cat

Kot syberyjski

Majestatyczne, pełne gracji, niezależne i bardzo inteligentne, do tego sprytne i uczuciowe - mowa o rasie kotów, która pojawiła się w Polsce po 1989 roku - kotach syberyjskich.

 

 

 

Pochodzenie:

 

Koty syberyjskie to jedna z ras, których ewolucja przebiegała bez udziału człowieka. Początki tej pochodzącej z Syberii rasy datuje się na XVII wiek (niektóre źródła podają nawet XI w.).  Zwierzęta te zostały upowszechnione na Zachodzie dopiero po upadku ZSSR, dzięki miłośnikom kotów z NRD - państwu Schultz. W Polsce hodowla rasy rozpoczęła się w 1989 roku.

 

 

 

Wygląd:

 

Średni lub duży, waga samców dochodzi do ponad 10 kg, zaś samic do 6 kg. Ma masywne ciało i majestatyczny wygląd. Głowa długa, czoło szerokie, lekko zaokrąglone. Uszy średniej wielkości, szeroko rozstawione. Oczy lekko skośne, możliwy każdy kolor. Łapy duże, okrągłe, z charakterystycznymi dla tej rasy pęczkami włosów między palcami. Ogon szeroki, bardzo puszysty.

 

 

Charakter:

 

Koty syberyjskie mają „pieskie” uosobienie - potrafią aportować, wychodzą właścicielowi na przywitanie, są bardzo przyjacielskie i uczuciowe. Lubią towarzystwo ludzi, ale nie są natarczywe. Do ich ulubionych czynności należy wspinanie się i skakanie. Jako koty pochodzące z Syberii nie boją się śniegu ani mrozów, chętnie spędzają czas na powietrzu. Nie ma w nich agresji, dlatego są także dobrymi kompanami dla dzieci. Szanują dobra materialne, więc możemy być spokojni, kiedy zostawimy kota samego w domu. Są bardzo inteligentne i oddane swoim właścicielom.

 

 

Utrzymanie:

 

Koty syberyjskie należą do półdługowłosych. Futro mają bardzo gęste, błyszczące, opadające na boki. Podszerstek jest podwójny i gęsty. Rasa ta charakteryzuje się zdobiącą sierścią w postaci kryzy (kołnierz), „portek” na tylnych łapach, żabotu na klatce piersiowej oraz bardzo puszystego ogona. Umaszczenie może być różne - od białego brzucha, po rudy bądź szary tułów. Rasa wymaga częstego czesania.

 

 

Ciekawostki:

 

Ślina kotów syberyjskich  zawiera mniej białka fel d1  niż u pozostałych kotów, dlatego nie uczulają tak silnie jak inni przedstawicie kociego gatunku. 

Koty tej rasy rzadko miauczą, zamiast tego wydają raczej przyjemne dla ludzkiego ucha, gardłowe dźwięki. 

Obrazek użytkownika agnieszkanesterowicz

Nasz specjalista Redaktor Agnieszka Nesterowicz

Dziennikarka i miłośniczka zwierząt, a w szczególności kotów

Polecane artykuły

  • Sfinksy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych kotów, a nawet zwierząt na świecie. Myślicie, że te koty bez sierści pochodzą z Egiptu jakby ich nazwa wskazywała? Nic z tego.
  • Każdy z nas na pewno kojarzy lekcji historii staroegipskie malowidła przedstawiające koty często jako wizerunek boga. Koty były otoczone w starożytnym Egipcie szczególną czcią.
  • Koty rasy Maine Coon to największe z rasowych kotów domowych. Wyróżniają się jednak nie tylko rozmiarami, ale również usposobieniem.
Obrazek użytkownika violahypes

Kot syberyjski - Porady dla właścicieli psów i kotów

Hello my loved one! I want to say thnat this post

is awesome, nicce written and include almost aall vital infos.

I would like to peer extra posts like tis .

My blog - cheap plus size boutique

Dodaj nowy komentarz