengalski - najpopularniejsze rasy kotów w Polscesyjamskiego, zwany również “syjamem starego typu”. Ex aequo, na przedostatniej pozycji, został umieszczony kot rosyjski niebieski, kolejna rasa naturalna, która występuje również w ubarwieniu białym czy czarnym, jednak nieuznawanym przez większość federacji hodowlanych. Znalazł się tu także kot bengalski, czyli rasa kota, która jest najbardziej zbliżona do jej naturalnych, dziko żyjących kuzynów.

Ostatnia pozycja jest okupowana przez: devon rexa, bardzo młodą rasę wyhodowaną w Anglii i znaną z racji na trochę niecodzienny wygląd, a także koty Neva Masquarade, półdługowłosą rasę kotów powstałą w Rosji, prawdopodobnie ze skrzyżowania kotów syberyjskich oraz syjamskich.

 Jak widać, w naszych domach goszczą przede wszystkim zwierzęta nierasowe, będące mieszankami wielu ras, ale nie brakuje równiez ich arystokratycznych kuzynów. Prócz wymienionych ras, na pewno pojawia się w gabinetach weterynaryjnych wiele innych zwierząt, głównie przedstawicieli rozmaitych ras psów, jednak nasze zestawienie opierało się na tych najpopularniejszych i najczęściej występujących.

 

Źródło: http://e-ksiazeczka.pl/najpopularniejsze-rasy-psow-i-kotow/

n.d.