cat

Dlaczego pies tarza się w nieczystościach?

Zdarza się, że gdy pies znajdzie wyjątkowo brzydko pachnąca rzecz, na przykład padlinę albo odchody innych zwierząt, zaczyna się w niej tarzać. Istnieją różne interpretacje oraz różne przyczyny takiego zachowania.

 

 

 

Przyczyny tarzania się psa w nieczystościach

 

Pierwszą teorią tłumaczącą takie zachowanie, a jednak nieprawdziwą, jest ta, że pies tarza się w padlinie i odchodach, ponieważ chce przytłumić ten intensywny obcy zapach swoim własnym. Byłoby to zatem zachowanie analogiczne do znakowania moczem. Nie jest to jednak trafne stwierdzenie, bo zapach psa jest zdecydowanie zbyt słaby, aby zniwelować zapach kału lub moczu.

 

Inna interpretacja zakłada, że pies tarzając się w zwierzęcych odchodach lub dlaczego pies tarza się w odchodachpadlinie chce sam pokryć się tym nieprzyjemnym zapachem. Dlaczego to robi? Tym sposobem zapewnia sobie wspaniały kamuflaż podczas polowania na te zwierzęta, które pozostawiły zapach. Ponieważ woń odchodów i padliny jest bardzo intensywna, zwierzęta nie wyczują indywidualnego zapachu psa, który mógłby je ostrzec przed niebezpieczeństwem.

 

Jeszcze inna teoria mówi, że pies zachowuje się w ten sposób,  aby dać sygnał innym członkom grupy, czyli innym psom. Gdy zwierzę napotyka odchody lub padlinę, tarza się, by pokryć się tym specyficznym zapachem, a po powrocie z wypadu daje sygnał swojemu stadu, przekazuje informację o odkryciu i skłania do polowania. Jest to bardzo prawdopodobna teoria, ponieważ pies faktycznie po pokryciu się takimi nieprzyjemnymi zapachami, staje się przedmiotem zainteresowania ze strony innych osobników swojego gatunku. Zwierzęta otaczają go, obwąchują i badają nowe, ekscytujące dla nich wonie.

 

 

dlaczego pies tarza się w padlinie

 

Badania laboratoryjne wykazały jednak, że psy lubią tarzać się także w innych intensywnie pachnących rzeczach, na przykład w perfumach, tytoniu, soku z cytryny, śmieciach. Dlatego wyjaśnieniem takiego zachowania psa może być po prostu pewna węchowa ekstaza, w którą zwierzę wpada, napotykając na intensywny zapach. Pewnie jest to wywołane instynktem, który skłania psa do tarzania się w mocno pachnących rzeczach.   

Obrazek użytkownika anna-woloncewicz

Nasz specjalista Anna Wołoncewicz

Redaktor portalu - miłośniczka zwierząt, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz