cat

Jak pomagać bezpańskim kotom?

Wbrew pozorom koty nie mają wcale łatwego życia w mieście. Warunki do ich samodzielnego bytowania wciąż się pogarszają. Jak możemy pomóc bezdomnym kotom?

 

 

 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że to nie tylko koty potrzebują naszej pomocy – one mogą pomóc nam! Wiele osób zamyka szczelnie okna do swoich piwnic, przez co koty nie mają schronienia. Z drugiej jednak strony powoduje to, że w tych pomieszczeniach zasiedlają się częściej szczury i myszy, które koty mogą wytępić. Zamiast więc utrudniać bezpańskim kotom życie, wspomóżmy je, a na pewno otrzymamy „zapłatę”.

 

Najważniejsze jest oczywiście karmienie zwierząt, które zazwyczaj szukają resztek jedzenia w śmietnikach. Nie zawsze jest to łatwe, bo najczęściej wyrzucamy śmieci w szczelnie zamkniętych workach foliowych, z którymi koty nie zawsze sobie radzą. Ponadto zamykane są targowiska i bazary, które dla bezdomnych zwierząt od zawsze były okazją do „upolowania” czegoś na obiad.

 

Jeśli już zdecydujemy się karmić bezpańskie koty kręcące się w pobliżu naszego mieszkania, ważne jest, byśmy robili to regularnie. Zwierzęta bowiem przyzwyczają się do żywiciela i będą przychodziły w wyznaczone miejsce. Musimy być świadomi, że stajemy się jedynymi opiekunami tych biednych sierściuchów. Pamiętajmy też, że dokarmianie kotów kosztuje. Należy zatem przemyśleć, czy nasz budżet domowy pozwala na takie „ekstra” wydatki. Warto też pomyśleć o „wspólniku”. Może jakiś sąsiad, również poruszony nieszczęściem zwierząt, wspomoże nas w sprawowaniu nad nimi opieki. Zawsze to o połowę mniej obowiązków i wydanych pieniążków.

 

Należy pamiętać, że koty powinny być karmione codziennie, najlepiej o tej samej porze. Optymalnie byłoby, gdyby był to moment cichy, spokojny, gdy nikt by zwierzakom nie przeszkadzał. Dobrą porą jest wieczór – w końcu to czas najwyższej aktywności kotów. Jedzenie powinniśmy podawać w miejscu zacisznym, osłoniętym od opadów. Miski należy regularnie oczyszczać z resztek i myć. Nie muszą to być zaraz specjalne miski ze sklepu zoologicznego. Wystarczą plastikowe pojemniki, na przykład po lodach, margarynie lub styropianowe tacki po mięsie.

 

Czym karmić bezpańskie koty? Przede wszystkim jedzenie musi być świeże i najlepiej przeznaczone dla zwierząt. Wskazane będą zatem suche karmy i specjalne puszki mięsne dla kotów. Możemy też dać kotu podroby oraz mięso drobiowe, wołowe lub wieprzowe. Aby urozmaicić posiłki, a także trochę zaoszczędzić, możemy te produkty wymieszać z ugotowanym ryżem lub drobnym makaronem. Oprócz tego pamiętajmy o podawaniu mleka, szczególnie młodym kotkom oraz wody.

 

Warto także pomyśleć o jakimś schronieniu dla naszych podopiecznych. Możemy samodzielnie wykonać niewielką budkę ze styropianu, kartonu i słomy, w której koty będą mogły nocować. Taki „domek” najlepiej jest ulokować w jakimś zacisznym miejscu, gdzie zwierzęta nie będą narażone na opady deszczu oraz intruzów. Można nawet pomyśleć o kuwecie wypełnionej piaskiem lub żwirem, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że jej czyszczenie będzie  dodatkowym obowiązkiem.

Obrazek użytkownika anna-woloncewicz

Nasz specjalista Anna Wołoncewicz

Redaktor portalu - miłośniczka zwierząt, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polecane artykuły

  • Chyba nikt z nas nie lubi podczas spaceru omijać psich odchodów czy martwić się o bezpieczeństwo dzieci bawiących się w piaskownicach. A jednak wciąż wielu właścicieli psów nie sprząta po swoich pupilach i dziwi się tym, którzy to robią.
  • Wprowadzenia zwierząt na plaże budzi wiele kontrowersji i ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Zazwyczaj w dyskusji tej uwaga skupiona jest na psach.
  • Wielu z nas zastanawia się, dlaczego psy czasem jedzą trawę. Prawda jest taka, że nie ma jednego wyjaśnienia.

Dodaj nowy komentarz