cat

Dlaczego warto adoptować psa lub kota ze schroniska?

Zwierzęta mają bardzo duży wpływ na życie człowieka. Ich obecność w domu (szczególnie w dzieciństwie) może nauczyć nas czułości, odpowiedzialności i zrozumienia dla innych. Oczywiście najważniejszą korzyścią z opieki nad psem, kotem, chomikiem, kanarkiem czy świnką morską jest towarzystwo jakim obdarowuje nas zwierzak. Jest to bardzo ważne w szczególności u osób starszych i mających problemy w nawiązywaniu nowych kontaktów. Na pewno większość naszych czytelników z autopsji wie, że zrównoważony i dobrze wytresowany pies to świetny przyjaciel dla człowieka w każdym wieku. Takiego przyjaciela nie trzeba kupować, możemy go zaadoptować.

 

 

 

Adopcja psów

 

 

Co raz częściej możemy usłyszeć od znajomego, że zdecydował się na przygarnięcie czworonoga ze schroniska. Staje się to pewnego rodzaju modą i dobrze, ponieważ ludzie dostrzegli w tym nie tylko aspekt finansowy. Zaadoptowanie psa ze schroniska to duże wyzwanie, ale może przynieść wiele radości i poczucia zrobienia dobrego uczynku. Nie chodzi tu o litowanie się nad psem. Należy pamiętać, że nie wszystkie zwierzęta trafiły tam z powodu błąkania się bezpańsko po ulicach, bardzo często są to zwierzęta po wielu przejściach, które potrzebują dużo czułości ze strony człowieka. Niestety ze względu na przepełnienie w schroniskach i wiele obowiązków z tym związanych opiekunowie nie mogą każdemu podopiecznemu przeznaczyć odpowiednio dużo czasu, aby wyciągnąć go z „psychicznego dołka”.

 

Musimy pamiętać, że takie psy mogły przejść wiele krzywd ze strony ludzi i innych zwierząt, są po prostu ofiarami przemocy. Wymaga to od nas dużo cierpliwości i zaangażowania, aby nasz nowy pies przełamał lęki związane z ciężkimi doświadczeniami. Jeśli wykonamy to zadanie sumiennie przyniesie nam to wiele radości i podbudujemy poczucie własnej wartości, że pomogliśmy słabszej od siebie istocie i nauczyliśmy ją na nowo żyć normalnie (w rozumieniu psiego świata). Ponadto pies wzięty ze schroniska czuje wdzięczność wobec nas i szybciej przywiązuje się do nowego właściciela i okazuje posłuszeństwo swojemu „wybawcy”.

 

 

 

Adopcja kotów

 

 

W przypadku kotów również występują problemy psychiczne, co daje nam podobną radość jak w przypadku psów, którym pomogliśmy. Trzeba pamiętać o podstawowej różnicy między psami, a kotami. Pies przywiązuje się do człowieka, a kot do miejsca. Koty potrzebują domu, a schroniska nigdy nie uznają za takie miejsce. Koty podobnie jak my postrzegają dom za miejsce, w którym czujemy się komfortowo i bezpieczne. Najlepsza alternatywa nie zastąpi domu, dlatego też kot okaże dużo wdzięczności i wierności jeśli podzielimy się z nim naszym domowym ogniskiem. Adoptując kota ze schroniska hamujemy jednocześnie niekontrolowane rozmnażanie bezpańskich kotów na ulicach naszych miast, ponieważ czym więcej kotów będzie zabieranych do adopcji tym więcej kotów z ulicy będzie można zabrać do schroniska, bo po prostu będą tam wolne miejsca (przeczytaj artykuł nt. adopcji starego kota).

 

Podsumowując zaadoptowanie psa czy kota to szlachetny gest, a patrząc na przeżycia, niektórych z tych zwierząt to czasem i heroizm, ponieważ wymaga to często  miesięcy ciężkiej pracy nad naszym pupilem i nad nami, abyśmy nauczyli się pewnych nowych nawyków, które mogą wyeliminować niepożądane zachowanie zwierzęcia. Z tego powodu zaadaptowanie kota lub psa ze schroniska to nie dobry pomysł dla ludzi, którzy dużo czasu spędzają w pracy. Warto pamiętać, że niektóre z tych zwierząt mogą się zachowywać agresywnie wobec dzieci i nie chodzi tu o ich złowieszczą naturę tylko o skutki krzywd jakie ich spotkały. Osobą, które planują zaadoptowanie psa lub kota radzę dokładne przeanalizowanie tej decyzji, na zasadzie porównania radości jakie płynie z pomocy jak i pracy, którą trzeba włożyć w skrzywdzonego pupila. Na pewno mamy korzyści finansowe, ponieważ nie musimy wydawać czasem i kilku tysięcy na rasowego psa oraz większość psów i kotów mieszkających w schroniskach są już zaszczepione i odrobaczone. Ponadto takie zwierzęta czują wdzięczność wobec nas i okazują nam w zamian dużo miłości co owocuje zyskaniem wspaniałego przyjaciela i towarzysza w naszym życiu.

Obrazek użytkownika kkozlowski

Nasz specjalista Kacper Kozłowski

Pochodzący z Miłkowa k. Jeleniej Góry miłośnik zwierząt domowych. W 2014 ukończył Dziennikarstwo i komunikacje społeczną. Dobry dziennikarz potrafi napisać o wszystkim, ale prawdziwy...

Polecane artykuły

  • Czy zwierzęta powinniśmy ubierać? odpowiedzi może kilka i to bardzo skrajnych, zapraszamy do zapoznania się z artykułem poruszającym temat ubierania i samych ubranek dla psa.
  • Akcesoria dla psów dające sporo rozrywki mogą być zarówno czasochłonne, jak i wpływać na rozwój edukacyjny oraz behawioralny czworonoga.
  • W Polsce nie istnieją przepisy regulujące kwestię właściwego przewożenia zwierząt w samochodzie. Kodeks drogowy nakazuje jedynie, aby transportować je w sposób bezpieczny i nieograniczający kierowcy widoczności oraz możliwości ruchu.

Dodaj nowy komentarz