cat

Głuchota białych psów

Nazwa tej jednostki chorobowej nie jest precyzyjna. Z tego co aktualnie wiadomo ten rodzaj głuchoty związany jest nie tylko z białym umaszczeniem (albinos), ale może występować u ras, u których tylko część włosów jest białych (na przykład łaciatych biało-czarnych albo marmurkowych). Niemniej faktycznie łączy się z kolorem włosów.

 

 

                     

Czy to choroba genetyczna?

Ten rodzaj głuchoty ma podłoże w genach, ale jej przekazywanie nie jest jak na razie zupełnie jasne. Choroba ta występuje stosunkowo rzadko, wymaga specjalistycznego sprzętu, aby w pełni ją potwierdzić, poza tym dziedziczy się prawdopodobnie na kilka sposobów, co znacznie utrudnia badania i jednoznaczne ustalenie jak do niej dochodzi.

 

Co ma kolor do głuchoty?

 

Melanocyty to komórki barwnikowe, które nadają barwę sierści, skórze, tęczówce oka. Albinosi w ogóle ich nie mają, a psy białe czy niebieskookie - mają ich mniej. Nie każdy wie, że melanocyty znajdują się też w ściankach naczyń krwionośnych.

 

To właśnie ich zmniejszonej liczbie w naczyniach krwionośnych przypisuje się związek z niedostatecznym ukrwieniem ślimaka, co prowadzi do obumarcia nerwów go zaopatrujących w pierwszych tygodniach życia, a co za tym idzie nieodwracalną głuchotą.

 

Wrodzona głuchota została wykazana u co najmniej 85 ras psów o różnym umaszczeniu, ale występuje częściej u psów, które mają białą sierść (przynajmniej na części ciała).

 

Jak ta cecha jest przekazywana?

 

Jak już było wspomniane - nie do końca to wiadomo. Za kolor sierści zazwyczaj nie odpowiada tylko jedna para genów, częściej jest ich kilka. Dopiero badania nad całym genomem poszczególnych ras dotkniętych tą przypadłości przyniosą odpowiedź na to ważne pytanie.

 

Jakich ras psów dotyczy ten rodzaj głuchoty?

 

Nie sposób wymienić wszystkich, ale jak widać należą do nich dość popularne u nas rasy. Niebieskie oczy dodatkowo zwiększają szansę głuchoty.

 

bulterier

dalmatyńczyk

buldog francuski

border collie

seter angielski

owczarek szkocki

owczarek staroangielski

jack russel terrier

West Highland White Terrier

 

Nie rozmnażaj głuchych psów!

 

Piszę to na wszelki wypadek, bo wierzę, że nie ma ludzi aż tak nierozsądnych.

Problem zaczyna się, kiedy chodzi o hodowców: co doradzić hodowcy, który poświęcił wiele lat na stworzenie idealnej linii i nagle urodzi się szczenię głuche? Czy rodziców szczeniaka powinno się zupełnie wykluczyć z hodowli? A jego rodzeństwo?

 

Dopóki nie poznamy szczegółów dziedziczenia oraz prostych testów na wykrywanie nosicieli, nie uda się zmniejszyć częstotliwości występowania tego rodzaju głuchoty. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i na przykład nie krzyżować dwóch niebieskookich psów, nawet zdrowych, z rasy predysponowanej do głuchoty.

Obrazek użytkownika przychodniapankracy

Nasz specjalista lek. wet. Jolanta Kijewska

Lekarz weterynarii z kilkuletnim stażem pracy ze zwierzętami towarzyszącymi, prowadzący własną praktykę weterynaryjną w Łodzi.

Polecane artykuły

  • Tężyczka poporodowa suk, inaczej hipokalcemia poporodowa, jest to jedno z najpoważniejszych zaburzeń okresu poporodowego u suk.
  • Bywają sytuacje, w których pies traci znacznie więcej sierści i to poza okresem linienia. Skąd tak nagła utrata włosów i jakie są przyczyny łysienia psów?
  • Zdarza się, że podczas rutynowego badania klinicznego wykonywanego przed szczepieniem, lekarz weterynarii wykrywa u psa powiększony węzeł chłonny. Podejmuje wówczas decyzję o wykonaniu dodatkowych badań, gdyż istnieje podejrzenie chłoniaka.

Dodaj nowy komentarz