cat
n.d.
n.d.

Dlaczego pies je karmę poza miską?

n.d.

Psy bardzo często spożywają swoją karmę poza miską. Dlaczego tak robią?

Cały proceder wygląda tak: Twój pies nabiera z miski trochę karmy, nie zjada jej, ale chodzi po pokoju i rozsypuje tu i ówdzie, resztę wypluwa na dywan, a potem bawi się, suchymi kulkami, turla je, przeżuwa, znów wypluwa, wreszcie połyka i tak w kółko, dopóki miska się nie opróżni. Takie jedzenie wygląda raczej na zabawę, a nie na sposób prawidłowego spożywania posiłków. Tym bardziej, że po całym mieszkaniu rozsypana jest psia karma, której nie ma komu pozbierać.

 

 

 

Co zatem stoi za tym dziwnym zachowaniem naszego psa?

 

Odpowiedź brzmi: instynkt.

Dzikie zwierzęta, szczególnie drapieżne, w tym wilki, od których pochodzą nasze domowe psy, żyły w stadach, a to oznacza, że spożywały posiłki razem. Upolowaną zwierzyna musiały się dzielić, co wyglądało mniej więcej tak, że każdy osobnik ze stada podchodził i odrywał sobie kawałek mięsa, po czym odchodził na bok. by je w spokoju spożyć. Dzikie zwierzęta zachowują się tak, by uniknąć walki między sobą. Dlatego właśnie każde zabiera swą porcję i odchodzi, żeby żaden z jego kolegów nie ukradł mu przypadkiem posiłku oraz by uniknąć ewentualnej walki.

 

Nasze domowe psy często instynktownie zachowują się, jak ich przodkowie, nawet jeśli nie mają w domu żadnej konkurencji. To po prostu instynkt bierze nad nimi górę.

 

Innym, bardziej przyziemnym powodem wynoszenia przez psa jedzenia poza miskę, może być nieodpowiednia miska. Jeśli używasz miski metalowej lub nawet plastikowej bez gumowego zabezpieczenia, dźwięk przesuwania jej po podłodze, może być dla psa zwyczajnie drażniący, dlatego woli on wynosić karmę z dala od naczynia.

 

Jak zapobiec wynoszeniu przez psa karmy poza miskę?

 

Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie miski gumą lub wymiana naczynia, na przykład na papierowy talerzyk, który na pewno nie będzie hałasował. Dzięki temu sprawdzimy, czy przyczyną takiego zachowania jest zła miska. jeśli pies dalej wynosi karmę, poszukajmy lepszego miejsca do spożywania przez pupila posiłków, może z dala od członków rodziny, w których pies może widzieć konkurencję. natomiast jeśli mamy więcej niż jednego psa, wyznaczmy dla każdego inną porę i inny czas podawania posiłków, by wyeliminować ewentualną konkurencję.

n.d.