cat
n.d.
n.d.

Kot na plaży

n.d.

Wprowadzenia zwierząt na plaże budzi wiele kontrowersji i ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Zazwyczaj w dyskusji tej uwaga skupiona jest na psach. Osobiście nigdy nie spotkałem się z przypadkiem, aby ktoś przyprowadził kota na plaże, ale postanowiłem napisać ten artykuł, aby ktoś dzięki niemu mógł uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z przebywaniem ze swoim pupilem nad polskim Bałtykiem.

 

Sytuacja prawna

 

Kilka lat temu polskie miejscowości nadmorskie zaczęły wprowadzać przepisy regulujące zasady przebywania ze zwierzętami na plaży i były one na niekorzyść zwolenników. Przykładowo Rady Miast Gdańska, Gdyni i Sopotu w 2011 roku wprowadziły bezwzględny zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt na plażę w sezonie letnim, czyli od 1 maja do 30 września. Uchwały Radnych przewidywały 250zł mandatu za niedostosowanie się do przepisy, a pilnowanie tego powierzono oczywiście Straży Miejskiej. Po za sezonem letnim można było wprowadzać psy pod warunkiem smyczy lub kagańca, oczywiście kotów i innych zwierząt ten wymóg nie obowiązywał. Przepisy te podyktowane były głównie względami sanitarno-higienicznymi.

 

Wiele miast poszło tą samą drogą co Trójmiasto, a wraz z tym spadł urok polskich plaż w oczach hodowców kotów i innych zwierząt. Kompromis znaleźli Radni Gdyni, którzy postanowili ustanowić w granicach Miasta Gdynia dwie plaże, na których będzie można swobodnie wprowadzać zwierzęta w okresie letnim. Dla tych co będą wybierać się do Gdyni plaże te znajdują się w Orłowie i Babich Dołach. Okazało się to świetnym rozwiązaniem, a przede wszystkim bardzo sprawiedliwym. Plażowiczom dano prawo wyboru wedle własnego sumienia na jakiej plaży chcą spędzić swój wypoczynek. Wiele innych miast w Polsce zaczęło rozważać wprowadzenie takich samych regulacji jak w Gdyni w efekcie hodowcy zwierząt mają wiele tego typu plaż do wyboru, a znajdą je m.in. w Gdyni, Międzyzdrojach, Pobierowie, Jastarni, Darłowie i Kołobrzegu.

 

 

Przebywanie z kotem na plaży

 

Przede wszystkim należy pamiętać o jedzeniu i wodzie dla naszego pupila. Nie może, także zabraknąć cienia, aby nie doszło do przegrzania organizmu. Koty oczywiście potrafią pływać, ale robią to bardzo niechętnie jedynie w stanach ostateczności nie licząc kilku wyjątków ras, np. Turecki Van. Mimo wszystko nie powinniśmy kota na siłę brać do wody. Jeśli nasz pupil będzie chciał zamoczyć łapki to zrobi to. Ważne, aby nasz kot cieszył się z nowego doświadczenia, a my miło spędzili wakcje.

n.d.