cat

Kot rasy Ragdoll

Szmaciana lalka tyle oznacza rasa kota Ragdolle, posiadają bardzo unikalną cechę – Ragdoll wzięte na ręce natychmiast rozluźniają mięsnie i poddają się uściskowi. Te niezwykłe koty są wyjątkowo ufne, łagodne, towarzyskie i spokojne.

 

Kot rasy Ragdoll

 

Pochodzenie kota Ragdoll:

 

Pochodzenie kotów ragdolli owiane jest dużą dozą tajemnicy i niejasności, a nawet sensacji. Do dziś nie ustalono, jakie koty dały początek tej niezwykłej rasie. Wiadomo jedynie, że do jej powstania przyczyniła się na początku lat 60-tych kontrowersyjna Ann Baker z Los Angeles. Kiedy pomagała ona leczyć Josephine -  kotkę swojej sąsiadki i zaopiekowała się zarówno nią jak i jej nowonarodzonymi kociętami, zauważyła, że różnią się one od poprzednich miotów: są wyjątkowo łagodne, spokojne i całkowicie rozluźniają mięśnie przy braniu ich na ręce. Właśnie od tej cechy pochodzi nazwa rasy oznaczająca „szmaciana lalkę” po angielsku "Ragdoll"

 

Pani Baker rozpowiadała wiele nieprawdopodobnych historii: że kotkę poddano tajemniczej, mutagennej kuracji na lokalnym uniwersytecie, albo że podczas wypadku jakim było potrącenie przez samochód, uszkodzone zostały jej komórki rozrodcze. Jednak żadna z tych teorii nie znajduje poparcia wśród naukowców. Pewne jest jednak, że wcześniej nie istniał wzór genetyczny, jaki posiadają ragdolle oraz że niezwykłości tych kociąt nie dało się nie dostrzec. Kobieta rozpoczęła własną hodowlę i promocję oraz zastrzegła nazwę rasy. „Ojcem wszystkich ragdolli” w jej programie hodowlanym został kot uderzająco podobny do birmańskiego. Dziś wiadomo jednak, że ragdolle nie są spokrewnione z kotami birmańskimi. Uznaje się, że kotka Josephine była najprawdopodobniej mieszańcem persa i kota o genach syjamskich.

 

W USA rasę oficjalnie uznano w 1965 roku. W roku 1971 Ann Baker założyła Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów Ragdoll (IRCA), a triumfy na wystawach rasa zaczęła święcić pod koniec lat 80-tych. W Europie ragdolle pojawiły się w 1981 roku, a wkrótce zostały uznane przez większość organizacji felinologicznych.

 

 

Wygląd Ragdola:

Wygląd Ragdoll

 

Wszystkie kocięta rodzą się białe i z czasem ciemnieją na kończynach, pyszczku, uszach i ogonie. Muskularnie zbudowane ciało pokryte jest miękkim, gęstym, wyjątkowo połyskującym futrem, z raczej długim włosiem. Głowa ragdolli jest szeroka z wyraźnie zarysowaną mordką, szyja krótka, oczy duże, intensywnie niebieskie. Uszy mają zaokrąglone końcówki i zakończone są kępką włosów. Ragdolle cechuje charakterystyczny chód wynikający z faktu, że kończyny tylne są dłuższe niż przednie.

 

 

 

 

 

 

 

Charakter kota Ragdoll:

 

Ragdolle są kotami bardzo łagodnymi, przyjacielskimi, ufnymi i delikatnymi, co – uwaga – czyni je bezbronnymi w naturalnym środowisku.  Lubią towarzystwo innych zwierząt oraz dzieci. Mają wyjątkowo zrównoważony temperament i spokojne usposobienie. Koty tej rasy bardzo przywiązują się do właściciela i nieustannie szukają jego towarzystwa. Chętnie dają się nosić na rękach - rozluźniają wówczas mięsnie, „wiotczeją” i odprężają się. Wyróżnia je „małoskoczność” i brak chęci do wskakiwania na wyżej położone miejsca. Niektórzy właściciele cenią sobie także ich skłonność do bycia cichymi.

 

 

Utrzymanie kotów Ragdoll:

 

Ragdolle z łatwością przystosowują się do życia w nawet małym mieszkaniu. Są bardzo łatwe w utrzymaniu, ale ponieważ futro może ulegać skołtunieniu, należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu.

 

 

Ciekawostki o rasie Ragdoll:

 

Wśród opowieści Anny Baker, mających prawdopodobnie rozsławić rasę, były takie, że ragdolle mają geny szopów i ludzi, a za ich genetyczne mutacje odpowiadają kosmici. Całe zamieszanie wokół osoby kontrowersyjnej hodowczyni, zmęczyło jej męża, który uśpił kotkę Josephine i jej potomstwo. Ponieważ pani Baker opatentowała nazwę rasy, ragdolle były jedynymi kotami z patentem! Jego ważność wygasła jednak w 2005 roku.

 

Obrazek użytkownika karolinaniebudekwalerianczyk

Nasz specjalista Karolina Niebudek-Waleriańczyk

Miłośniczka przyrody, pisania oraz zwierząt - zwłaszcza kotów. Szczęśliwa posiadaczka pary kociego rodzeństwa. Absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Polecane artykuły

  • Znakiem rozpoznawczym tej rasy są białe skarpetki na łapach. Czy te kociaki tylko z tego powodu są wyjątkowe i tak rzadko spotykane?
  • Jedna z najstarszych ras kotów półdługowłosych, której powstanie przebiegło w sposób naturalny. Gratka dla miłośników kotów.
  • W Polsce nazwa rasy brzmi Japoński Bobtail, czyli kot japoński o skróconym ogonie. Czy rasa ta wyróżnia się czymś niezwykłym prócz skróconego ogona?

Dodaj nowy komentarz