cat
n.d.
n.d.

Kot Orientalny - kuzyn Syjama o nietoperzych uszach

n.d.

Koty orientalne to rasa wyhodowana w oparciu o rasę kota syjamskiego. Orientalne krótkowłose zostały wyhodowane przez ludzi, którzy chcieli stworzyć koty syjamskie bez typowych dla nich znaczeń na futrze. Jacy są bliscy kuzyni Syjamów?

koty orientalne, rasa orientalna, oriental shorthair


Historia

 

W połowie XX. wieku zarówno amerykańscy, jak i brytyjscy hodowcy postanowili stworzyć kota identycznego do Syjama, jednak ubarwienie jego futra miało pozostać w jednolitym kolorze. Udało się to dzięki krzyżówce kota syjamskiego z krótkowłosym amerykańskim, a później z rosyjskim kotem niebieskim. Z ta druga rasą krzyżowany koty w celu osiągnięciu głębokiego, zielonego koloru oczu, który w dzisiejszych czasach jest charakterystyczny dla kotów orientalnych.


Dopiero po kilkunastu latach federacje i stowarzyszenia kotów zaczęły akceptować nową rasę, pierwsi zrobili to Brytyjczycy  a w 1977 roku Orienty uzyskały status pełnego uznania wśród federacji kotów.

 

 

Wygląd


orientalny kot, orientalna rasa, shorthairWygląd i charakterystyka kotów orientalnych krótkowłosych nie odbiega znacząca od Syjamów. Po kuzynach Orienty mają smukłe i mocno zbudowane ciało, a przednie kończyny są nieznacznie krótsze niż tylne. Głowa tej rasy ma kształt klina, natomiast zielone, skośne oczy przypominają kształtem migdały. Wyróżniającą rzeczą u Orientów są także ich uszy, duże i szerokie u podstawy niczym u nietoperzy.


Futro kota orientalnego jest krótkie i sprężyste, mające kilkadziesiąt odmian kolorystycznych zaczynając od kremowego i czarnego, przez czekoladowe, a kończąc na srebrnym czy niebieskim. Te szczupłe kotki nie ważą wiele bo co najwyżej 4,5 kilograma. Co ciekawe, dzięki licznym krzyżówkom opisywana rasa kotów jest mocno uodporniona przez co potrafi przeżyć nawet 20 lat.

 


Pielęgnacja kotów


Orientalne krótkowłose to koty bardzo schludne i łatwe w utrzymaniu. Ich futro wymaga co najwyżej przeczesywania w okresach linienia, a najważniejsze na co trzeba zwracać uwagę to czyszczenie ich dużych uszów. Przy pielęgnacji futra mogą nam pomóc również różnorakie szampony i odżywki, aby futerko pozostawało lśniące.

 


Charakter kota orientalnego


koty orientalne, orientalna rasa, shorthairW tym aspekcie te koty również są zbliżone do kotów syjamskich, choć nie są tak uparte i dominacyjne jak tamte. Orienty także lubią wielogodzinne zabawy, wspinaczki na najwyższe kondygnacje w domu czy ganianie za przynętą. Podobnie jest z ich „gadatliwością” - charakterystycznym pomiaukiwaniem, które w tym przypadku nie jest tak częste i głośne jak u kotów syjamskich.


Warto pamiętać, iż koty orientalne lubią towarzystwo każdego rodzaju i nienawidzą samotności pod każdym względem. Nie są polecane osobom wiecznie zapracowanym i przebywającym ciągle poza domem. Orientalne krótkowłose potrzebują być w centrum uwagi, gdzie będą mogły spożytkować swoje pokłady energii na zwierzęcym towarzyszu bądź ludzkim właścicielu. Wszystkich członków potrafią obdarzyć równym uczuciem, jednak do jednego, wybranego osobnika będą czuły większe przywiązanie i zaufanie niż do innych towarzyszy.


Co ciekawe, można gdzie nie gdzie wyczytać, że koty orientalne to koci odpowiednik rasy psów Border Collie. Wykazują się podobną aktywnością i chęcią do zabawy, co w połączeniu z inteligencją i drygiem do nauki nowych sztuczek, może niektórym przypominać właśnie tę rasę psów – skądinąd uznawaną za najinteligentniejszą rasę psów na świecie.

 

n.d.