cat

Mops

Wystające oczy, wiecznie język na wierzchu jakby się do każdego uśmiechał? Mops jest największym psem wśród ras karłowatych, a jego usposobienie spodoba się każdemu człowiekowi, który będzie miał z nim najmniejszy kontakt.

mops, wygląd mopsa, mops zachowanie


Historia


Rasa tych psów jest znana od ponad dwóch tysięcy lat, zwłaszcza w Azji a dokładnie w Chinach, z których pochodzą. Mopsy często były pupilami w klasztorach mnichów by później przenieść się na bardziej dostojne salony. Natomiast w Europie pojawiły się w połowie XVI w. dzięki holenderskim kupcom, którzy zdecydowali się zabrać Mopsa na tereny Niderlandów. Od tamtej pory osobniki tej rasy zyskały wielką popularność i nie ma kraju, w którym ktoś nie hodowałby Mopsów.


Mopsy w różnych źródłach są także wspominane w historii Polski np. jeden z przedstawicieli rasy widnieje na portrecie Anny Orzelskiej, a kroniki wspominały o Mopsach jako mieszkańcach dworu króla Stanisława Augusta. Również sam Ignacy Krasicki wspomniał o tej rasie w swoim wierszu pt. „Kurta i mops”.


Ciekawa w swoim rodzaju jest także historia nazewnictwa Mopsów, które w Anglii nazywano holenderskim Mastiffem lub Pug, we Francji – Carlin a w Holandii – Mopshond.

 


Wygląd Mopsa


mops zachowanie, mops zdrowie, opis mopsMopsy jak wyglądają każdy widzi. Niewielka postura psów tej rasy, które mogą mierzyć 35 centymetrów, zalicza ich do małych psiaków do towarzystwa. Krępe ciało nie jest jednak tak charakterystyczne jak głowa Mopsa - niewielka, krótka i nieco kwadratowa z licznymi, naturalnymi zmarszczkami, o której mówi się, że jest typu brachycefalicznego. Uwagę zwracają również oczy psów, które sprawiają wrażenie jakby były wyłupiaste, a w rzeczywistości są głęboko osadzone, okrągłe i uwalniają we właścicielach pokłady skrywanej miłości.


Sierść Mopsów jest krótka i przylegająca, całkiem gładka w dotyku. Dopuszczalne umaszczenia tej rasy to morelowe, srebrzyste, płowe i czarne, jednak ze względu na czarne akcenty na pyszczku, uszach oraz łapach, najbardziej pożądane są te jaśniejsze.

 


Pielęgnacja i zdrowie


Sierść poza okresami linienia nie powinna sprawiać problemów nowym właścicielom (jeśli tak to warto przeczytać o tym jak czesać psa i kiedy go kapać). Większą wagę należy poświęcić na czyszczeniu brudów (tzw. fafli) z miejsc pomiędzy fałdami na ciele zwierzaka.


Pomimo tego, że Mopsy są nieduże i mogą mieszkać zarówno w kawalerce jak i domu z ogrodem, trzeba im się dostarczać codziennej dawki ruchu. Te psiaki są łakome, a ich słaba przemiana materii powoduje skłonności do tycia, co również powinno być wskazówką dla opiekuna o przestrzeganiu diety psa. Ze względu na skróconą kufę Mopsów mogą one mieć czasem trudności z oddychaniem, a w gorące dni najlepiej żeby pozostawały w cieniu, aby uniknąć udaru cieplnego.

 

Charakter mopsów

 

mops, mopsy, szczeniakiJeśli ktoś uważa rasę tych psów za brzydką i odpychającą to tak naprawdę nie poznał ich charakteru. Mopsy są zazwyczaj wesołe i gotowe do zabawy, a przede wszystkim te psy są odpowiednie dla każdego człowieka – małego dziecka, spokojnego emeryta czy pracującego singla, choć z tym ostatnim trzeba uważać, gdyż Mopsy mogą się rozchorować od zbyt długiej samotności.


Poza tym są to osobniki, które szybką zaadaptują się w szeregach nowej rodziny czy gromadki innych psów. Co więcej nie przywiązują się do jednego pana a wszystkich ludzi bliskich traktują podobnie. Bywają uparte i czasami zazdrosne, ale to jest ostatnio często spotykane zachowanie o psów ras małych.

 

Obrazek użytkownika RPotocki

Nasz specjalista Robert Potocki

Redaktor portalu - wielbiciel zwierząt, w szczególności psów. Absolwent dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższe we Wrocławiu. Ponadto z wykształceniem anglistycznym.

Polecane artykuły

  • Każdy właściciel uważa, że to właśnie jego pies jest najmądrzejszy. Z pewnością tak właśnie jest, jednak Stanley Coren- psycholog zajmujący się badaniem inteligencji psów stworzył ranking, w którym wykazał najbardziej bystre rasy.
  • Chihuahua to pies łagodny, inteligentny, bardzo oddany właścicielowi i nieco zuchwały. Nie przepada za dziećmi, ale jest doskonałym towarzyszem dla ludzi starszych.
  • Wymarzony pluszak, pies o wyglądzie niedużego lwa, uparty leniwiec? Pomimo sprzecznych opinii nie można tej rasie odmówić uroku!

Dodaj nowy komentarz