cat
n.d.
n.d.

Kot somalijski

n.d.

Kot somalijski to długowłosa odmiana kota abisyńskiego. Koty somalijskie zachwycają egotycznym wyglądem i rozczulają łagodnym oraz wyjątkowo towarzyskim usposobieniem. Jeśli jakimś cudem nie zwrócisz uwagi na jego przenikliwe spojrzenie, to na pewno nie uda ci się przegapić jego wiewiórczego ogona!

 

Pochodzenie


Rasa kota somalijskiego wywodzi się ściśle od rasy abisyńskiej i pojawiła się przez przypadek. W latach 60-tych XX wieku, w hodowlach kotów abisyńskich zaczęły pojawiać się osobniki zmutowane, wyróżniające się dłuższą sierścią. Hodowcy ukrywali ten fakt i pozbywali się takich nietypowych kociąt. Jedno z nich trafiło w 1967 roku do właścicielki schroniska dla zwierząt, Evelin Mague, która zauroczona jego wyglądem rozpoczęła linię hodowlaną kotów somalijskich. Wymyślając nazwę rasy, pani Mague nawiązała do spokrewnienia z kotem abisyńskim - Somalia była krajem sąsiadującym z Abisynią. Rasę oficjalnie uznano dopiero w 1979 roku. Szybko zyskała popularność w całej Europie. Obecnie jest nawet bardziej popularna niż abisyńska.

 

Wygląd

zdjęcia kot, rasy kotow, kot somalijski,
Somalijczyki są kotami średniej wielkości, mającymi dość muskularną, ale proporcjonalną i smukłą budowę. Harmonijna sylwetka i dostojny chód nadają im elegancki wygląd. Uwagę zwracają przede wszystkim ich duże, migdałowe, bursztynowe lub zielone oczy z "namalowaną kreską". Charakterystyczne dla tej rasy są szeroko rozstawione uszy z jasną plamką na tylnej części małżowiny oraz okazały, bardzo puszysty i zwykle uniesiony ogon. Sierść jest półdługa, miękka, gęsta i jedwabista - tworzy szeroka kryzę na szyi i "portki" na tylnych łapkach. Każdy włos jest kilkukrotnie skręcony, przez co ma charakterystyczne, dzielące go czarne prążki, aż do najbardziej intensywnej barwy na samym czubku. Ubarwienie najczęściej jest rude i srebrzyste, co w połączeniu z prążkowaniem sierści nadaje kotom somalijskim bardzo egzotyczny wygląd.

 

Charakter

rasy kotow, kot somalijski, zdjęcia kotKoty somalijskie są nie tylko piękne, ale też mądre, kontaktowe i zawsze chętne do zabawy - nawet w dojrzałym wieku. Słyną ze swojego oddania właścicielowi i chęci towarzyszenia mu w codziennych czynnościach. Są bardzo ciekawskie i aktywne. Źle znoszą samotność, dlatego będą wyjątkowo wdzięczne za towarzystwo drugiego kota.  Nie należą do hałasujących.

 

Utrzymanie

 

zdjęcia kot, rasy kotow, kot somalijski,Rasa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść, choć półdługa, nie kołtuni się i nie trzeba szczotkować jej częściej niż raz w tygodniu. Bardziej zajmująca jest konieczność poświęcania kotom somalijskim dużej uwagi, ze względu na fakt, że wyjątkowo cenią sobie kontakt z właścicielem. Somalijczyki narażone są na genetyczną chorobę oczu - atrofię siatkówki. Typowe są również dla nich choroby dziąseł, a także niedobór kinazy pirogronianowej.

 

Ciekawostki


Koty somalijskie są stosunkowo łatwe w wychowaniu. Co ciekawe, nauczenie rożnych sztuczek czy aportowania nie powinno sprawić im problemu.

 

n.d.