cat
n.d.
n.d.

Jak zadbać o sierść pupila?

n.d.

Lśniąca i gładka sierść naszego pupila zdradza dużo o jego zdrowiu i kondycji fizycznej. Mówi także o ogólnym samopoczuciu psa lub kota i funkcjonowaniu organizmu. Jednak czy wiemy, jak o nią odpowiednio zadbać?

 

 

 

Obecnie na rynku weterynaryjnym jest bogaty wybór preparatów wpływających na stan okrywy włosowej, naskórka i skóry właściwej. Podstawą jest regularna ochrona przeciwko pasożytom zewnętrznym oraz pasożytom wewnętrznym, które mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na stan skóry i sierści.


Wybór preparatów przeciwko pasożytom skóry (pchłom, kleszczom czy świerzbowcom) jest bardzo szeroki, wyróżnia się środki „spot on” do stosowania bezpośrednio na skórę zwierzęcia, najczęściej mają one szerokie spektrum działania szczególnie na jaja pasożytów i postaci larwalne, niektóre działają także na pasożyty wewnętrzne (robaki obłe czy tasiemce).
 

Dodatkowo można stosować szampony,  w celu utrzymania lepszej kondycji sierści i naskórka, zawierające pantenol, alantoinę, biotynę, liposomy i octan tokoferolu (wit. E), przeznaczone szczególnie dla skóry przesuszonej, podatnej na podrażnienia i uczulenia. Mogą być także stosowane przy stanach zapalnych skóry i problemach alergicznych. Szampony wzbogacone o chlorheksydynę, działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, przeznaczone są jako preparaty wspomagające przy leczeniu zakażeń grzybiczych i bakteryjnych skóry oraz naskórka. Oprócz preparatów w formie szamponów, dostępny jest także nawilżający preparat w sprayu do skóry wrażliwej, który zwiększa elastyczność skóry i zapobiega jej nadmiernemu przesuszaniu.

 

Zawarte w preparacie składniki (alantoina, biotyna czy pantenol) odnawiają ochronną warstwę białkowo – lipidową naskórka i okrywy włosowej. Do skóry szczególnie wrażliwej polecany jest preparat zawierający także wyciąg z aloesu, rumianku oraz koloidalną skrobię owsianą, który działa łagodząco na naskórek i skórę właściwą.

 

Dla psów, u których występuje bakteryjne zapalenie mieszków włosowych lub łojotok poleca się szampon zawierający nadtlenek benzoilu, wykazujący silne właściwości antyseptyczne. W przypadkach łojotoku tłustego polecany jest środek z siarką, dziegciem i kwasem salicylowym. Zawarty w preparacie dziegieć wpływa normalizująco na wytwarzanie łoju przez gruczoły łojowe oraz zapobiega nadmiernemu złuszczaniu naskórka. Związki siarki wpływają na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej skóry. UWAGA – nigdy nie należy stosować szamponów z dziegciem u kotów, ponieważ można spowodować martwicę skóry!!!

 

Jeżeli mamy do czynienia z łojotokiem suchym, polecanym produktem jest preparat z kwasem salicylowym i pochodnymi kwasu undecylowego, które działają keratolitycznie oraz keratoplastycznie. Szampon ten przeznaczony jest dla psów i kotów. Jeżeli u naszego pupila występują bakteryjne i grzybicze stany zapalne skóry, dobrym rozwiązaniem jest płyn antyseptyczny dla psów i kotów zawierający chlorheksydynę, która działa zarówno na bakterie G + i G – oraz grzybostatycznie na większość grzybów oraz drożdży chorobotwóryczych.


Nie należy zapominać o pielęgnacji uszu oraz przewodów słuchowych u psów i kotów. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do ich czyszczenia. Pomagają one zmiękczyć woszczynę oraz ułatwić jej usunięcie z przewodów słuchowych. Wyciąg z rumianka zawarty w tych preparatach pomaga łagodzić stany zapalne w zewnętrznych częściach małżowin usznych, a substancje myjące ułatwiają usunięcie zanieczyszczeń zbierających się w małżowinach usznych.


Odpowiednia dieta również wpływa dobrze na stan skóry i okrywy włosowej. Diety komercyjne są już odpowiednio zbilansowane, dlatego nie należy podawać dodatkowych preparatów witaminowo – mineralnych, chyba że po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

Dla alergików zalecane jest podawanie diet weterynaryjnych, które ograniczają problemy skórne. Pokarmy przygotowywane w domu należy odpowiednio bilansować i wzbogacać o preparaty witaminowo – mineralne, które będą wpływać na stan skóry oraz sierści, np. bogate w kwasy omega – 3 i omega – 6 (nienasycone kwasy tłuszczowe), które odżywiają naskórek, skórę właściwą oraz zapewniają gładkość i elastyczność okrywy włosowej. Preparaty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zawierające pantenol, alfa – tokoferol i biotynę, zapobiegają łupieżowi oraz nadmiernemu wypadaniu sierści. Środki zawierające komplet witamin z grupy B, wit. A, D, E, C, kwas foliowy, aminokwasy, żelazno, mangan, cynk są szczególnie polecane dla zwierząt w okresie wzrostu, w trakcie rekonwalescencji, przy niedoborach żywieniowych i problemach ze skórą oraz okrywą włosową. Preparat bogaty w biotynę poprawia wygląd skóry i sierści, można podawać go w okresie linienia w celu przyspieszenia odrostu sierści oraz po przebytych chorobach skórnych (zapaleniach, utracie elastyczności, wypadaniu sierści). Wszystkie te preparaty dostępne są w lecznicach weterynaryjnych, część z nich można nabyć w sklepach zoologicznych, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.
 

Opiekunowie zwierząt powinni pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści i skóry, poprzez szczotkowanie swoich milusińskich, szczególnie w okresach zmiany okrywy włosowej. Niektóre rasy psów, np. yorkshirre teriery, nie posiadają podszerstka, ich sierść (a w zasadzie włosy) wymagają szczególnej troski i regularnego wyczesywania - w przeciwnym razie włosy mogą się skołtunić i nie będzie można ich rozczesać. Jeżeli nie ma takiej potrzeby,  niewskazane są zbyt częste kąpiele psów i kotów, ponieważ można u zwierzaków doprowadzić do przesuszenia skóry i naskórka. Odpowiednia pielęgnacja okrywy włosowej u naszych pupili to podstawa zdrowia i dobrego wyglądu zwierzęcia.

n.d.