cat

Jak opiekować się starszym psem?

W jakim wieku nasze zwierzaki stają się seniorami? Czy potrzebują wtedy więcej uwagi i innego rodzaju opieki? Te pytania często stawiają sobie właściciele, których zwierzę nie należy już do najmłodszych. Jak się nim zająć i  na co zwrócić uwagę, wyjaśnia lekarz weterynarii.

 

 

 

Pojęcie geriatria oznacza naukę o chorobach wieku starczego. Jest to termin gałęzi nauk medycznych zajmujących się chorobami ludzi w starszym wieku, ale odnosi się również do działu medycyny weterynaryjnej zajmującego się chorobami psów i kotów w starszym wieku.

 

 

Od kiedy można powiedzieć, że nasz pupil staje się seniorem? U psów jest to wiek powyżej 7 – 8 lat u ras średnich i dużych oraz 8 – 9 lat u ras małych i miniaturowych. O kocie - seniorze możemy powiedzieć w momencie ukończenia przez niego 10 lat.

 

 

Kontrola zdrowia w okresie „jesieni życia” jest szczególnie ważna i pożądana, dlatego należy zapewnić naszym milusińskim regularne wizyty u weterynarza. Na początku tego okresu wizyty powinny być przeprowadzane minimalnie w odstępach 6 miesięcznych. Jeżeli będą się pojawiać problemy zdrowotne u naszego zwierzaka, wówczas oczywiście należy zwiększyć ich częstotliwość. Ważną rolę spełniają opiekunowie zwierząt, ponieważ to oni na co dzień przebywają ze swoim pupilem i to właśnie oni przekazują informacje o obecnym stanie zdrowia swojego zwierzęcia, jego zachowaniu czy żywieniu.

 

 

Lekarz weterynarii powinien przeprowadzić ogólne badanie pacjenta geriatrycznego: zbadać błony śluzowe, stan oczu i funkcjonowanie narządu wzroku oraz słuchu; zbadać węzły chłonne; osłuchać klatkę piersiową, oceniając pracę serca i płuc; wykonać badanie palpacyjne jamy brzusznej; ocenić kończyny przednie i tylne a także kręgosłup poprzez omacywanie; sprawdzić stan uzębienia oraz kondycję dziąseł i przyzębia; u samców poprzez badanie per rectum ocenić wielkość gruczołu krokowego, a u samic zbadać palpacyjnie gruczoł sutkowy; skontrolować kalendarz szczepień przeciwko chorobom zakaźnym oraz najbliższy termin odrobaczenia.

 

 

Ważną rzeczą jest również ocena masy ciała u zwierzęcia starszego, jego regularne ważenie i zapisywanie poszczególnych wyników. Lekarz weterynarii powinien także wykonać przeglądowe badanie krwi (morfologia i biochemia), aby ocenić funkcjonowanie narządów wewnętrznych (wątroby, trzustki, nerek, jelit). Jeżeli dane parametry wyjdą ponad normę, zaleca się wtedy inne badania dodatkowe, np. badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, badanie radiologiczne klatki piersiowej, badanie kardiologiczne, aby ocenić pracę mięśnia sercowego.

 

 

Opiekunowie starszych zwierząt także powinni spełniać określone zadania związane z kontrolą stanu zdrowia swoich pupili: podawać odpowiedni rodzaj pokarmu (dla psów lub kotów chorujących na cukrzycę – odpowiednie diety weterynaryjne oraz podaż insuliny); w przypadkach pokarmu przygotowywanego w domu, dbać o odpowiednie jego zbilansowanie preparatami witaminowo-mineralnymi, które utrzymują w dobrej kondycji skórę i sierść. Ważną sprawą jest też włączenie do profilaktyki narządu ruchu (głównie stawów) preparatów wpływających na chrząstki stawowe. Ponadto opiekun musi odpowiednio „dawkować” ruch swojemu pupilowi, aby nie doprowadzić do problemów ze stawami i kręgosłupem.

Pamiętajmy zatem o właściwej opiece nad starszym zwierzęciem, regularnych wizytach w lecznicach weterynaryjnych, a także szybkim kontakcie z weterynarzem w nagłych przypadkach.

Obrazek użytkownika Maciej

Nasz specjalista Lek. wet. Maciej Grzegory

Lek. wet. Maciej Grzegory w latach 2003-2009 studiował na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz