cat

Kot Sfinks

Sfinksy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych kotów, a nawet zwierząt na świecie. Myślicie, że te koty bez sierści pochodzą z Egiptu jakby ich nazwa wskazywała? Nic z tego. Rasa kotów Sfinks pochodzi z Ameryki Północnej i nie pomyślelibyście ile zalet mają te kociaki.

 


Pochodzenie


kot sfinks, pochodzenie sfinksa, charakter kotaW końcówce lat 60. w pewnym kanadyjskim mieście kotce rasy krótkowłosej urodziły się dwa kocięta bez włosów. Wygląd nowych kotów tak zaintrygował właściciela oraz hodowców tych czworonogów, że postanowili dalej rozwijać rasę kotów bez sierści. Niemal dziesięć lat później zaczęto hodowlę tych egzotycznych stworzeń w Holandii, nieco później w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, z której oficjalnie pochodzi rasa Sfinksa. To dość istotne, ponieważ wśród kotów rasowych oprócz pierwotnego Sfinksa kanadyjskiego wyróżnia się również Sfinksa Dońskiego oraz Sfinksa Petersburskiego, które są nieco smuklejsze niż „wersje” amerykańskie.


Federacje oraz specjaliści długo przekonywali się do nowej, niespotykanej dotąd rasy kotów. Sfinks został uznany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA) dopiero w 1985 roku, natomiast Międzynarodowa Federacja Felinologiczna zatwierdziła i zarejestrowałla rasę Sfinks dopiero w 2002 roku.

 

Wygląd Sfinksa


kot sfinks, pochodzenia sfinksa, opis rasy kotaNajbardziej niespotykana i odróżniająca go od innych kotów rzecz. Sfinks nie posiada sierści, a na jego skórze znajduje się jedynie delikatny meszek, który w dotyku przypomina zamsz lub brzoskwinię i powoduje, że koty tej rasy są znacznie cieplejsze w dotyku od innych. Możliwe, że w niektórych miejscach rozwiną się szczątkowe włosy, ale stanie się to najwyżej w okolicach brzuchu lub końca ogona. Ponadto u Sfinksa widoczne są zmarszczki i fałdy skóry, które mają duże znaczenie w kontekście ceny kota w hodowli (im więcej fałd, tym kot cenniejszy).


Budowa ciała tej rasy to także rzecz niezwykła. Sfinksy mają bardzo dobrze rozwinięte mięśnie, przez co koty osiągają nawet 7 kilogramów masy ciała. W przypadku kotek jest to maksymalnie 4 kg, choć pewnie wiele osób twierdzi, że Sfinksy powinny ważyć mniej skoro nie mają sierści. Inną ciekawą sprawą jest duży brzuch tych kotów, które zawsze wyglądają jakby były po obfitym posiłku, a obraz ten potęguje dodatkowo szeroka klatka piersiowa Sfinksa. Ponadto głowa Sfinksów jest podłużna z oczami w kształcie cytryny oraz uszami – dużymi, sterczącymi i szeroko otwartymi niczym u nietoperzy.


Pomimo braku włosów istnieje mnóstwo umaszczenie tej rasy kotów. Praktycznie każde ubarwienie Sfinksa jest możliwe i dopuszczalne, a więc można spotkać Sfinksy jednobarwne (np. czekoladowe lub płowe), z domieszką białego, w szylkretach i aguti, a nawet w umaszczeniu typu point. Jak widać, brak futra nie ogranicza różnorodności ubarwienia.

 


Utrzymanie i możliwe choroby


kot sfinks, opis rasy kotówBrak sierści u Sfinksów w zasadzie ogranicza do minimum ich pielęgnację. Sfinksy jak każde inne koty potrafią zadbać o własną higienę, jednak od najmłodszych lat właściciele powinni przyzwyczajać kotki do wody, ponieważ dorosłe osobniki wymagają kąpieli średnio raz na dwa tygodnie. Podczas kąpieli używamy szamponów dla dzieci i odpowiednio ustawiamy temperaturę wody dla naszego „golasa”.


Odpowiednia temperatura otoczenia to chyba najważniejszy aspekt w opiece nad Sfinksami. Z racji braku futerka rasa ta jest wrażliwa nad skrajne wysokości temperatur, dlatego nie wolno zapominać o kubraczku dla kota w mroźne dni, jak i dziecięcego olejku z filtrem UV w upały. Co więcej, aby utrzymać wysoką temperaturę ciała kota trzeba ustalić mu wysokokaloryczną dietę, która pomoże Sfinksowi w odpowiednim ogrzewaniu ciała (na którym opiekunowie także skorzystają wykorzystując koty jako naturalny, kochany i mruczący termofor!).


sfinks kot, zachowanie sfinksa, opis rasyOdpowiednie żywienie i duża troskliwość o naszego kociaka może zapewnić mu nawet 15-letni żywot (dowiedz się więcej czego nie może jeść kot). Aby tak się stało musimy dbać o układ immunologiczny kota, który w pełni rozwija się dopiero po drugim roku życia. Innym zagrożeniem jest kardiomiopatia przerostowa, czyli przerost serca mięśniowego, która u Sfinksów jest chorobą dziedziczną. Z tego powodu nasz kot wymaga corocznych wizyt w klinice na badaniach. U Sfinksów zaobserwowano również problemy z zębami oraz dziąsłami, które mogą spowodować chorobę zwaną nadżerka odontoklastyczna, znacznie utrudniającą jedzenie naszemu kotu.

 


Charakter Sfinksa


Sfinksy są uznawane za jedne z najmądrzejszych kotów na całym globie. Wymagają uwagi i zainteresowania człowieka, ponieważ wykazują się ponadprzeciętną towarzyskością oraz lojalnością. Uwielbiają być przy tym przytulane i głaskane, na co reagują mruczeniem lub miałczeniem w najróżniejszych tonacjach. Naprawdę cenią sobie kontakt z człowiekiem, co okazują notorycznym wskakiwaniem na kolana, a nawet spaniem w jednym łóżku razem z właścicielem. Ponadto Sfinksy to koty dość spokojne i odważne, co sprawia, iż podróż z naszym pupilem nie powinna stanowić problemów.

 


Ciekawostki


Sfinks jest idealnym kotem dla ludzi z alergią na kocią sierść. Oczywiście jest to spowodowane brakiem sierści u tej rasy kotów.


Rekordzista długowieczności wśród rasowych Sfinksów osiągnął wiek 30 lat!

Obrazek użytkownika RPotocki

Nasz specjalista Robert Potocki

Redaktor portalu - wielbiciel zwierząt, w szczególności psów. Absolwent dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższe we Wrocławiu. Ponadto z wykształceniem anglistycznym.

Polecane artykuły

  • Znakiem rozpoznawczym tej rasy są białe skarpetki na łapach. Czy te kociaki tylko z tego powodu są wyjątkowe i tak rzadko spotykane?
  • Kot syjamski to jedna z najstarszych ras kotów znana człowiekowi, która podbiła serca milionów ludzi na całym świecie.
  • Jedna z najstarszych ras kotów półdługowłosych, której powstanie przebiegło w sposób naturalny. Gratka dla miłośników kotów.

Dodaj nowy komentarz