cat
n.d.
n.d.

Jakie zagrożenia czyhają na kota poza domem?

n.d.

Wszystkie koty, nawet te mieszkające w miastach, na dużych blokowiskach, lubią czasem wybrać się na małe zwiedzanie okolicy. Niestety poza domem czyhają na nie liczne niebezpieczeństwa.

 

 

Niebezpieczeństw, na które narażone są koty wychodzące z domu jest bardzo wiele. I o ile kot dziko żyjący jest przyzwyczajony do zgiełku, ulicznego ruchu i obcych ludzi, nasz domowy pupil może sobie w nieznanym świecie nie poradzić. Przed czym musimy go chronić?

 

Ruch uliczny

 

Jest on najpoważniejszym zagrożeniem dla kotów, które ruszą w nieznane. Z obserwacji i statystyk wynika, że te ciekawskie zwierzęta są bardzo częstymi ofiarami wypadków drogowych, z których rzadko wychodzą bez szwanku. Potrącenie przez samochód kończy się wieloma obrażeniami, a nawet śmiercią. Warto pilnować swojego kota, szczególnie jeśli mieszkamy w mieście, bo z całą pewnością nie nauczymy go zasad ruchu drogowego. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie upilnować mruczka, sprawmy chociaż, by był on lepiej na drodze widoczny. W tym celu możemy kupić na przykład odblaskową obrożę.

 

Inne zwierzęta

 

Kot wychodząc na dwór nie uniknie spotkań z innymi zwierzętami, głównie psami i kotami. Nie wszystkie sierściuchy są przyjaźnie nastawione do innych osobników, mogą je wręcz traktować jako rywali. Takie spotkania kończyć się mogą potyczkami i walkami między zwierzętami, a tym samym zadrapaniami, ugryzieniami, czy rozdartymi uszkami. Oprócz ran odniesionych na polu bitwy, nasz kot może przez kontakt z innymi zwierzętami, zarazić się różnymi chorobami wirusowymi, a nawet wścieklizną. Aby temu zapobiec powinniśmy pamiętać o regularnym szczepieniu oraz odrobaczaniu pupila.

 

Ludzie

 

Niestety zdarza się, że nasz kot na swej drodze napotka niezbyt przyjacielsko nastawionego człowieka. Wśród nich mogą być nawet sadyści lub osoby chcące „oczyścić” okolicę z kotów poprzez umieszczanie trucizny. Takie spotkanie może się dla naszego podopiecznego, który nauczony jest ufać ludziom, skończyć bardzo nieprzyjemnie. W miastach regularnie przeprowadzane są akcje wyłapywania bezdomnych zwierząt, dlatego pamiętajmy, aby nasz kot miał obrożę, identyfikator oraz wszczepiony chip. W razie ucieczki pupila z domu, będziemy mieli większe szanse na odzyskanie go.

 

Niebezpieczeństwa w ogrodzie

 

Wizyta w ogrodzie może być dla kota niezwykłą przygodą, która dostarczy mu wielu niezapomnianych wrażeń. Drzewka, na które można się wspiąć, latające wszędzie owady, ptaki czy hasające wiewiórki to tylko nieliczne z atrakcji. Niestety na działce na kota czeka też wiele niebezpieczeństw. Wiele roślin może być dla niego trujących. Pilnujmy zatem, by pupil nie podgryzał żadnych pędów i kwiatów. Trzeba schować wszelkie nawozy i środki chemiczne, szczególnie oleje, farby i pestycydy, do których zwierzę może mieć dostęp. Zagrożeniem może być oczko wodne, w którym nieuważny kot może nawet utonąć. Z ogrodu nasz pupil może w niespodziewanym momencie uciec, dlatego najlepiej jest działkę ogrodzić dość wysokim kotem lub przygotować specjalnie dla naszego pupila zamknięty kojec.

 

Pasożyty

 

Na dworze na kota czekają między innymi kleszcze, pchły i komary. Zwierzak może się nawet zarazić pasożytami wewnętrznymi, na przykład tasiemcem lub glistą. Po każdej wycieczce pupila powinniśmy dokładnie obejrzeć jego sierść i skórę w poszukiwaniu nieproszonych gości. Profilaktycznie warto także używać specjalnych kropelek i kremów, które zaaplikowane na grzbiet zwierzęcia, odstraszają kleszcze i pchły. Jeśli jednak znajdziemy u naszego kota jakieś pasożyty, powinniśmy szybko zareagować używając odpowiednich środków lub udając się do weterynarza.

n.d.