cat

Mastocytoma - nowotwór skóry u psa

Mastocytoma to jeden z częstszych nowotworów skóry u psów, który powstaje w wyniku błędnie dzielących się komórek tucznych. Komórki tuczne to komórki, które znajdują się w tkance łącznej m.in. naczyń i nerwów, zwłaszcza tych, które są najbliżej powierzchni zewnętrznych (np. skóry, nosa, jamy ustnej). Ich podstawowe funkcje obejmują ochronę przed pasożytami, naprawy tkanek i powstawanie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę).

Biorą również udział w reakcjach alergicznych. Komórki tuczne pochodzące ze szpiku kostnego i można je znaleźć w różnych tkankach w organizmie. Wewnątrz tych komórek znajdują się ziarnistości bogate w czynniki prozapalne prostaglandyny, interleukiny,  histaminę (odpowiedzialną za świąd skóry) czy heparynę. Ziarnistości te mogą powodować zwiększenie przepuszczalności i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Te właściwości umożliwiają, relatywnie łatwe postawienie wstępnej diagnozy. W przypadku mastocytomy obserwujemy tzw. objaw Darrier’a. Objaw ten przejawia się poprzez zmianę barwy na intensywnie czerwoną bądź nawet zmianę wielkości guza po jego mechanicznym drażnieniu. Spowodowane jest to wyrzutem wspomnianych ziarnistości z komórek tucznych, które stanowią masę takiego guza.

 

 

Objawy

 

Wyróżniane są dwie postacie mastocytomy: skórna i układowa. Skórna postać występuje znacznie częściej, przejawia się powstawaniem różnej wielkości i lokalizacji. 50% przypadków dotyczy okolicy kroczowej psa lub suki, 40% dotyczy zmian na skórze części obwodowych takich jak kończyny piersiowe lub miedniczne, a 10% przypadków zachorowań dotyczy skóry głowy i szyi. Przypominają swym wyglądem krostę, grudkę lub guzki podskórne. Jeśli cechują się wyższą złośliwością, lokalne węzły chłonne mogą być powiększone. Ciekawym zjawiskiem jest możliwość zmiany wielkości guza w wyniku jego mechanicznego drażnienia, np. po rozlizaniu zmiany przez psa, gdy uniemożliwimy psu manipulacje przy zmianie (co jest zalecane) taki guz może zmniejszyć rozmiar znacząco. 

 

Objawy zależą także od stadium choroby:

Stadium 1 charakteryzuje się pojedynczą zmianą bez przerzutów nowotworowych.

Stadium 2 charakteryzuje pojedynczą zmianą z przerzutami do węzłów chłonnych i okolic.

Stadium 3 charakteryzuje wieloma zmianami nowotworowymi skóry lub pojedynczy guz o znacznej masie, który rozprzestrzenia się podskórnie.

Stadium 4 charakteryzuje obecność zmiany z obecnymi przerzutami do narządu lub ogólnym rozprzestrzenianiem się zmienionych komórek tucznych, w tym do krwioobiegu.

Układowa mastocytoma, rzadko spotykana, to złośliwy nowotwór układu krwiotwórczego. Objawy – niespecyficzne, można obserwować niedokrwistość, apatię, utratę masy ciała. W badaniu USG zazwyczaj widoczne zmiany na terenie wątroby i śledziony.

Rasy predysponowane: bokser, buldog angielski, berneński pies pasterski, labrador, cocker spaniel, sztucery, shar-pei.

Najczęściej chorują psy w średnim wieku bądź starsze (8- 10 lat).

 

 

Diagnoza

 

Diagnozę można postawić poprzez wykonanie biopsji cienkoigłowej  guza/ zmiany skórnej. Choć przeprowadzenie zabiegu usunięcia zmiany a następnie poddanie jej badaniu histopatologicznemu jest zdecydowanie pewniejszą formą zadania charakteru guza.

Dodatkowo zalecane jest przeprowadzenie szczegółowego badania klinicznego – wykluczenia lub potwierdzenia powiększonych węzłów chłonnych (lokalnych, ewentualnie obwodowych).

Zalecane jest wykonanie badań krwi – morfologii oraz biochemii oraz badania ultrasonograficznego jamy brzusznej i zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej.

 

 

Leczenie

 

Metoda leczenia podejmowana jest głównie w oparciu o stadium choroby.

- Ważne by wszystkie guzy umiejscowione w skórze i tkance podskórnej zostały usunięte chirurgicznie.

- Po usunięciu zmiany należy zbadać ją histopatologicznie, w celu potwierdzenia diagnozy, określenia stopnia złośliwości oraz marginesu wycięcia zmiany (czy prawidłowo została usunięta cała zmiana wraz z marginesem tkanek zdrowych).

- W przypadku mastocytomy stadium 2, 3 lub 4 chirurgiczne usunięcie guza powinno być wsparte terapią dodatkową, mającej  na celu ograniczenie choroby przerzutowej:

     *      chemioterapią (lomustyna, winkrystyna)

 * radioterapią – niedostępna w Polsce, najbliższy ośrodek przeprowadzający radioterapię u zwierząt znajduje się w Wiedniu. Ponadto niezbędna jest pełna narkoza do przeprowadzenia takiego zabiegu, co budzi wiele kontrowersji, w przypadku zwierząt bardzo chorych.

   *  terapia celowana, do której wykorzystywane są preparaty blokujące receptory na powierzchni komórek nowotworowych (np.  toceranib)

Podsumowując, większość zdiagnozowanych guzów komórek tucznych u naszych pupili dobrze reaguje na chirurgiczne usunięcie. Zalecane jest zatem usuwanie niepokojących zmian we wczesnym stadium ich rozwoju.

 

 

Obrazek użytkownika Magdalena Walewska

Nasz specjalista Magdalena Walewska

Lekarz weterynarii, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w 2010r. Obecnie doktorantka w Wyższej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz