cat
n.d.
n.d.

Najczęściej występujące nowotwory jamy ustnej u psów

n.d.

Zmiany rozrostowe w obrębie jamy ustnej u psów to częsty powód wizyty u lekarza. Wyróżniamy kilka typów nowotworów zlokalizowanych w jamie ustnej. Wśród nich formy łagodne takie jak „nadziąślaki” ( rosnące zazwyczaj w okolicy dziąseł/ zębów oraz nowotwory o charakterze złośliwym takie jak czerniak czy rak płaskonabłonkowy (umiejscowiony najczęściej na podniebieniu miękkim lub w bliskim sąsiedztwie siekaczy górnych).

Nowotwór jamy ustnej fot. autor

Objawy:

- trudność w pobieraniu pokarmu ( zwierze ostrożnie pobiera pokarm, zdarza się, że elementy pokarmu wypadają z jamy ustnej)

- niechęć do jedzenia ( pies wyraźnie zainteresowany jest jedzeniem, jednak w obawie przed bólem, odchodzi od miski)

- krwawienie z jamy ustnej

- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej ( fetor ex ore)

- deformacja kufy (trzewioczaszki)

- pocieranie kufą

- powiększone okoliczne węzły chłonne

- chudnięcie

 

 

Przyczyna:

Nieznana

 

Predyspozycje rasowe:

- w przypadku nadziąślaków, problem ten często dotyczy psów ras brachiocefalicznych ( Boxer, Dog de Bordeaux, Mastiff)

- rak płaskonabłonkowy diagnozowany często u Berneńskich psów pasterskich, Owczarków niemieckich)

 

Diagnoza:

Rozpoznanie stawiane jest poprzez uwzględnienie objawów, oraz kolejno:

-zebranie historii choroby

-pełne badanie kliniczne

-wykonanie badania krwi ( morfologia/ biochemia)

-wykonanie RTG klatki piersiowej (celem wykluczenia przerzutów)

-biopsja, (choć wynik nie musi być 100%)/ obranie wycinka w celu wykonania histopatologii

- tomografia /rezonans magnetyczny głowy

 

Leczenie:

Metoda leczenia powinna zostać skrupulatnie przemyślana u dostosowana do konkretnego przypadku.

Nadziąślaki są nowotworami o charakterze łagodnym. Warto je usuwać chirurgicznie, nawet, gdy istnieje ryzyko wznowy. Pozostawiając narośl narazimy pacjenta na ból i dyskomfort oraz ryzyko wtórnych infekcji. Usunięty guz zawsze warto podać badaniu histopatologicznemu.

W przypadku raka płaskonabłonkowego lub czerniaka, leczenie jest znacznie trudniejsze, gorsze jest również rokowanie.

Wśród metod leczniczych wyróżniamy:

- chirurgiczne usunięcie zmiany. Przed planowanym zabiegiem należy wykonać rezonans magnetyczny/ tomografię głowy celem określenia stopnia wnikania nowotworu w tkanki sąsiadujące. Jeżeli guz jest rozległy lub głęboko wnika w tkanki okoliczne należy odstąpić od zabiegu, ponieważ właściwie usunięty guz to taki, który zostanie wycięty z dużym marginesem tkani zdrowej. W takim przypadku pozostaje leczenie paliatywne.

- doguzowe podanie leku cytostatycznego

- radioterapia (niedostępna w Polsce)

- chemioterapia ( Lekiem zwykle stosowanym jest karboplatyna, podawana jest dożylnie w 4 cyklach, co 3 tygodnie. Niestety stosowanie tego leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, nie może być stosowany u zwierząt z niewydolnością nerek. Ponadto Właściciele psa, u którego ma zostać rozpoczęta terapia cytostatycznym lekiem muszą zostać poinformowani o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą stosowanie takiego leku. Szczególnie jest to groźne dla dzieci i młodzieży, będących w bliskim kontakcie z chorym psem.

 

Najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia łączona, czyli taka, która polega na równoległym wprowadzeniu, co najmniej dwóch metod terapeutycznych np. chemioterapii oraz chirurgicznego usunięcia guza lub radioterapii i chirurgicznego usunięcia zmiany.

 

Średnie przeżycie psa, u którego podjęto się chirurgicznego usunięcia czerniaka, bez podjętej terapii dodatkowej to około 6- 7 mcy. Natomiast psy, u których wykryto przerzuty lub guz jest znaczniej wielkości (ponad 3 cm),żyją krócej.

 

W przypadku tak ciężkiej choroby psa, istotne jest, aby zadbać przede wszystkim o komfort życia pacjenta. Jeśli choroba jest we wczesnym stadium wykryta, należy niezwłocznie podjąć leczenie. Jednak, gdy choroba jest zaawansowana np. u psa wykryto przerzuty choćby do miąższu płuc( powodujące duszność), bądź też pies wyraźnie cierpi, niestety należy brać również pod uwagę eutanazję. 

n.d.