cat

Dlaczego pies drze papier?

Wracasz do domu zmęczony po ciężkim dniu pracy i zastajesz porozrzucane po całym mieszkaniu kawałeczki kartek z książki, którą właśnie czytasz? Na wywiadówkach musisz tłumaczyć się, że syn wcale nie kłamie, gdy mówi, że jego pracę domową zjadł pies? Papier toaletowy zmieniasz tylko po to, by za godzinę znaleźć całą rolkę pogryzioną i rozrzuconą po łazience? Brzmi znajomo?

 

 

 

Gryzienie papieru to bardzo częsty u psów występek, szczególnie dotyczy to młodych zwierząt, które prawdopodobnie znajdują w tym wiele frajdy. Takie zachowanie jest problemem nie tylko ze względu na bałagan, który potem masz do ogarnięcia, ale także na zdrowie psa. Połknięcie papieru, szczególnie w dużej ilości może powodować u zwierząt problemy z trawieniem, a nawet niedrożność jelit. Dlatego bardzo ważne jest, by jak najszybciej położyć kres takim zabawom.

 

Dlaczego pies drze papier?

 

Wiele psów po prostu lubi szarpać i drzeć różne rzeczy i przedmioty. Papier nadaje się do tego idealnie. Rozdzieranie papierowych kartek na kawałki jest dla zwierzęcia po prostu świetną zabawą i nie widzi ono w tym nic złego i niepokojącego, zwłaszcza, że dzięki temu może się wyszaleć i dać ujście pokładom energii. Niektóre psy mogą czuć w takich sytuacjach zadowolenie związane z instynktem, który podpowiada im, że papier to ofiara, a one ją teraz atakują. Inne psy w ten sposób mogą okazywać znudzenie, stres lub lęk. Najczęściej jednak chcą zwrócić naszą uwagę i zachęcić nas do wspólnej zabawy.

 

Jak zapobiec takiemu zachowaniu?

 

Najlepszym sposobem będzie chowanie wszelkich papierowych rzeczy, książek, gazet, ręczników papierowych i nie zostawianie ich w zasięgu zębów naszego pupila. Aby jakoś zorganizować mu czas, by się nie nudził, możemy w zamian zostawiać mu zabawki typu Kong, które napełnia się psimi smakołykami lub karmą. Jest to jeden z lepszych sposobów na zajęcie czymś psa. Odpowiednik takiej zabawki możemy także wykonać sami, na przykład z zużytych rolek po papierowych ręcznikach. Innymi zabawkami, zajmującymi psa mogą być również specjalne grube sznury z supłami, dostępne w sklepach zoologicznych, które nasz pies będzie mógł gryźć i targać do woli.

Obrazek użytkownika anna-woloncewicz

Nasz specjalista Anna Wołoncewicz

Redaktor portalu - miłośniczka zwierząt, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz