cat
n.d.
n.d.

Jak kąpać psa?

n.d.

Na samą myśl o kąpieli, zarówno pies, jak i jego właściciel czują… delikatnie mówiąc, dyskomfort. Obraz psa pokrytego pianą i  uciekającego po całym mieszkaniu, dość mocno zakorzenił się w świadomości opiekunów i skutecznie zniechęca do wykąpania czworonoga, nawet jeszcze przed podjęciem pierwszej próby. Zupełnie niepotrzebnie!

 

 

 

Oto kilka zasad, z którymi warto zapoznać się przed wykąpaniem psa:

 

 

Kąpiel zaplanujmy na wieczór i dzień niestresujący dla zwierzęcia

 

Jeśli nasz pupil nie wytarzał się na spacerze w czymś brzydko pachnącym i nie wymaga natychmiastowej kąpieli, zaplanujmy tę czynność na wieczór, kiedy pies będzie już po ostatnim spacerze.

 

Pamiętajmy również o tym, żeby nie kąpać psa w dniu, w którym miał jakieś stresujące przeżycie, np. wizytę u lekarza. Przed przyprowadzeniem zwierzaka do łazienki, zapewnijmy mu trochę pieszczot. Niech kąpiel kojarzy mu się z przyjemnością, nie z karą.

 

 

 

Wszystko co niezbędne przygotujmy wcześniej

 

Wszystkie rzeczy, które będą nam potrzebne do przeprowadzenia kąpieli przygotujmy zanim przyprowadzimy psa do łazienki. Pozwoli to sprawniej zorganizować cały zabieg, a tym samym zredukować stres zwierzaka, skrócić czas kąpieli oraz wyeliminować potrzebę otworzenia drzwi pomieszczenia w celu np. doniesienia jakiejś rzeczy.

 

 

Zadbajmy o odpowiednie przygotowanie wanny

 

Dno wanny koniecznie wyłóżmy antypoślizgową matą. Zdenerwowany pupil na pewno będzie próbował uciec, może się wówczas poślizgnąć i zrobić sobie krzywdę. Dlatego dobrze jest też zawiesić ręczniki na brzegu wanny – zamortyzują one ewentualne uderzenie się psa.

 

Nasze zdenerwowanie szybko udzieli się psu. Podczas kąpieli trzymajmy zwierzę w sposób zdecydowany, ale tak by nie czuło się uwięzione. Mówmy do niego spokojnym, łagodnym głosem. Nie wkładajmy go do wanny zbyt gwałtownie!

 

 

Do kąpieli użyjmy wody w optymalnej ilości i o odpowiedniej temperaturze

 

Temperatura wody powinna wynosić 37-38 ⁰C. Jeśli kąpiemy psa w wannie napełnionej wodą, pamiętajmy, że jej poziom powinien sięgać psu nieco poniżej klatki piersiowej. Od czasu do czasu uzupełniajmy ją wodą cieplejszą, szczególnie jeśli kąpiel się przeciąga.

 

 

Nauczmy się dobrze używać szamponu

 

Zanim zmoczymy psa, możemy zwilżyć delikatnie jego sierść wodą. Do zmoczenia sierści, a potem do jej spłukania, najlepiej nadaje się prysznic. Jeśli go nie posiadamy, polewajmy psa wodą z niedużego kubeczka, omijając głowę i posuwając się w kierunku od szyi do ogona.

 

 

Odpowiednio dobrany do potrzeb naszego psa szampon, powinien być rozcieńczony z niewielką ilością wody i polewany również z kubeczka (nigdy bezpośrednio z butelki!). Należy go dokładnie wetrzeć w skórę zwierzaka, uważając przy tym, aby nie dostał się do jego oczu, uszu, nosa i pyska. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w uszach psa tamponów, które zapobiegną dostaniu się do nich szamponu i wody. Spłukiwanie psa również przeprowadźmy bardzo ostrożnie i delikatnie. Płuczmy dokładnie, aż do całkowitego usunięcia piany.

 

Pamiętajmy, że użycie do kąpieli byle jakiego szamponu np. ludzkiego, może wywołać u naszego psa reakcję alergiczną!

 

 

Osuszmy psa

 

Przed wypuszczeniem psa z łazienki, należy osuszyć go ręcznikiem i pozwolić mu się otrząsnąć, aby sam pozbył się nadmiaru wody. Bądźmy przygotowani na to, że kiedy będzie miał już możliwość biegania po całym mieszkaniu, będzie wycierał się o sofy, fotele i narzuty, dlatego warto takie miejsca wcześniej przykryć ręcznikami. Dopóki nasz psiak całkowicie nie wyschnie, pozamykajmy wszystkie okna i unikajmy przeciągów. Jeśli musieliśmy go wykąpać przed ostatnim spacerem, upewnijmy się, że jest już zupełnie suchy!

 

 

Psy kąpiemy najczęściej wtedy, kiedy wytarzały się w czymś brzydko pachnącym lub gdy sierść jest tłusta czy zakurzona. Ponieważ kąpiel usuwa z psiej sierści substancje tłuszczowe, które zabezpieczają ją przed przemoczeniem i zwiększają jej zdolności izolacyjne, nie należy tego zabiegu dokonywać zbyt często.

 

Przeciwwskazania do kąpieli stanowią: wiek psa mniejszy niż 6 tygodni, choroba (wyjątkiem są kąpiele lecznicze na schorzenia skórne) oraz w przypadku młodych psów – okres do dwóch tygodni od podania szczepienia, gdyż stres związany z kąpielą może zaburzyć odporność organizmu.

n.d.