cat
n.d.
n.d.

Nadczynność tarczycy u kota

n.d.

Nadczynność tarczycy dotyka najczęściej kociaki powyżej  8  roku życia, może pojawić się wcześniej, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Z reguły z nadczynnością tarczycy do weterynarza trafia kot już w podeszłym wieku, czyli mający ok. 13 lat i więcej. Właściciel często nie podejrzewa, że  jego  kociak  jest chory na najczęstsze zaburzenie endokrynologiczne występujące u starszych kotów.

           

 

 

Objawy nadczynności tarczycy

 

tarczyca u kota, leczenie tarczycy, objawy tarczycyObjawy, na które trzeba zwrócić uwagę nie pojawiają się nagle, więc czasami właściciel w ogóle ich niezauważa. Koty z nadczynnością tarczycy chudną mimo prawidłowego karmienia, są nadpobudliwe. Zachowanie chorego kota  właściciele najczęściej tłumaczą jego wiekiem. Okrywa włosowa jest matowa, niezadbana, koty najczęściej się nie myją. Inne objawy jakie mogą pojawić się to wielomocz, zwiększone pragnienie, wymioty, biegunka, agresja. Czasami w zaawansowanych przypadkach pojawia się apatia osłabienie i brak apetytu. Mnogość objawów i powolne ich  narastanie powoduje, że  nie  jest  łatwo  zauważyć problemy endokrynologiczne u zwierząt i  o  pomyłkę nie trudno.

 

 

Jak wygląda badanie?

 

Lekarz podaczas badania ogólnego kociaka, u którego podejrzewa to schorzenie, szukać będzie zgrubień – guzków na tarczycy. Musi więc starannie omacać okolice szyi od strony brzusznej, by wyczuć czasami bardzo niewielkie zmiany na tarczycy. Niestety główną przyczyną nadczynności tarczycy u  kotów są guzki produkujące w  nadmiarze hormony  tarczycy (T3, T4), guzki najczęściej powstają przez  przerost gruczolakowaty, rzadziej przez nowotwór, a nadmiar  hormonów jest  przyczyną wyżej wymienionych objawów i dziwnego zachowania kota. Hormony tarczycy kierują  metabolizmem całego organizmu, toteż zmiany jakie ze sobą niosą są bardzo zróżnicowane i uderzają praktycznie w każdą komórkę ciała kota powodując stopniowe wyniszczenie organizmu.

 

 

Pamietać należy że nie każde wyczuwalne zgrubienie na szyi u kota dotyczy tarczycy , ponadto nie wszystkie koty z guzkami na tarczycy chorują. Lekarz weterynarii, by postawić diagnozęm musi oprócz badania  podstawowego, zlecić badania dodatkowe – kompletne badania krwi  i moczu. Na  podstawie tych  badań i uzyskaniu wyniku poziomu hormonów, lekarz najczęściej może już postawić diagnozę, najczęściej - ponieważ choroba na tyle jest  skomplikowana, że czasami trzeba  dodatkowych badań kardiologicznych czy leczenia chorób współistniejących, by postawić prawidłowe rozpoznanie.

 

 

Jak leczyć nadczynność taryczycy u kota?

 

Sposób terapii tarczycy lekarz zawsze dobierze na podstawie konkretnego pacjenta, trzeba pamiętać, że leczymy pacjenta, a nie chorobę. Wybór leży pomiędzy lekami przeciwtarczycowymi, które hamują wydzielanie hormonów tarczycy,  zabiegiem chirurgicznym, a czasami leczeniem radioaktywnym jodem w wyspecjalizowanej placówce weterynaryjnej.

 

Powodzenie terapii i wybór zależy od wielu czynników -  najważnieszym jest stan pacjenta i zniszczenia jakie choroba wyrządziła już w całym organizmie. Ważne jest to, by nie zwlekać z wizytą u  lekarza weterynarii, kiedy zauważy się jakieś niepokojące objawy. Rokowanie dla pacjenta jest tym lepsze, im wcześniej wykryje się u niego  chorobę. U starszych kotów ponadto zawsze zalecam okresowe badanie krwi w  celu szybszego "wyłapania" nieprawidłowości.

 

 

Przyczyna nadczynności tarczycy

 

Niewyjaśniona została jak dotąd przyczyna powstawania przerostu guzkowego tarczycy,  podejrzewamy, że powodów może być conajmniej kilka: genetyczny, zakaźny czy immunologiczny. Naukowcy podejrzewają, że dieta komercyjna puszkowana przyczynia się również do  nadmiaru substancji tzw. wolotwórczych w diecie kotów czyli dużej podaży jodu i np. flawonoidów soi. Z tych też przyczyn możliwe jest ostatnio również leczenie kota przy pomocy odpowiedniej diety dostępnej w lecznicach weterynaryjnych. Decyzja, co robić dalej zawsze jest decyzją wspólną lekarza i właściciela, bez współpracy nie może być mowy o powodzeniu w  terapii.

n.d.