cat

Najczęściej występujące nowotwory jamy ustnej u psów

Zmiany rozrostowe w obrębie jamy ustnej u psów to częsty powód wizyty u lekarza. Wyróżniamy kilka typów nowotworów zlokalizowanych w jamie ustnej. Wśród nich formy łagodne takie jak „nadziąślaki” ( rosnące zazwyczaj w okolicy dziąseł/ zębów oraz nowotwory o charakterze złośliwym takie jak czerniak czy rak płaskonabłonkowy (umiejscowiony najczęściej na podniebieniu miękkim lub w bliskim sąsiedztwie siekaczy górnych).

Nowotwór jamy ustnej fot. autor

Objawy:

- trudność w pobieraniu pokarmu ( zwierze ostrożnie pobiera pokarm, zdarza się, że elementy pokarmu wypadają z jamy ustnej)

- niechęć do jedzenia ( pies wyraźnie zainteresowany jest jedzeniem, jednak w obawie przed bólem, odchodzi od miski)

- krwawienie z jamy ustnej

- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej ( fetor ex ore)

- deformacja kufy (trzewioczaszki)

- pocieranie kufą

- powiększone okoliczne węzły chłonne

- chudnięcie

 

 

Przyczyna:

Nieznana

 

Predyspozycje rasowe:

- w przypadku nadziąślaków, problem ten często dotyczy psów ras brachiocefalicznych ( Boxer, Dog de Bordeaux, Mastiff)

- rak płaskonabłonkowy diagnozowany często u Berneńskich psów pasterskich, Owczarków niemieckich)

 

Diagnoza:

Rozpoznanie stawiane jest poprzez uwzględnienie objawów, oraz kolejno:

-zebranie historii choroby

-pełne badanie kliniczne

-wykonanie badania krwi ( morfologia/ biochemia)

-wykonanie RTG klatki piersiowej (celem wykluczenia przerzutów)

-biopsja, (choć wynik nie musi być 100%)/ obranie wycinka w celu wykonania histopatologii

- tomografia /rezonans magnetyczny głowy

 

Leczenie:

Metoda leczenia powinna zostać skrupulatnie przemyślana u dostosowana do konkretnego przypadku.

Nadziąślaki są nowotworami o charakterze łagodnym. Warto je usuwać chirurgicznie, nawet, gdy istnieje ryzyko wznowy. Pozostawiając narośl narazimy pacjenta na ból i dyskomfort oraz ryzyko wtórnych infekcji. Usunięty guz zawsze warto podać badaniu histopatologicznemu.

W przypadku raka płaskonabłonkowego lub czerniaka, leczenie jest znacznie trudniejsze, gorsze jest również rokowanie.

Wśród metod leczniczych wyróżniamy:

- chirurgiczne usunięcie zmiany. Przed planowanym zabiegiem należy wykonać rezonans magnetyczny/ tomografię głowy celem określenia stopnia wnikania nowotworu w tkanki sąsiadujące. Jeżeli guz jest rozległy lub głęboko wnika w tkanki okoliczne należy odstąpić od zabiegu, ponieważ właściwie usunięty guz to taki, który zostanie wycięty z dużym marginesem tkani zdrowej. W takim przypadku pozostaje leczenie paliatywne.

- doguzowe podanie leku cytostatycznego

- radioterapia (niedostępna w Polsce)

- chemioterapia ( Lekiem zwykle stosowanym jest karboplatyna, podawana jest dożylnie w 4 cyklach, co 3 tygodnie. Niestety stosowanie tego leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, nie może być stosowany u zwierząt z niewydolnością nerek. Ponadto Właściciele psa, u którego ma zostać rozpoczęta terapia cytostatycznym lekiem muszą zostać poinformowani o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą stosowanie takiego leku. Szczególnie jest to groźne dla dzieci i młodzieży, będących w bliskim kontakcie z chorym psem.

 

Najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia łączona, czyli taka, która polega na równoległym wprowadzeniu, co najmniej dwóch metod terapeutycznych np. chemioterapii oraz chirurgicznego usunięcia guza lub radioterapii i chirurgicznego usunięcia zmiany.

 

Średnie przeżycie psa, u którego podjęto się chirurgicznego usunięcia czerniaka, bez podjętej terapii dodatkowej to około 6- 7 mcy. Natomiast psy, u których wykryto przerzuty lub guz jest znaczniej wielkości (ponad 3 cm),żyją krócej.

 

W przypadku tak ciężkiej choroby psa, istotne jest, aby zadbać przede wszystkim o komfort życia pacjenta. Jeśli choroba jest we wczesnym stadium wykryta, należy niezwłocznie podjąć leczenie. Jednak, gdy choroba jest zaawansowana np. u psa wykryto przerzuty choćby do miąższu płuc( powodujące duszność), bądź też pies wyraźnie cierpi, niestety należy brać również pod uwagę eutanazję. 

Obrazek użytkownika Magdalena Walewska

Nasz specjalista Magdalena Walewska

Lekarz weterynarii, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w 2010r. Obecnie doktorantka w Wyższej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz