cat

Jack Russell terrier

Jack Russell terier to coraz częściej pies towarzyski, który ze względu na swoje niewielkie rozmiary zdaje się idealnie pasować do miejskiego trybu życia. Niech nikogo nie zwiedzie jednak jego słodki wygląd – ten niewielki terier to zapalony myśliwy, który od właściciela wymaga nie tylko ruchu, ale i zaangażowania oraz pomysłowości.

 

 

 

 

Pochodzenie:

 

Jack russell terrier to pies bardzo aktywnyRasa pochodzi z Anglii, gdzie została stworzona przez pastora, a także zapalonego myśliwego, Johna „Jacka” Russella. Był on aktywnym kynologiem, który z wielką pasją zajmował się oceną terierów oraz ich hodowlą. Celem, który chciał osiągnąć pastor z hrabstwa Devon, było otrzymanie psa niewielkich rozmiarów, bardzo aktywnego i praktycznie niezmordowanego, który dodatkowo uczestniczyłby w polowaniach. Pierwszą suką, którą można uznać za pierwowzór rasy, była Trump. Teriery w tym typie zostały nazwane od imienia pierwszego hodowcy, jednak uznanie ich jako odrębnej rasy nastąpiło dopiero w latach 90. XX wieku.

 

Jack Russell terrier został uznany jako odrębna od Parson Russell terriera rasa dopiero w 2000 roku. Obecny jack został rozpowszechniony w hodowli w Australii, którą wraz z Wielką Brytanią uznaje się za jego kraj patronacki.

 

 

Wygląd:

 

Jack Russell terrier to pies niewielkich rozmiarów: wzorzec podaje, że może mieć on 25-30 cm w kłębie, zaś na 5 cm wzrostu powinien przypadać 1kg masy ciała. Zarys ciała psa powinien być prostokątny – pies jest dłuższy niż wyższy; grzbiet prosty, szyja dobrze zbudowana. Całe ciało jest mocne, muskularne, pies jest krótkołapy i raczej masywny, w odróżnieniu od długonogiego i szczupłego Parson Russell terriera. Uszy są złamane, w kształcie płatków róż, przylegające do głowy, ruchliwe przy nasłuchiwaniu dźwięków.

 

Jack russell terrier w trakcie wystawyDopuszczalny kolor sierści to dominujący biały ze znaczeniami – znaczenia mogą być w odcieniach brązu oraz czerni, ale nie powinno być ich zbyt wiele i najlepiej, gdy występują na głowie oraz nasadzie ogona. Możliwe jest występowanie osobników zupełnie białych. Sierść może występować w odmianie gładkiej, złamanej oraz szorstkiej.

 

 

Charakter:

 

Jack Russell teriery są psami bardzo aktywnymi, żywiołowymi i radosnymi z usposobienia. Mają tysiące pomysłów na minutę, dlatego właściciel musi być nastawiony na rozmaite, dziwne idee, które wpadają psom tej rasy do głowy. Jacki są bardzo pobudliwe, co oznacza, że nawet mała rzecz jest w stanie wzbudzić w nich ekscytację. Bywają niepokorne, stąd właściciel powinien odpowiednio mocno przyłożyć się do ich konsekwentnego i cierpliwego wychowania. Zazwyczaj kochają ludzi, dobrze sprawdzają się w domach z dziećmi, jednak trzeba uważać, aby podczas zabawy i zbytniej ekscytacji przypadkowo nie zrobiły małemu dziecku krzywdy. Odpowiednio zsocjalizowany z innymi psami, jack będzie dla nich przyjazny.

 

Biały jack russell terrierPsy tej rasy wyróżniają się niezwykłą odwagą, zaciętością oraz pokładami energii, które wynikają z ich cech użytkowych. Uwielbiają pościgi za szybko uciekającymi przedmiotami, dlatego dobrze sprawdzają się w bieganiu za piłką czy frisbee – trzeba jednak uważać, ponieważ potrafią pogonić również drobną zwierzynę czy kota. Często występują w agility, jako że lubią ruch; łatwo uczą się nowych sztuczek. Mają bardzo wyczulony węch, dlatego w terenie, gdzie występują drobne, dzikie zwierzęta, należy być czujnym i mieć psa pod kontrolą. Bywają szczekliwe, lecz zazwyczaj odzywają się w sytuacji zagrożenia czy zabawy. Łatwo dostosowują się do nowych warunków, zmian, lecz są bardzo mocno przywiązane do właściciela.

 

 

Utrzymanie:

 

Szata psa nie jest wymagająca w utrzymaniu – włos jacków nie powinien być jedwabisty, tylko twardy i ostry, dzięki czemu nie brudzi się tak łatwo. Psy szorstkowłose należy regularnie trymować, aby utrzymać dobrą jakość sierści.

