cat
n.d.
n.d.

Kot Bombajski

n.d.

Dzięki staraniom jednej hodowczyni ze Stanów Zjednoczonych powstała rasa kotów, w której uznawany jest tylko jeden kolor umaszczenia. Przez ich czarne futro koty bombajskie są nazywane panterami salonowymi.

kot bombajski, bombajski charakter, rasy kotów


Pochodzenie Bombajczyka


Pewnego dnia niejaka Nikki Hormer zapragnęła mieć kota o rysach azjatyckich, ale z idealnie czarnym futrem – tak aby przypominał dzikiego kota z subkontynentu indyjskiego. W tym celu Amerykanka w latach 50. XX wieku skrzyżowała kota burmskiego z czarnym amerykańskim kotem krótkowłosym. Ta sztuczna hodowla przyniosła efekt w postaci kota bombajskiego, który swoją nazwę wziął od czarnej pantery zamieszkującej tereny Azji.


Hormer dopięła swego i stworzyła miniaturę dzikiego kota, którą określiła „miedzianooką mini panterą z futrem jak lakierowana skóra”. Pod koniec lat siedemdziesiątych światowe kocie federacje uznały rasę kota bombajskiego.

 


Wygląd


rasy kotów, kot bombajski,U Bombajczyków jedynym akceptowanym kolorem krótkiego, przylegającego futra jest czarny. Różni się to nieco od kotów burmańskich mogących mieć także inne umaszczenia np. karmelowe, liliowe czy niebieskie. Co jeszcze wyróżnia koty bombajskie od ich kuzynów to większa długość ciała oraz kończyn.


Przedstawiciele tej rasy są muskularnie zbudowani, przy czym w poruszaniu zachowują wiele gracji. Ich głowy są zaokrąglone, policzki pucołowate a oczy powinny mieć barwę złotą lub miedzianą.

 


Zdrowie i pielęgnacja


Właściciele tychże osobników twierdzą, że Bombajczyki praktycznie nie potrzebują szczotkowania futra. Jednak w okresie linienie zaleca się od czasu do czasu przeczesać sierść kota (sprawdź jak prawidłowo czesać kota?). Wpływ na zdrowy wygląd i odpowiednio silną okrywę włosową ma oczywiście także zdrowa, zbilansowana dieta serwowana zwierzęciu.

 


Charakter kota bombajskiego


rasy kotów, koty rasowe, hodowla bombajskiKoty bombajskie to wymarzeni partnerzy osób, które cenią sobie spokój i odpoczynek. Rasa tych kotów nie przepada za hałasem i chaosem, co może być pewnym problemem jeśli mają przebywać w domu z dziećmi (hałas jest stresujący, co może doprowadzić do gubienia sierści). Myśląc o odpowiednim domu do życia dla Bombajczyków trzeba podkreślić, że właściwym miejscem dla nich będzie dom z ogródkiem, gdzie będą mogły się wybiegać oraz trenować swój instynkt łowiecki.


Opisując kota bombajskiego ciężko nie wspomnieć o jego wzorowym podejściu do pieszczot. Te koty bardzo lubią towarzystwo człowieka i często mogą domagać się głaskania lub wygodnego miejsca na kolanach opiekuna. Pupil odwzajemnia to głośnym, jak na kotka, mruczeniem. Co ciekawe Bombajczyk jest kotem, którem przywiązuje się do każdej z osób w równym stopniu i nie ma swojego ukochanego faworyta.


Rasa kota bombajskiego nie cieszy się taką popularnością jak np. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce cena za kocięta waha się około 2000 złotych, a najdroższe potrafią kosztować nawet 5 tys. zł!

 

n.d.