cat

Egipski Mau

Każdy z nas na pewno kojarzy z lekcji historii staroegipskie malowidła przedstawiające koty często jako wizerunek boga. Koty były otoczone w starożytnym Egipcie szczególną czcią. Obrazki w piramidach przedstawiają ich smukłą sylwetkę, stojące uszy i czujne spojrzenie. Zastanawialiście się kiedyś co to za rasa kota? Jeśli tak, a nie sprawdziliście odpowiedzi w książkach to zapraszam do lektury o egipskim mau.

 

Historia egipskiego mau

 

Nie do końca wiadomo jaka rasa kota widnieje na zabytkowych murach w Egipcie. Porównując wygląd kotów z obrazków ze współczesnymi rasami można przypuszczać, że jest to przodek dzisiejszego mau co w języku staroegipskim znaczy po prostu „kot”. Najprawdopodobniej były to udomowione osobniki kota nubijskiego (przodka kota domowego) posiadające centkowane futro. W latach 50. XX wieku sprowadzono kilka osobników do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko dostrzeżono podobieństwo do kotów z egipskich hieroglifów i  ostatecznie wyhodowano wzorzec rasy. W 1977 roku oficjalnie uznano rasę i dopuszczono do wystaw, gdzie szybko wzbudziły duże zainteresowanie Amerykanów. Jednak do Europy koty te przybyły dopiero w latach 90., a ich hodowle na Starym Kontynencie rozpoczęto w Szwajcarii, w której do dzisiaj cieszą się olbrzymią popularnością.

 

 

Wygląd

 

Jest to kot średnich rozmiarów o bardzo smukłej i eleganckiej sylwetce. Ich charakterystyczną cechą jest centkowane futro, jego wyjątkowość polega na tym, że cętki znajdują się jedynie na zewnętrznej stronie. Jeśli, któryś z czytelników naszego portalu będzie miał okazje oglądać egipskiego mau warto głaszcząc go rozetrzeć futro i w tedy ujrzymy jedynie biały kolor. Występuje w trzech barwach: srebrnej, brązowej i dymnej.

 

Oczy egipskich mau są ciemno oprawione co jeszcze bardziej podkreśla ich niezwykłe spojrzenie. Ubarwienie na pyszczku i jego kształt sprawia wrażenie, jakby kot ten był smutny i jednocześnie gotów w każdej chwili podjąć zdecydowane działania. Kolejną bardzo charakterystyczną cechą egipskich mau jest fałd skóry od brzucha po kolana. Dzięki wydłużonym tylnym kończynom koty te są znakomitymi biegaczami nie mającymi sobie równych wśród innych kotów domowych.

 

 

Zdrowie i pielęgnacja

 

Ich sierść bardzo często się leni, dlatego warto poświęcić trochę czasu na czesanie, które pozwoli otrzymać powalający efekt piękna ich umaszczenia. Egipskie mau żyją około 16 lat i mają silny układ odpornościowy. Hodowcy tej rasy nie zaobserwowali charakterystycznych i częstych chorób. Koty te rzadko chorują co znacznie ułatwia opieką nad nimi. Jedynym problemem może być intensywny apetyt co skutkuje często otyłością egipskich kotów, dlatego zaleca się ich właścicielom szczególną ostrożność co do ilości pokarmów jakie zjadają ich pupile.

 

 

Zachowanie i charakter

 

Egipskie mau są bardzo aktywne i chętnie uczą się wielu sztuczek. Podobnie jak koty kartuskie z łatwością można nauczyć ich aportować. Ponadto koty te przypominają swym zachowaniem psy, także przez bardzo intensywne machanie ogonem, a wręcz merdanie czego nie możemy zaobserwować wśród innych ras kotów domowych. Egipskie mau nie boją się nowych wyzwań np. wejścia do wody, co prawda nie są tka świetnymi pływakami jak Turecki Van, ale bardzo chętnie moczą łapki w wodzie i często ich właściciele mogą przyłapać ich na piciu wody prosto z kranu. Udowadnia to ich bystry charakter, ponieważ nie potrzebują pomocy w odkręceniu kurka, aby zdobyć to na co mają ochotę potrafią nauczyć się np. otwierać szafki.

 

Mimo swojej żywiołowej natury czasami wobec nowych osób bywają nieśmiałe. W domu są kotami bardzo lojalnymi i posłusznymi. Przedstawiciele Egipskich Mau bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i nie opuszczają go na krok, dlatego śmiało można zabrać tego kota na wakacje, ponieważ bardzo ceni on sobie towarzystwo opiekuna. Nie przejawiają agresji wobec dzieci lub innych zwierząt w domu choć często mogą być onieśmielone dużym towarzystwem. Krótko mówiąc jest to idealne zwierzę domowe dla miłośników starożytnego Egiptu i osób ceniących sobie klasę i elegancje.

Obrazek użytkownika kkozlowski

Nasz specjalista Kacper Kozłowski

Pochodzący z Miłkowa k. Jeleniej Góry miłośnik zwierząt domowych. W 2014 ukończył Dziennikarstwo i komunikacje społeczną. Dobry dziennikarz potrafi napisać o wszystkim, ale prawdziwy...

Polecane artykuły

  • Kot somalijski zachwyca swoim wyglądem oraz wyjątkowo łagodnym i towarzyskim usposobieniem.
  • Istnieją koty z długą sierścią, praktycznie nagie, te z długimi ogonami lub wręcz bez ogona. Jednak najbardziej niespotykaną rasą jest Munchkin - kot z krótkimi nóżkami.
  • "Brytyjczyki" krótkowłose są jedną z najbardziej popularnych ras. Wyróżniają się charakterystycznym misiowatym wyglądem, wyjątkowo bogatym wachlarzem kolorystycznym oraz stoickim spokojem.

Dodaj nowy komentarz