 

Jack russell terrier - szczeniakJack Russell teriery są rasą dość zdrową, choć możliwe jest występowanie u nich pierwotne zwichnięcie soczewki (PLL) czy ataksja – dobrze, gdy osobniki hodowlane mają przeprowadzane badania w tym kierunku. Prócz tego, u psów całkowicie białych może występować głuchota, która jest wadą eliminującą z hodowli. Czasami zdarzają się u nich problemy ze stawami kolanowymi, typowe jednak dla psów starszych i częściej występujące u suczek. Tutaj szerzej przeczytasz nt. zdrowie jack russell terriera

 

 

Ciekawostki:

 

Psy tej rasy, używane do hodowli, powinny przechodzić próby pracy. Jacki są używane jako norowce i - rzadziej - jako dzikarze – są to jedne z nielicznych terierów, których zadaniem było nie zabicie zwierzyny, a jedynie jej wypłoszenie z kryjówki.

 

W Irlandii po dziś dzień są to psy typowo wiejskie i utrzymywane na farmach, gdzie pilnują obejścia oraz tępią plagi szczurów i drobnych gryzoni.

 

Przedstawiciel tej rasy, Uggie, zagrał w filmie „Artysta”, który przysporzył mu niebywałej popularności. Pies otrzymał nagrodę Złotej Obroży, zaś rok wcześniej w Cannes nagrodę Palm Dog. Wystąpił również na czerwonym dywanie podczas wręczania Złotych Globów oraz Oscarów.

Obrazek użytkownika Paulina Dudek

Nasz specjalista Redaktor Paulina Dudek

Polecane artykuły

  • Labrador to wszechstronny pies, który przy odpowiednim wychowaniu sprawdzi się w każdej sytuacji. Jest bardzo popularny w polskich domach, ale rzadko kiedy ktoś wykorzystuje jego potencjał.
  • Owczarek niemiecki to jedna z najbardziej popularnych ras psa, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest to pies bardzo chętny do współpracy z człowiekiem, ale jednocześnie wymagający konsekwentnego i zdecydowanego prowadzenia.
  • Wyżeł weimarski to jedna z ras, które po dziś dzień zachowały swoje pierwotne przeznaczenie. Choć doskonale sprawdzają się jako psy myśliwskie, coraz więcej osób bierze je do domu i wychowuje na psy towarzyszące.
Obrazek użytkownika Anonim

jack russell terrier - wychowanie szczeniaka

to wcale nie szatan, one już takie są ruchliwe.
Obrazek użytkownika Anonim

rasa przywiązana do właściciela

Mój jack ma obecnie 7 miesięcy.Od małego miał ogromną potrzebę gryzienia i przeźuwania.Gryzł głównie w okolicach kostek i rąk,nie można było spokojnie przejść,bo od razu ,,atakował" kapcie na stopach albo skarpetki.przy głaskaniu gryzł ręce,czasem nawet dość mocno.Ale to normalne u tej rasy i trzeba po prostu przetrwać ten trudny wczesnoszczenięcy okres;)Teraz gryzienie mamy praktycznie za sobą.Poza tym to świetna rada dla rodziny-ogromnie oddany,pozytywnie nastawiony do życia i innych ludzi,nie przejawiający agresji wobec otoczenia.Bardzo inteligentna rasa,którą szybko przyucza się do czystości i warunków panujących nawet w bardzo małych mieszkaniach.Te psy prawie w ogóle nie chorują.Za właścicielem pójdą wszędzie i bardzo przeżywają jego brak uwagi.
Obrazek użytkownika Anonim

Szatan nie pies

Gryzie każdego po nogach w okolicach kostki. Szarpie za nogawki, jest potwornie zły jak mu się sprzeciwię - gryzie potwornie boleśnie do krwi. Mam 8-letnią wnuczkę, która przebiegała obok niego, a on złapał ją za nogę i ugryzł. Ten nas piesek ma dopiero 3 miesiące i martwię się co będzie dalej jak będzie starszy.
Obrazek użytkownika Anonim

Psa trzeba odpowiednio

Psa trzeba odpowiednio wychować, zwłaszcza jack russell-a. Szczeniak 3 miesiące po prostu chce się bawić a przemieszczające się nogi ludzkie są w zasięgu jego wzroku i mozliwosci. Nie należy się "martwić" tylko odpowiednio ze szczeniakiem postępować ;)
Obrazek użytkownika Anonim

ważne wychowanie

Mamy tego pieska już 3 lata i podstawą w wychowaniu jest pokazanie mu kto w rodzinie rządzi jeśli go pani tego nauczy to będzie wiernymi posłusznym przyjacielem rodziny
Obrazek użytkownika Anonim

Kocham te pieski

Urocza rasa pieska dla każdego!
Obrazek użytkownika Anonim

Pytanie

Ile kosztują szczeniaki tej rasy? Zmieszczę się w 300zł?
Obrazek użytkownika Anonim

nie

psy kosztują1000-2500
Obrazek użytkownika Anonim

Ile kosztują odpowiedz

Prawie 1000 z rodowodem nawet wiecej
Obrazek użytkownika Anonim

nie zmieścisz

rasowe szczenię kosztuje od 1000 zł w górę. Pamiętaj że tylko rodowody Związku Kynologicznego w Polsce są warte zainteresowania
Obrazek użytkownika Anonim

Związek Kynologiczny w Polsce

Ta rasa wywodzi się z Anglii i ZKP co najwyżej jest respektowany na świecie.

Dodaj nowy komentarz